The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS General Training, yurt dışında İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almak, yaşamak veya çalışmak isteyen kişiler içindir. Temel olarak, ana dili İngilizce olan bir ortamda karşılaşmanız muhtemel günlük durumlarda, İngilizce iletişim kurarken kişinin yeterliliğini, kendine güvenini ve rahatlığını değerlendirmeye odaklanır. IELTS General Training sınavını neler için kullanabilirsiniz:

 • Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda veya İngiltere gibi İngilizce konuşulan ülkelere göç etmek

 • Lisans seviyesinin altında eğitim veya öğretim (IELTS Academic hakkında buradan bilgi edinin)

 • İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak veya kendi ülkenizde başka bir iş bulmak

 • Yeni bir geleceğe kapı açmak

Hızlı sonuçlara mı ihtiyacınız var? Bilgisayarlı IELTS General Training sınavını tercih edebilirsiniz.

IELTS General Training sınavı nedir?

General Training sınavı, bir iş veya sosyal ortamda sahip olduğunuz İngilizce dil becerilerinizi inceler. Ortaöğretimde okumayı, mesleki eğitime kaydolmayı, çalışmak için yurt dışına taşınmayı ya da Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda veya İngiltere’ye göç etmeyi planlıyorsanız, IELTS General Training sınavına girmeniz gerekebilir. Sınav, İngilizce dil yeterliliğinizi dört dil becerisi üzerinden değerlendirir: listening, reading, writing ve speaking. IELTS General Training sınavının Listening ve Speaking bölümleri IELTS Academic sınavı ile aynıyken Reading ve Writing bölümleri farklılık göstermektedir.

IELTS General Training sınavında günlük hayatta karşılaşacağınız İngilizce kullanılır. İngilizce dil yeterliliğini pratik, günlük bir bağlamda ölçer. Sınavdaki tasklar ve diğer bölümler hem işyerini hem de sosyal durumları yansıtır. Örneğin:

 • Sınavın Speaking bölümünde, size özel ve sessiz bir odada bir sınav görevlisi ile yüz yüze olacaksınız. Bu, günlük bir konuşmadır ve examiner soruları yavaşlatabilir, tekrarlayabilir ve netleştirebilir yani sizi "aceleye getirmez".

 • IELTS General Training sınavının Writing bölümünde, belirli bir sosyal durum veya olayla ilgili olarak bir arkadaşınıza veya aile mensubunuza bir mektup yazmanız gerekecektir. Ayrıca bir konuya yanıt vermeniz ve bu konudaki duruşunuzu gerekçelendirmeniz gerekecektir.

 • IELTS General Training sınavının Reading bölümünde, reklamlar veya haber makaleleri gibi günlük metinlerden dört tane kadar kısa pasaj bulunabilir.

 • IELTS General Training sınavının Listening bölümünde, bir kişinin günlük bir konu hakkında konuşmasını dinleyeceksiniz.

IELTS General Training sınavına kaydolun

IELTS General Training Reading

General Training Reading testi üç bölümden ve 40 sorudan oluşmaktadır. Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz durumlara, iş başvurusu gibi işle ilgili konulara ve genel ilgi alanlarına odaklanır. Her bölümdeki alıntılar kitaplardan, dergilerden, gazetelerden, ilanlardan, reklamlardan, şirket el kitaplarından ve kılavuzlardan alınmıştır. Bölüm 1, sosyal hayatta kalma becerilerinize bakar. Sorular, İngilizce konuşulan bir ülkedeki günlük yaşamla ilgili kısa metinlerle ilişkilidir. Bunlar duyurular, reklamlar veya zaman çizelgeleri olabilir. Bölüm 2, işyerinde hayatta kalma becerilerinize daha yakından bakar. Buradaki metinler iş tanımları, sözleşmeler, personel geliştirme ve eğitim kılavuzlarının yanı sıra ücret ve işyeri koşulları belgelerinden alınmıştır. Bölüm 3, genel ilgi alanına giren bir konu hakkında uzun ve daha karmaşık bir metin içerir. Bu metinler gazete, dergi veya kitaplardan alınabilir.

