The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Eğer IELTS sonucunuzdan memnun değilseniz, sınavınızın tekrar değerlendirilmesini talep edebilirsiniz. Bu talep, sınava girdiğiniz tarihten sonra 6 hafta için geçerli olacaktır ve bu talebe Enquiry on Result (EOR) denilmektedir.

Yeniden İnceleme için başvurduğunuzda sınavınız, sınavın her bir bölümündeki ilk bant skorlarınızı bilmeyen kıdemli bir IELTS examiner tarafından yeniden değerlendirilecektir. Yeniden incelemenin ardından, sınava girdiğiniz sınav merkezi bilgilendirilir. İlk bant skorlarınızda herhangi bir değişiklik olursa yeni bir Sınav Sonuç Belgesi (TRF) hazırlanır.

Sınavın tüm bölümleri ya da bir veya daha fazla bölümü (Reading, Writing, Listening veya Speaking) için yeniden değerlendirme talep edebilirsiniz. EOR sonucunuz, IELTS’in kaç bölümünün incelenmesini istediğiniz de dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlı olarak, normalde 1 ila 21 iş günü içerisinde açıklanır. Eğer EOR sonucunuza 28 gün içerisinde herhangi bir yanıt alamadıysanız, sizlere sınav merkezinizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

EOR sürecinin başlaması için 160 Avustralya Dolarının o günkü Merkez bankası alış kurunun Türk Lirası karşılığı olacak şekilde bir ücreti olduğunu ve ister IELTS’in bir bölümünü isterse tüm sonucunuzun tekrar değerlendirilmesini talep edin, bu fiyatın aynı olacağını unutmayınız. Eor talebinizi yaptıktan sonra talebin iptali söz konusu değildir. Sınavınızın üzerinden 6 haftanın geçtiği durumlarda, yeniden değerlendirilme talebi kabul edilmeyecektir. EOR sonucunda, skorunuz ya aynı kalır ya da yükselir. Eğer EOR sonucunuz skorunuzu yükselttiyse, ödemiş olduğunuz EOR ücretinin tamamı sizlere geri verilir ve sizlere yeni skorunuzla beraber TRF sonucu verilir.

Önemli Noktalar

 • Talep gerçekleştikten sonra inceleme iptali söz konusu değildir.

 • IELTS Yeniden İnceleme talebinden sonra, tekrar başvuru yapılamaz. Bu son karardır.

 • Sınav yeniden incelenirken, sınav sonuçları üniversite başvurularında kullanılamaz ya da göçmenlik bürolarına gönderilemez.

 • Sınavın yeniden incelenmesinden sonra, sınav sonucu değişirse orijinal Sınav Sonuç Belgesi’ni, sınava girdiğiniz IELTS Merkezine göndermeniz gerekmektedir. Daha sonra adaya yeni bir Sınav Sonuç Belgesi gönderilecektir.

 • Sınav sonucu değişmeyen adayların Sınav Sonuç Belgesini göndermesine gerek yoktur ve herhangi bir para iadesi yapılmayacaktır.

Talebinizi gerçekleştirmek için aşağıdaki linkten formunuzu indirip doldurun, ödeme dekontuyla birlikte ielts.istanbul@idp.com ya da ielts.ankara@idp.com adresine gönderin.

EOR Formunu buradan indirin.

Güncel "döviz satış" kuruna buradan ulaşın.

Banka Hesap Bilgileri

 • Banka: GARANTI BANKASI

 • Hesap Sahibi: IDP EDUCATION DANISMANLIK VE EGITIM HIZMETLERI SIRKE

 • IBAN: TR50 0006 2000 2340 0006 2959 88

 • Firma Kodu: 3326

 • Swift Kodu: TGBATRISXXX

 • Şube Numarası: 234

İncelemeden sonra sonucum değişirse ödememi geri alabilir miyim? İncelemeden sonra sınav sonucunuz değişirse, ödediğiniz tutarın tamamı tarafınıza iade edilir ve yeni bir Sınav Sonuç Belgesi hazırlanır. İadeler banka havalesi yoluyla yapılır ve yeniden incelemenin tamamlanmasından itibaren üç-dört hafta arası bir sürede gerçekleşir.

undefined
play button