Hangi kuruluşlar IELTS skorlarını kabul ediyor?

IELTS geleceğinize yön verir. 140'tan fazla ülkede 11.500'den fazla kuruluş IELTS'i kabul etmektedir.

Bu kuruluşlar şunlardır:

  1. Üniversiteler, okullar, eğitim kurumları ve üçüncül eğitim kurumları

  2. Devlet kurumları ve göçmenlik makamları

  3. Mesleki ve sektörel kurumlar

  4. Şirketler ve işverenler.


  Hangi IELTS skoruna ihtiyacınız var?

Üniversiteler, eğitim kurumları, işverenler ve göçmenlik makamlarından her biri, kendi amaçları için ihtiyaç duydukları İngilizce düzeyine bağlı olarak kendi IELTS skoru gerekliliklerini belirler.

Bu nedenle eğitim için sizden istenen skor, mesleki başvurular için istenen skordan farklıdır.

İhtiyacınız olan skoru doğrudan başvuracağınız kuruluşla teyit etmeniz her zaman en güvenilir yöntemdir.


Sonucumu kurumlara nasıl gönderebilirim?

Başvurduğunuz okul ya da kurum, sınav sonuçlarını elektronik olarak kabul ediyorsa, sonuçlar IDP IELTS Türkiye tarafından herhangi bir ücret talep edilmeden gönderilebilir. 

IELTS sonuçlarınızı elektronik olarak bir günde beş defa olacak şekilde, Elektronik Sınav Sonuç Belgesi(TRF) kabul eden kurumlar ile kolayca paylaşabiliriz. Bunun için kurumun IELTS sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.


Kurumunuzun elektronik gönderi kabul edip etmediğini bilmiyorsanız, lütfen önce kurumunuzla iletişime geçiniz. IDP tarafından kontrol edilmesini isterseniz, lütfen Elektronik Sonuç Gönderim Formunuexternal icon indirip doldurunuz, taratınız ve ielts.istanbul@idp.com veya ielts.ankara@idp.com adresine gönderiniz.


Eğer paylaşmak istediğiniz kurum elektronik gönderi kabul etmiyorsa, Sınav Sonuç Belgenizi basılı(Hard Copy) olarak gönderebiliriz. DHL Gönderim İstek Formunuexternal icon indirip doldurunuz, taratınız ve ielts.istanbul@idp.com veya ielts.ankara@idp.com adresine gönderiniz.


Sınav Sonuç Belgelerinin gönderimi DHL ile yapılmakta ve kargo ve Sonuç Belgesi basım ücreti öğrenciden talep edilmektedir.*

DHL gönderimleriniz maksimum 5 iş günü içerisinde talep ettiğiniz kurumlara gönderilecektir. Her gönderi talebi için ayrı olarak basım ve kargo ücreti talep edilmektedir. Sonuç belgeniz doğrudan talep formunuzda belirttiğiniz kuruluşlara gönderilecektir. Gönderilecek adresler formda eksik bildirilirse, IDP bu eksiklikten sorumlu değildir.


*Ödeyeceğiniz DHL tutarı TRF formunu gönderdikten sonra belirtilecektir. Ödemeyi yapıp dekontu paylaştıktan sonra gönderim yapılacaktır.


Sınav Sonuç Belgesi iki yıl geçerlidir ve bu süre dolana kadar gönderimi talep edilebilir. İki yılı bir gün dahi bile geçen belgelerin basımı ya da gönderimi hiç bir şekilde yapılamaz. Kurumlara gönderilen sonuçların takibi adaylar tarafından yapılmaktadır. IDP Türkiye, sistemde oluşabilecek bir teknik hatadan sorumlu değildir.


ÖNEMLİ: Online kayıt sırasında sınav sonucunuzun gönderileceği kurumu seçmeniz (Recognising Organization), sonucunuzun iletileceği anlamına gelmez. Elektronik gönderim talebinizin yerine getirilebilmesi için yukarıdaki formu doldurup sınav merkezine iletmeniz gerekmektedir. Formsuz gerçekleştirilen gönderimlerle ilgili oluşacak problemlerden IDP sorumlu değildir.


Aşağıdaki liste IELTS'i kabul eden kurumlar hakkında bilgi vermektedir. Bu listedeki tüm kurumlar IELTS elektronik sistemine kayıtlı değildir. Lütfen güncel IELTS kabul bilgisi için kurumunuzla iletişime geçiniz. Elektronik sisteme kayıtlı olup olmadığı bilgisi için ise iletişime geçinizexternal icon.

filtreyi temizle
close_iconFilterfiltreyi temizle

Band scores

 • 9
 • 8.5
 • 8
 • 7.5
 • 7
 • 6.5
 • 6
 • 5.5
 • 5
 • 4.5
 • 4

Country or Territory

State or City

Show results

Uh oh!

We couldn’t find anything with these search filters. Try removing some of the filters