The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Kelime dağarcığınızı geliştirmek için kavram haritalarını kullanma hakkındaki önceki makalemizde, size kavram haritalarının ne olduğunu ve kelime dağarcığınızı artırmak için nasıl kullanılabileceğini anlattık.

Bir dizi günlük konu hakkında konuşabilmek günlük iletişim için önemlidir. Hepimiz dünyada olup bitenlerin farkındayız ve bu konu alanları hakkında kendi dilimizde kolaylıkla iletişim kurabiliyoruz. Ancak İngilizce kullanmak zorunda kaldığımızda konuları aynı şekilde tartışmak zor olabilir. İngilizce kelime dağarcığınızı artırarak, ne söyleyeceğinizi hızlı bir şekilde düşünmek daha kolaydır ve dinlediğiniz, okuduğunuz, yazdığınız veya hakkında konuştuğunuz konuları anlamanıza yardımcı olur.

Günlük kitap okuyarak, İngilizce program ve film izleyerek, İngilizce şarkı söyleyerek ve kelime listelerini inceleyerek kelime hazinenizi geliştirebileceğinizden bahsetmiştik. Ayrıca kavram haritalarını kullanarak kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

Kavram haritası nedir?

Kavram haritaları, bu konuyla bağlantılı kelime ve deyimleri içeren bir konu alanının görsel bir temsilidir. Sözcükleri ve tümcecikleri bir kalıpta düzenleyerek, metni listelerde sunulduğundan daha kolay hatırlamamıza yardımcı olur.

Dili ve fikirleri sınav gününde hatırlamanızı ve kullanmanızı kolaylaştıracak şekilde düzenlerseniz, bu performansınızı artıracaktır. Bu sadece IELTS sınavına hazırlanmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda daha geniş bir İngilizce kelime dağarcığı kullanarak daha iyi iletişim kurabilmenizi ve daha fazlasını anlayabilmenizi sağlayacaktır.

Daha geniş bir kelime hazinesi ne anlama geliyor?

7 ve üzeri bir gruba ulaşmak için, çeşitli konuları tartışmak için kullanılan esnek bir kaynağa sahip olmanız gerekir. Ayrıca, stil ve eşdizimlilik bilincini göstererek daha az yaygın ve deyimsel sözcükleri kullanabileceğinizi göstermeniz gerekir. Doğru sözcüklere ulaşamıyorsanız, söylemeye çalıştığınız şeyi ifade etmek için başka sözcükler kullanmanız gerekir.IELTS Speaking ve Writing için farklı grup puanlarının açıklamalarını okumak için aşağıdaki bağlantılara bakın.

7. bant sözlüksel kaynak tanımındaki terimler ne anlama geliyor?

 • Esnek kaynak: bir dizi farklı konu hakkında konuşmak için doğru kelimelere ve ifadelere erişebilme (duraklamadan veya yanlış kelimeleri kullanmadan)

 • Daha az yaygın ve deyimsel dil: daha az yaygın sözcükleri veya deyimsel anlamı olan deyimleri kullanabilme.

 • Üslup ve eşdizim bilinci: Bir araya gelen ve dilbilgisi açısından doğru olan sözcükleri kullanmak. Örneğin, 'environmental pollution', 'steep rise', 'an improvement in'.

 • Açıklamayı başarılı bir şekilde kullanır: iletişim kurmak için diğer kelimeleri ve cümleleri (eş anlamlılar veya zıt anlamlılar) kullanarak bir kelime boşluğunu başarılı bir şekilde doldurabilme. Örneğin, 'disappointed' - I felt so sad when my holiday was cancelled, I wasn't happy, I was sad about it because it happened again.

Bu nedenle farklı konularla ilgili bir dizi kelime ve kelime öbeğine erişebilmek, daha üst bir gruba ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Ortak IELTS konuları nelerdir?

Kavram haritaları ile kelime dağarcığınızı geliştirme konusundaki son makalemizde, bazı konu alanlarını keşfetmenizi ve size verdiğimiz listeden kavram haritaları oluşturmanızı istedik. Bir önceki yazımız size iki kavram haritası gösterdi; the environment' and 'hobbies and interests'. Ayrıca IELTS Speaking sınavında bölüm 3 makalesinde en iyi performansınızı nasıl sergileyeceğinize dair yazımızda sizler için üçüncü bir kavram haritası oluşturduk.

