The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Dünya çapında 60'tan fazla ülkede ve 450 test merkezinde IDP ile IELTS sınavına girmek mümkün.

Academic, General Training, Life Skills veya UKVI - IELTS kaydınızı oluşturmadan önce hangi sınava girmeniz gerekebileceği konusunda daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacağız. Aynı zamanda kayıt için gerekenleri de öğreneceksiniz.

Hangi IELTS sınavına girmelisiniz?

Yüksek öğrenim görmeyi veya iş başvurusu yapmayı planlıyorsanız, büyük olasılıkla bir IELTS Academic sınavına girmeniz gerekecektir. Ya da mesleki eğitim almak, çalışmak veya İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmek istiyorsanız, IELTS General Training sizin için doğru olabilir.

Nerede okumak, çalışmak veya göç etmek istediğiniz, hangi sınava girmeniz gerektiğini etkileyecektir. Birleşik Krallık'a gitmek istiyorsanız, IELTS UKVI sınavına girmeniz gerekebilir. Bu, Academic IELTS UKVI, General Training IELTS UKVI, IELTS Life Skills A1 yada B1 sınavı olabilir.

Kurum ve kuruluşlar kendi IELTS şartlarını belirlediklerinden, IELTS sınavınız için kayıt olmadan önce, hangi sınava girmeniz gerektiğinden emin olmak için ilgili kurumla iletişime geçtiğinizden emin olun.

IELTS on Computer or IELTS on Paper

Hem General Training hem de Academic IELTS'e bilgisayarda veya kağıt üzerinden girebilirsiniz. Sınav formatı, soru türleri, her bir test bölümüne ayrılan süre ve içerik, hem bilgisayar üzerinden IELTS hem de kağıt üzerinden IELTS için aynıdır. Tek fark, sınav günü deneyiminizdedir.

Bilgisayarlı IELTS'e girmeyi seçerseniz, sınavın Listening, Reading ve Writing bölümlerini bilgisayar kullanarak tamamlarsınız. IELTS Speaking sınavı, bir sınav görevlisi yüz yüze ya da video call olarak gerçekleşir. Seçeceğiniz oturuma göre Speaking sınavı yazılı bölümlerden önce ya da sonra yapılabilir.

Kağıt üzerinden IELTS'e girmeyi seçerseniz Listening, Reading ve Writing bölümlerini klasik sınav şeklinde kağıt üzerinde tamamlarsınız. IELTS Speaking sınavı, bir sınav görevlisi yüz yüze ya da video call olarak gerçekleşir. Speaking sınavı, yazılı bölümlerden bir gün önce, yazılı bölümlerle aynı gün ya da yazılı bölümlerden bir gün sonra yapılabilir.

Bilgisayarlı IELTS ve kağıt üzerinden IELTS karşılaştırma makalemiz, hangi sınavın sizin için daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Özel gereksinimli adaylar için IELTS

Adayların dil becerilerinin adil ve objektif bir biçimde değerlendirilmesi için IELTS, öğrenme güçlüğü, işitme ve görme güçlükleri, tıbbi durumlar ya da bebek besleme gibi özel gereksinimleri olan adaylarına kapsamlı bir hizmet sunar.⁠ ⁠ Eğer özelleştirilmiş bir IELTS sınavına ihtiyacınız varsa, seçtiğiniz sınav tarihinin en az altı hafta öncesinden sınav merkezinizi bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sınav merkezinin onayı olmadan özelleştirilmiş bir sınava giremezsiniz, sınavınız normal koşullarda gerçekleşir. ⁠

IELTS'e kaydolmak için hangi belgelere ihtiyacınız var?

Hangi IELTS sınavına girmeniz gerektiğine ve sınava girmek istediğiniz formata karar verdikten sonra, IELTS sınavınıza kaydolmaya hazırsınız.

IELTS kaydınızı tamamlamak için, elinizde geçerli bir kimlik belgesi olduğundan emin olun. Bu kimlik belgesi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ya da geçerliliği olan bir pasaport olabilir. IELTS kaydınızı tamamlamak için kimliğinizin ya da pasaportunuzun görselini kayıt sistemine yüklemeniz ve yüklediğiniz belgeyi sınav günü yanınızda getirmeniz gerekecektir.

IELTS sınavına girmek istiyorsanız ve 18 yaşın altındaysanız, sınavınıza başarılı bir şekilde kaydolmak için bir ebeveyn veya vasi tarafından yazılı onay vermeniz gerekeceğini unutmayın.

