IELTS Listening, hem IELTS Academic hem de General Training için aynıdır. Listening sınavı, konuşmacıların ana fikirlerini, ayrıntılı bilgilerini, görüşlerini, amaçlarını ve yaklaşımlarını anlama ve ayrıca fikirlerin gelişimini izleme yeteneğinizi değerlendirir.

Listening sınavında 4 kayıt dinleyecek ve bu kayıtlara dayalı olarak 40 soruyu yanıtlayacaksınız. İlk iki kayıt, günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz durumlarla ilgilidir. Ancak son iki kayıt, eğitim veya öğretim ortamında karşılaşılabilecek durumlara odaklanır.

Birinci ve üçüncü kayıtta, iki veya daha fazla konuşmacının karşılıklı konuşmasını, ikinci ve dördüncü kayıtta ise bir monolog dinleyeceksiniz. Kayıtlarla bağlantılı olarak, çoktan seçmeli soruları, bilgi, başlık, özellik ve cümle sonu eşleştirme ve cümle, özet, not, tablo, diyagram veya akış şeması tamamlama sorularını yanıtlamanız gerekecektir.

IELTS’e sorun

Ask IELTS

Ham skor ve bant skor arasındaki fark nedir?

IELTS sınavının Listening ve Reading bölümleri 40 üzerinden puanlandırılır ve ardından 1 ila 9 arası değişen bant skora dönüştürülür.


Listening ve Reading sınavları 40 sorudan oluşur ve her doğru soru 1 puan değerindedir (yani sınava giren biri en fazla 40 puan alabilir). 1 ila 9 arasında değişen bant skorlar, ham puanlara dayalı olarak verilir.  

Daha fazla bilgi edinin