The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Giriş yazısı önemlidir çünkü yazınızın kalitesi açısından bir ilk izlenim yaratır. Açık, iyi organize edilmiş ve alakalı bir giriş, kesinlikle sınav görevlisi üzerinde olumlu bir ilk izlenim yaratacaktır. Peki, etkili bir giriş nelerden oluşur? Hadi bir bakalım.

İpucu 1: Soruyu okumak ve analiz etmek için ara verin

Writing Görevi 2'de, sorunun veya görevin tüm bölümlerini uygun bir şekilde ele almanız gerekir. Girişiniz bu hedefe ulaşmanın ilk adımı olduğundan, cevabınızı sorunun tüm farklı bölümlerine tanıtmanız gerekir. Bu nedenle, yazmaya başlamadan önce görevi okumak ve analiz etmek için biraz zaman ayırmanız önemlidir, böylece tam olarak ne hakkında yazmanız istendiğini bilirsiniz.

İpucu 2: Genel bir ifadeyle başlayın ve ardından sorunun ayrıntılarına odaklanın

Writing 2 sorularının yazılması, genellikle konuyla ilgili daha spesifik noktalara veya sorulara odaklanmadan önce genel bir ifadeyle başlar. Kendi girişinizde benzer bir model kullanmak, denemenize başlamak için harika bir yoldur, ancak genel ifadenizin konunuzla açıkça ilgili olduğundan ve çok geniş olmadığından emin olun.

İpucu 3: Kendi kelimelerinizi kullanın

Görevi girişiniz için bir kılavuz olarak kullanmanız tamamen kabul edilebilir olsa da görevden materyal kopyalamadığınızdan emin olun.

Görevi kelimesi kelimesine kopyalamak, sınav görevlisine, grup puanınızı etkileyebilecek sınırlı bir dil yelpazesine sahip olduğunuzu gösterir. Bunun yerine bilgilerin sırasını değiştirin, eş anlamlı sözcükleri kullanın ve daha karmaşık fikirleri kendi sözcüklerinizle açıklayın.

Soru konusuyla ilgili kelimeleri eklediğiniz ezberlenmiş bir giriş kullanmamak da önemlidir. Denetmenler, ezberlenmiş komut dosyalarını tanıyabilmeleri için binlerce yanıtı okur.

İpucu 4: Pozisyonunuzu belirtin

Writing Görevi 2'de, görevin farklı bölümlerini keşfederken bir konum geliştirmeniz gerekecektir. O halde girişinizde konumunuzu açıkça belirtmeniz önemlidir.

İpucu 5: Makalenizi nasıl geliştirmeyi planladığınızı açıklayın

Bu strateji isteğe bağlı olarak görülse de konuyu nasıl geliştirmeyi planladığınızı kısaca açıklamak yazınızı daha iyi organize etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, sınav görevlisine makalede neleri ele alacağınızı bildirmenin iyi bir yoludur.

Girişinizi gözden geçirin

Makalenizi yazmayı bitirdikten sonra girişinizi tekrar okumayı unutmayın. Sınava girenlerin makalelerine belirli bir argüman veya yazılarını düzenlemenin belirli bir yolu hakkında düşünerek başlamaları, ancak konuyu geliştirirken fikirlerini değiştirmeleri yaygındır. Bu nedenle, Writing Görevi 2'yi tamamladıktan sonra, son taslağınızın girişinizle hala eşleştiğinden emin olun.

Writing Görevi 2 için iyi bir giriş yazmak için bazı önemli stratejilerin üzerinden geçtiğimize göre, şimdi örnek bir girişe bakmanın zamanı geldi. İpucu 1'de belirtildiği gibi istenini okuyup analiz ederek başlayın. Ardından, örnek girişi dikkatlice okuyun ve sizin için vurgulanan farklı stratejilere dikkat edin.

Örnek soru

The threat of nuclear weapons maintains world peace. Nuclear power provides cheap and clean energy. 

The benefits of nuclear technology far outweigh the disadvantages. 

To what extent do you agree or disagree? 

Cevabınız için nedenler verin ve kendi bilgi veya deneyimlerinizden ilgili örnekleri ekleyin.

En az 250 kelime yazın.

Örnek giriş

General Statement (Genel Açıklama):

Nuclear technology has been around for many years.  

Details(Detaylar):

Whether this technology is used for weapons of mass destruction or as a source of energy, many are of the belief that the use of nuclear energy has more advantages than disadvantages. 

Position (Pozisyon):

In my opinion, nuclear technology can indeed be a very efficient energy source. However, nuclear weapons possess such enormous destructive power that any benefits that this technology may offer to humankind are not enough to counter its potential devastating effects. 

Plan:

This essay will address why the drawbacks of nuclear technology outweigh the benefits and will include relevant examples to support this position.

Etkili bir giriş, sınav görevlisine makalenizden ne bekleyebileceklerini bildireceği gibi, iyi bir sonuç da onlara sunulan ana noktaları hatırlatacak ve sınav görevlisinin yazınızdan hatırlamasını istediğiniz şeyi özetleyecektir. İyi bir sonuç yazmak için stratejiler hakkındaki yazımız için bloğumuza göz atın!