IELTS General Training Writing

General Training Writing testi, Writing Task 1 ve Writing Task 2 olmak üzere iki görevden oluşur. Her iki görevin de konusu genel ilgi alanlarıdır. Writing Task 1'de, bilgi talep etmek veya bir durumu açıklamak için yazı yazmanız gereken bir durumla karşılaşacaksınız. Örneğin, bir kütüphanedeki imkanların nasıl iyileştirilebileceğine dair önerilerinizi içeren bir yazı yazmanız istenebilir. Examiner’lar görevle ilgili genel, gerçeklere dayalı bilgi sağlama; ihtiyaçları, istekleri, beğenileri ve beğenilmeyen şeyleri ifade etmenin yanı sıra fikir, görüş ve şikayetleri dile getirme becerinize bakacaktır. Writing Task 2 biraz farklıdır. Bir bakış açısına, tartışmaya veya soruna yanıt olarak bir makale yazmanız istenecektir. Genel olarak, gerçeğe dayalı bilgi sağlayıp sağlayamadığınız, bir problemin ana hatlarını çizip çizemediğiniz, bir çözüm sunup sunamadığınız, bir görüşü gerekçelendirip gerekçelendiremediğiniz ya da fikirleri, kanıtları veya bir argümanı değerlendirip değerlendiremediğiniz konusunda incelemeye tabi tutulacaksınız.

IELTS General Training UKVI

İngiltere’de çalışmak, okumak, oraya göç etmek ya da mesleki eğitim almak istiyorsanız, IELTS UKVI sınavına girmeniz gerekebilir. UKVI, İngiltere’ye vize başvuruları için Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış bir Güvenli İngilizce Dil Testidir (SELT). IELTS General Training UKVI sınavı, içerik, format, puanlama ve zorluk seviyesi açısından IELTS General Training sınavı ile aynıdır. Ancak, IELTS UKVI sınavı yalnızca Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından belirtilen idari gereklilikleri karşılayan sınav merkezlerinde mevcuttur. IELTS UKVI sınavına girerseniz Sınav Sonuç Belgesi (TRF) de biraz farklı olacaktır.

Göçmenlik için IELTS General Training

Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya İngiltere'ye göç etmek için de IELTS General Training sınavına girmeniz gerekebilir. Neden mi? Çünkü sınav, sosyal ortamlarda ve iş yerlerinde ihtiyaç duyacağınız günlük İngilizce dil becerilerini içermektedir. Avustralya, Kanada, İngiltere veya Yeni Zelanda'da yaşamak, eğitim görmek ya da çalışmak istiyorsanız birçok vize seçeneği mevcuttur. Bunlar arasında vasıflı veya sponsorlu çalışma vizeleri ya da ticari vizeler yer alabilir. Bunlardan bazıları Avustralya'da Daimi Oturma İzni (PR) ile sonuçlanabilir. IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve İngiltere'de eğitim, çalışma ve göçmenlik için İngilizce dil yeterliliğinin en yaygın kabul gören kanıtıdır. IELTS'i seçerek; eğitim, iş ve göçmenlik hedeflerinizde ilk günden itibaren başarılı olmanızı sağlayacak bir İngilizce dil sınavı ile kendinizi kanıtlayacaksınız.

Üniversiteler, devlet ve özel kolejler için IELTS General Training

IELTS General Training sınavı, İngilizce konuşulan üniversiteler veya kolejler de dahil olmak üzere lisans seviyesinin altında eğitim almak ve hatta iş deneyimi veya diğer istihdam eğitimleri için de uygundur

Neden IELTS Academic sınavına girmemeliyim?

IELTS iki sınav seçeneği sunar: IELTS Academic ve IELTS General Training sınavı. General Training sınavı "daha kolay" değildir. Farklı bir odak noktası vardır. IELTS Academic sınavı ile akademik İngilizce eğitimi için ihtiyacınız olan yeterliliği gösterebilirsiniz. Sınav, dili İngilizce olan bir bölümde öğrenim görmeye başlamaya hazır olup olmadığınızı ölçer. Bu nedenle, akademik bir ortamda bulunan kişilerin aşina olduğu kelimeleri içerir. Ancak, üniversiteye gitmiyorsanız, General Training sınavına girebilirsiniz.

