The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Bir benzetme, bir şeyi bir kişi veya nesneyle karşılaştırırken 'as' ve 'like' gibi kelimelerle kullanılan bir ifadedir. Çok utangaç bir tanıdığınız birini tanımlamak istiyorsanız, onun 'as quiet as a mouse’ olduğunu söyleyebilirsiniz. Belki de işinizde kısa zamanda yapacak o kadar çok işiniz var ki, 'I have been as busy as a bee recently ‘diyebilirsiniz.

'Like' benzer karşılaştırmalar yapmak için de kullanılabilir. Örneğin, ‘My best friend can swim like a fish’, arkadaşınızın çok hızlı bir yüzücü olduğu anlamına gelir. Geceleri çok derinden uyur, ses olursa uyanmaz mısınız? O zaman ‘I usually sleep like a log, especially after a long day at work’ diyebilirsiniz.

Yine de metaforlar söz konusu olduğunda, bir anlamı çoğaltmak için günlük öğeleri veya eylemleri kullanırlar. Klasik bir örnek, ‘It’s raining cats and dogs at the moment’ demek. Bu anlam tam anlamıyla ele alınmaz, ancak kedi ve köpeklerin bir aradayken çıkardıkları gürültü ve kargaşanın miktarı şiddetli bir sağanak veya yağmurla ilişkilendirilebilir. Başka bir örnek, müziğin sesiyle olabilir. İnsanlar güzel bir müzik duyduğunda bu onları çok mutlu edebilir, bu yüzden yararlı bir metafor olabilir: ‘When I heard about the changes that are about to happen, it was music to my ears.’

Bir şeyi karşılaştırmak veya ilişki kurmak istediğinizde, benzetmeler ve metaforlar konuşmanıza iyi bir katkı olabilir. Ancak, bunları doğru telaffuzla (yani doğru tonlamayla) ve doğru bağlamda nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olun. Düzgün kullanılmazlarsa kulağa garip gelebilirler, bu yüzden kullanmadan önce onları iyi anladığınızdan emin olun. Kullanımları gayri resmi olma eğiliminde olduklarından, akademik bir makalede biraz yersiz hissedebilirler, ancak IELTS Genel Writing sınavına giren kişiler için, bir arkadaşa gönderilen resmi olmayan bir mektuba kullanışlı bir ek olabilir.

Makale Hakkında

Published on June 03, 2021

Yazar Hakkında

Person - Rocco Nigro - Global
Rocco