Where to book your IELTS test

Hangi sınava gireceğinizi biliyorsanız ve kayıt için gereken belgelere sahipseniz, size uygun bir sınav yeri ve sınav oturumu bulmak için online rezervasyon sistemimizi ziyaret edebilirsiniz.

IELTS İptal ve Erteleme Talebi

IELTS sınavı erteleme talepleri, sınav tarihinden beş hafta önce e-posta yoluyla ya da şahsen gerçekleştirilmelidir. Sınav erteleme veya iade talebi tek seferle sınırlıdır ve sınavınızı en fazla 3 ay sonrasına erteleyebilirsiniz. Beş hafta kuralı, kaydınızı ne zaman yaptığınızdan bağımsızdır, erteleme talebinde bulunduğunuz gün ve kayıtlı olduğunuz sınav tarihi arasındaki süre üzerinden hesaplanır. Sınav günü herhangi bir mazeret göstermeden katılım sağlanmaması durumunda sınav iptal edilir, erteleme ve geri ödeme yapılmaz. Sınava başka bir tarihte girmek için tekrar sınav kaydı ve ödeme yapmanız gerekir.

IELTS sınavına beş haftadan daha az süre kala iptal ya da erteleme talebinde bulunan veya kayıt yaptırdığı sınava katılım göstermeyen adayların, sınav tarihini değiştirmek ya da sınavını iptal etmek için nitelikli bir hastaneden alınan sağlık raporu, ölüm bildirimi ya da polis raporu gibi uygun dokümanı ve/veya kanıtı sınav tarihinden itibaren 5 gün içerisinde sınav merkezine bildirilmesi gerekmektedir. Kayıt işlemlerinden dolayı %25’lik bir kesintiyle sınav ücretiniz iade edilir ya da sınav tarihiniz, herhangi bir ek ücret talep edilmeden belirteceğiniz ileri bir tarihe ertelenir. Sınav erteleme veya iade talebi tek seferle sınırlıdır. Sınavınızı en fazla 3 ay sonrasına erteleyebilirsiniz. Belirtilen süre dışında sunulan belgeler kabul edilemez, transfer ya da iade gerçekleştirilemez.

Sınavınızdan en az beş hafta önce erteleme ya da iptal talebinde bulunduğunuzda herhangi bir belge sunmanıza gerek yoktur. Yalnızca sınav merkezinize e-mail atmanız yeterlidir.  Sınav ücretinin tamamını geri alabilir ya da sınavınızı tek sefere istinaden ileri bir tarihe erteletebilirsiniz.

IELTS UKVI İptal ve Erteleme Talebi

IELTS UKVI sınavı erteleme talepleri sınav tarihinden en geç 14 gün önce bildirilmelidir. Sınavınıza 14 günden daha az bir süre kaldıysa erteleme yapılamaz. Sınavınızı en fazla 3 ay sonrasına erteleyebilirsiniz. Sınav erteleme talebi tek seferle sınırlıdır. Erteleme talebinde bulunmak için talebinizi sınav merkezinize iletmeniz yeterlidir. Sınav günü herhangi bir mazeret göstermeden katılım sağlanmaması durumunda sınav iptal edilir, erteleme veya geri ödeme yapılmaz.

Kayıt yapılan IELTS UKVI sınavına katılım göstermeyen adayların, sınav tarihini değiştirmek ya da sınavını iptal etmek için, nitelikli bir hastaneden alınan sağlık raporu, ölüm bildirimi ya da polis raporu gibi uygun dokümanı ve/veya kanıtı sınav tarihinden itibaren 5 gün içerisinde sınav merkezine mail yoluyla göndermesi gerekmektedir. IELTS UKVI iade koşulları, kaydınızı iptal ettiğiniz tarihe göre değişir. Bu, sınav merkezine erteleme ya da iptal talebi için e-mail attığınız ya da şahsen başvurduğunuz tarih baz alınarak hesaplanır.

IELTS UKVI iptal talebinizde ne kadar iade alabileceğinize göz atın:

Türkiye - UKVI İptal

ANCAK, Sınava katılamadığınıza dair hastalık, ölüm, askeri görev gibi IELTS sınavlarımızda kabul ettiğimiz sebepleri kanıtlarıyla birlikte sınav tarihinizden itibaren 5 gün içerisinde sunmanız durumunda kesintisiz geri ödemenizi alabilir ya da sınav tarihinizi 3 ay içerisindeki herhangi bir tarihe erteletebilirsiniz.  Belirtilen süre dışında sunulan belgeler kabul edilemez, transfer ya da iade gerçekleştirilemez.