Hangi IELTS sınavına ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için her zaman göçmenlik temsilcinize, eğitim danışmanınıza veya işyerinize danışın

IELTS General Training ve Academic sınavı arasındaki fark nedir?

İş için IELTS General Training

İş arıyorsanız, işvereninize ihtiyaç duydukları İngilizce dil becerilerine sahip olduğunuzu göstermek için IELTS'e girebilirsiniz. Birçok işveren IELTS General Training sınavını kabul eder. Çünkü günlük İngilizce becerilerinizi test etmektedir. 

Dünyanın en popüler İngilizce dil sınavı olarak, 140 ülkede 11.500'den fazla kuruluş IELTS sonuçlarınızı kabul eder. Dolayısıyla, Ernst and Young Australia , Deloitte ve PricewaterhouseCoopers (PWC) gibi finans/muhasebe sektöründe çok uluslu bir şirkette çalışmak istiyorsanız, IELTS'e girebilirsiniz. Ayrıca, Kanada'da yüksek talep gören bir işi kapmak istiyorsanız. 

İster konaklama, perakende, eğitim ya da devlet sektöründe ister başka sektörlerde iş arıyor olun, iyi bir IELTS sınav sonuç belgesi kariyer hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir!

Hangi sektörler IELTS talep eder?

IELTS kabul eden kurumlara, İngilizce dil yeterliliğinin kritik öneme sahip olduğu hemşirelik, tıp ve eczacılık gibi sektörler başta olmak üzere sağlık hizmetleri veren kurumlar da dahildir. IELTS sonucu gerektirebilecek diğer meslek kuruluşları arasında muhasebe, mühendislik, hukuk ve veterinerlik kuruluşları da yer almaktadır. Ayrıca finans, kamu, inşaat, enerji, havacılık ve turizm sektörlerinden diğer birçok işveren de IELTS sonucu istemektedir.

Mesleki kayıt

İngilizcenin ana iletişim dili olduğu çoğu ülkede, mesleki kayıt yaptırmak isteyen başvuru sahiplerinin ve uluslararası mezunların İngilizce dil becerilerinin kanıtlanması gerekmektedir. Gerekli yeterlilik seviyeleri kuruluşlara, mesleklere, ülke ve hükümetlere göre değişiklik gösterir. İstedikleri IELTS bant skorunu ve sınav türünü (Academic veya General Training) belirleme meslek kuruluşlarının kendi takdirindedir.

Mesleki eğitim için IELTS

IELTS General Training, İngilizce dil yeterliliğini pratik, günlük bir bağlamda ölçer ve sınavdaki görevler ve metinler hem işyeri hem de sosyal durumları yansıtır. Bu nedenle IELTS sınav puanı genellikle inşaat, konaklama, eğlence ve turizm sektörlerinde mesleki eğitim için bir ön koşuldur. IELTS kabul eden kuruluşlara göz atın

IELTS Hazırlık Materyalleri

IDP ile başka kimsenin sağlamadığı zenginlikteki hazırlık kaynaklarına ulaşabilirsiniz. Videoları , makaleleri , deneme testlerini ve yeni IELTS by IDP uygulamasını kullanarak dilediğiniz gibi hazırlanın.İster bilgisayarınızdan ister telefonunuzdan hazırlanıyor olun ya da kağıt kalem kullanın, IDP size sınavınızda ve sonrasında en iyi adımı atmanız için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlayacaktır.

Ücretsiz IELTS General Training çalışma materyali

 • En kapsamlı online IELTS General Training sınav hazırlığı yelpazesine sahibiz. Sınav talebinizi yaptığınızda ücretsiz online IELTS General Training modülüne erişeceksiniz. Nasıl erişim sağlayacağınızı buradan öğrenin.  

 • Sınavdaymış gibi IELTS General Trainingtasklerini tamamlama alıştırması yapın. Cevaplarınızı model cevaplara göre gözden geçirin ve bu ücretsiz deneme sınavları ile önemli bir sınav alıştırması deneyimi kazanın.

Örnek bir sınav kâğıdı indirin:

 1. WritingTask: Bu task’te yaklaşık 20 dakika harcamanız gerekir.  

 2. Reading Task: General TrainingReading task örneği - Cümle tamamlama .  

 IELTS General Training Sınavına kaydolun

undefined
play button