The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Yükseköğrenim görmeyi veya çalışmayı planlıyorsanız IELTS Academic sınavına girebilirsiniz. Orta öğretime devam etmek, çalışmak veya İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak istiyorsanız IELTS General Training sınavı sizin için doğru seçim olabilir.

Eğitim almak, çalışmak veya yaşamak istediğiniz yer, hangi sınava girmeniz gerektiğini belirler. İngiltere’ye gitmek istiyorsanız, özellikle IELTS UKVI sınavına girmeniz gerekebilir. Bu sınav, IELTS Academic UKVI, IELTS General Training UKVI veya IELTS Life Skills A1 veya B1 olabilir.

IELTS sonucunu kabul eden devlet daireleri, kurumlar ve diğer kuruluşlar kendi gerekliliklerini belirlediğinden, hangi sınava girmeniz gerektiğinden emin olmak için mutlaka ilgili kurum ya da kuruluşun web sitesini ziyaret edin.

Kağıt ve bilgisayar üzerinden IELTS sınavları arasında fark var mı?

IELTS sınavı için seçebileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor. Bilgisayar üzerinden IELTS veya kağıt üzerinden IELTS sınavı seçiminizi, kayıt yaptırırken yapabiliyorsunuz. Bu iki yöntem arasındaki farklar ve benzerlikler, adayların karar verme aşamasındaki ilk sorusu oluyor.

Nerede ve nasıl?

Öncelikle şunu belirtelim ki her iki sınavın da içeriği, süresi, soru tipleri, değerlendirilmesi ve puanlaması aynı. Bilgisayar üzerinden IELTS sınavındaki Reading, Listening ve Writing bölümleri; bilgisayar kullanılarak sınav merkezinde tamamlanıyor. Kağıt üzerinden IELTS sınavındaki Reading, Listening ve Writing bölümleri ise kağıt üzerinde, sınav merkezi tarafından belirlenen lokasyonlarda gerçekleşiyor. Her iki yöntemde de Speaking sınavı; konuşma becerilerinizin başarıyla ölçülmesi için sınav lokasyonunda, yapay zeka kullanılmadan, gerçek bir IELTS uzmanıyla yüz yüze yapılıyor.

Sınav zamanları ve sonuç süreçleri

Bilgisayarlı IELTS sınavı, haftanın 7 günü ve günde 3 kez; kağıt üzerinden olan IELTS sınavı ise ayda en fazla 4 kez düzenleniyor. Bilgisayarlı IELTS sonuçları 2 ila 5 gün içinde, kağıt üzerinden IELTS sonuçları ise 13 gün sonra adaylara bildiriyor.

Kağıt üzerinden IELTS sınavı

Kağıt üzerinden IELTS sınavında; denetmen her bölümden önce sınav kitapçıklarını ve cevap kağıtlarını veriyor; sonraki bölüme geçmeden önce de topluyor. Cevap kağıtlarında, HB kurşun kalem kullanılması isteniyor. Speaking sınavı ise bir IELTS uzmanıyla yüz yüze gerçekleştiği için; sınav tarihinizden bir gün önce, sınav günü veya sınavdan bir gün sonra gerçekleşebiliyor.

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavı

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavında, soruların cevapları bilgisayara giriliyor. Adaylara; Reading, Listening ve Writing bölümlerinden önce, üzerinde kullanıcı adı ve şifre yazan bir kağıt veriliyor. Bu kullanıcı adı ve şifre, sınav sistemine giriş yaparken kullanılıyor. Adaylar bu kağıt üzerine istedikleri gibi not alabiliyor, fakat bu alınan notlar sınav değerlendirilmesine dahil olmuyor. Her sorunun yanıtının mutlaka bilgisayara girilmesi gerekiyor. Speaking sınavı ise; Reading, Listening ve Writing bölümlerinden önce veya sonra, aynı gün içinde yapılıyor.

IELTS sınavı hakkında detaylı bilgi almak veya sınava kayıt olmak için IDP uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.

IELTS ve IELTS UKVI sınavları arasında fark var mı?

IDP Education uzmanlarına, IELTS sınav adayları tarafından en sık sorulan sorulardan biri: IELTS ve IELTS UKVI (United Kingdom Visa and Immigration) sınavları arasındaki fark nedir? Bu iki sınav içerik açısından tamamen aynı, tek fark UKVI sınavının İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanması. Duyduğunuzda kafanızın karışmaması için bir de not: UKVI sınavları, SELT (Secure English Language Test) ismiyle de anılıyor.

İçerik ve zorluk düzeyi tamamen aynı

IELTS; iş verenler, eğitim kurumları ve göçmenlik makamları tarafından en güvenilen sınavlardan biri. Dünyanın en popüler İngilizce yeterlilik sınavı olan IELTS’in Türkiye’deki resmi sınav yetkilisi olan IDP, sınav adaylarının her aşamasında yanında oluyor. IDP uzmanlarına, sınav tipleri hakkında sık sık sorular geliyor. En çok sorulan soru da şu: IELTS ve IELTS UKVI sınavları arasındaki fark nedir? Hemen kısaca anlatalım.

IELTS ve IELTS UKVI sınavları;

  • Format

  • İçerik

  • Zorluk düzeyi

  • Skorlama açısından tamamen aynı.

IELTS ve IELTS UKVI sınavları arasındaki tek fark ise şu: IELTS UKVI sınavı, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından iş, eğitim ve göç amacıyla onaylanıyor. Onaylı bir sınav merkezinde IELTS UKVI sınavına girdiğinizin gösterilmesi adına, sınav sonuç belgeniz biraz farklı düzenleniyor.

Sınav fiyatları:

Kağıt üzerinden ve Bilgisayarlı IELTS 5,000 TL

Kağıt üzerinden ve Bilgisayarlı IELTS UKVI 5,720 TL

IELTS Academic ve IELTS General Training hakkında

Hakkında sıkça soru sorulan iki IELTS sınavı daha bulunuyor. IELTS Academic ve IELTS General Training arasındaki farkı da şöyle özetleyebiliriz:

  • IELTS Academic; yükseköğrenim almak veya çalışmak için düzenleniyor.

  • IELTS General Training; orta öğretime devam etmek, mesleki bir eğitime kaydolmak, çalışmak veya İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak için düzenleniyor.

Ayrıca hem IELTS sınavı ve IELTS UKVI sınavı, bu iki modüle de sahip ve adaylar ihtiyaçlarına göre bu sınavları seçebiliyor.

IELTS sınavları hakkındaki sorularınızı IDP Education’a iletebilir veya IELTS sınav başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.