IELTS Speaking hem General Training hem de Academic sınavı için aynıdır ve konuşma İngilizcesi kullanımınızı değerlendirir. Tüm speaking sınavları, sertifikalı bir IELTS examinerı ile yüz yüze gerçekleştirilir ve inceleme gerekmesi ihtimaline karşı kayıt altına alınır.

Speaking sınavı 11 ila 14 dakika arasında sürer ve 3 bölümden oluşur. Part 1, sınavın ilk bölümüdür ve examiner bu bölümde size iş, aile, okul, hobiler gibi genel konular hakkında bazı genel sorular sorar.

Part 2’de size konu başlığı içeren bir kart verilir. Konuyla ilgili not almanız için size bir dakika süre verilir ve yanıtınızı hazırlamanız için kalem ve kağıt sağlanır. Ardından iki dakika boyunca konu hakkında konuşmanız beklenir. Part 3’te, examiner ile çift yönlü bir konuşma yürütülür. Burada size Part 2’deki konuyla ilgili sorular sorulur.

Kağıt üzerinden IELTS sınavlarının Speaking bölümü sınavdan bir gün önce, sınav günü ya da sınavdan bir gün sonra gerçekleşebilir. Bilgisayarlı IELTS sınavlarında aynı gün yapılmak zorundadır.

IELTS’e sorun

Ask IELTS

Speaking sınavımda examiner’ın gülmesini sağlayıp daha yüksek puan alabilir miyim?

Gülümseme, kendinizi rahat hissetmenize ve karşılığında daha iyi performans göstermenize yardımcı olabilir. Ancak çok fazla gülümser veya gülerseniz tartıştığınız konu için uygun olmayabilir. Her examiner, her adaya adil davranmak ve İngilizce düzeyinizi değerlendirmek için sıkı bir biçimde eğitilir ve izlenir. Examiner’lar gülümsediğiniz ve güldüğünüz için size daha fazla veya daha az puan vermez. Olabildiğince rahatlamaya çalışmanız ve doğal bir şekilde iletişim kurmanız en iyisidir.

Daha fazla bilgi edinin