The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Bilgisayarlı IELTS sınavı, kâğıt üzerinde IELTS sınavından farklıdır

Bu bir efsane!

Bilgisayarlı IELTS ile kâğıt üzerinde IELTS arasındaki tek fark, sınav günü tecrübenizdir. Sınav formatı, soru türleri, her bir test bölümüne ayrılan süre ve içerik hem bilgisayarlı IELTS sınavı hem de kâğıt üzerinde IELTS sınavlarında tamamen aynıdır.

IELTS sınavınıza bir bilgisayarda girmeyi seçerseniz, sınavın Reading, Listening ve Writing bölümlerini bilgisayar kullanarak yaparsınız. Tüm cevaplar ekrana girilir. Ayrıca Listening sınavı sırasında bir kâğıda notlarınızı alabilirsiniz.

IELTS'ye kâğıt üzerinde giriyorsanız, Reading, Listening ve Writing bölümlerini kâğıt üzerinde yaparsınız. Writing sınavınızı tamamlamak için bir kalem veya HB-kalem kullanabilirsiniz, fakat Listening ve Reading cevaplarınızı cevap kağıdına yazmak için bir HB-kalem kullanmalısınız.

Hem kâğıt üzerinde IELTS hem de bilgisayarlı IELTS sınavında, Speaking sınavı bir IELTS sınav görevlisi ile yüz yüze gerçekleştirilir.

IELTS sınavının bütün bölümlerini bilgisayarda yapabilirim

Doğru!

IELTS sınavının Reading, Writing ve Listening bölümleri bir bilgisayarda yapılır, fakat Speaking sınavı bir IELTS sınav görevlisi ile yüz yüze gerçekleştirilir.

Bilgisayarlı IELTS sınavı, kâğıt üzerinde yapılan IELTS sınavından daha kolaydır

Bu bir efsane!

Sınav formatı, soru türleri, her bir test bölümüne ayrılan süre ve içerik hem bilgisayarlı IELTS sınavı hem de kâğıt üzerinde IELTS sınavı için tamamen aynıdır.

Ve hem kâğıt üzerinde IELTS hem de bilgisayarlı IELTS sınavının içeriği aynı olduğundan dolayı, zorluk seviyesi de aynıdır. Aralarındaki tek fark, bilgisayarlı IELTS sınavına girme konusundaki güven seviyeniz olabilir. Teknoloji konusunda bilgiliyseniz, IELTS'ye bilgisayar ortamında girmeyi tercih edebilirsiniz.

Kâğıt üzerinde yapılan IELTS sınavı, bilgisayarlı IELTS sınavından daha kolaydır

Bu bir efsane!

Aynı şekilde hem bilgisayarlı IELTS hem de kâğıt üzerinde IELTS sınavları aynı zorluk seviyesine sahiptir. Bilgisayarlı IELTS sınavında, sınav boyunca size yardımcı olacak bir yardım butonu bulunur. Bu yardım seçeneği, sınavın nasıl çalıştığının yanı sıra soru türlerini de açıklar. Bilgisayarlı IELTS sınavında, ekrandaki yazı tipi boyutu gibi bazı ayarları değiştirme seçeneği de vardır.

Bilgisayarlı IELTS sınavına girmek için bir bilgisayara ihtiyacım var

Bu bir efsane!

Bilgisayarlı IELTS sınavına girmek için kendi PC veya dizüstü bilgisayarınıza ihtiyacınız yoktur.

Bilgisayarlar ve kulaklıklar dahil tüm ekipman, bilgisayarlı IELTS sınavınızı rezerve ettiğiniz sınav merkezi tarafından sağlanacaktır.

Bilgisayarlı IELTS'ye girersem sonuçlarımı daha hızlı alacağım

Bu doğru!

Bilgisayarlı IELTS'ye girerseniz, sonuçlarınızı sınava girdikten 3 - 5 gün sonra alacaksınız. Fakat, IELTS'i kâğıt üzerinde alırsanız, sonuçlarınızı sınava girdikten 13 gün sonra alacaksınız.

Bilgisayarda IELTS sınavından neler beklemelisiniz?

Bilgisayarda IELTS sınavına girmek biraz farklıdır. Check-in sürecinden sınav bölümlerinin her birine kadar sınav gününüzün nasıl görünebileceğini öğrenin.