Bu kavram haritası, meşhur kişiler ve ünlülerle ilgili kelimeleri araştırıyor.

A snapshot of the

Bugünkü yazımızda sizlerle iki kavram haritası daha paylaşacağız- turizm ve seyahat ve sağlık ve diyet.

 • Çevre

 • Hobiler ve ilgi alanları

 • Ünlüler ve ünlüler

 • Turizm ve seyahat

 • Sağlık ve diyet

Nasıl kavram haritası yapabilirim?

Bir kavram haritası yaptığınızda, konunun görsel temsili birtakım alanları içermelidir. Kendinize sorulduğunda uygun şekilde genişletebilmek için yeterli beyin fırtınası yaptığınızdan emin olmak için kendinize aşağıdaki soruları sorun.

 1. Bu konuyla bağlantılı ortak kelimeler nelerdir?

 2. Bu konu hakkında konuşurken kullanılan deyimsel ifadeler var mı?

 3. Bu konu alanının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 4. Bu konu alanıyla bağlantılı ünlü isimler ve yerler var mı?

 5. Bu konu alanının bazı iyi (son/ünlü) örnekleri var mı?

 6. Hükümet bu konuyu desteklemek için ne yapıyor?

 7. Bu konu alanında gelecekte olabilecek herhangi bir gelişme var mı?

 8. Bu konu alanıyla başka hangi konu alanları bağlantılı olabilir?

Cevaplarınıza karar verdiğinizde, kareler, daireler veya konuyu daha kolay hatırlamanıza yardımcı olabilecek herhangi bir şekil kullanarak bir kavram haritası oluşturun.

İki kavram haritası daha

Aşağıdaki kavram haritaları Turizm ve seyahat, Sağlık ve beslenme ile ilgili bir dizi kelime ve fikirleri göstermektedir.

Resmi daha büyük görmek istiyorsanız, resme sağ tıklayın ve yeni bir sekmede açın.

Turizm ve seyahat için, turizm endüstrisinin yurtiçi (kendi ülkenizde) ve uluslararası turizm için avantaj ve dezavantajlarına baktık. Ayrıca, bu konuyla kullanılabilecek bazı deyimsel dillerin yanı sıra hükümet politikasıyla ilgili bazı terimlere de baktık.

Bu konuda size sorulabilecek genel sorulara bakın ve ardından cevaplamak için kavram haritasındaki dili kullanın.

A snapshot of the New tourism mind map. Global

Sağlık ve diyet için birkaç alana baktık:

 • Sağlıksız olmamızın nedenleri

 • Neden formda olmadığımızın nedenleri

 • Sağlıksız olmanın olası sonuçları

 • Sağlıklı olmak için olası çözümler

 • Hükümetin ulusun sağlığını artırabileceği yollar

A snapshot of the Health and diet mind map. Global

Şimdi senin sıran!

Artık kavram haritalarının nasıl tasarlandığını görebildiğinize göre, konu listesinin geri kalanına bir göz atın ve konu alanlarının kendi görsel temsilini oluşturmaya çalışın.

 • Öğrenme ve eğitim

 • Internet

 • Boş vakit ve eğlence

 • Suç ve Ceza

 • Ulaşım

 • Sosyal medya

 • Spor ve rekabet

 • Sanat ve müzik

 • Modern yaşam tarzları ve toplumsal değişimler

 • Gelenek ve görenekler

 • Moda ve reklam

 • İş

Kelime dağarcığınızı çok çeşitli konularda geliştirmek, okurken, yazarken, dinlerken ve insanlarla konuşurken yardımcı olacaktır. Ayrıca bir sınav gününde daha hazırlıklı olacaksınız, daha net iletişim kurmak için ihtiyacınız olan dile ve fikirlere daha kolay erişebileceksiniz.

Artık İngilizce kelime bilginizi test etmeye hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, o zaman neden IELTS Progress Check ile resmi bir IELTS alıştırma testi ile nasıl ilerlediğinizi kontrol etmeyesiniz.