The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

AI işaretlemeli İngilizce dil testleri genellikle tarafsız olarak tanıtılırken, MIT'deki araştırmacılar yakın zamanda Yapay Zekanın (AI) hala önyargılı olabileceğini keşfettiler. Peki, bir yapay zekâ makinesinin İngilizce dil becerilerinizi test etmesi ne anlama geliyor?

Bir yapay zekâ makinesi derin öğrenme yoluyla eğitilirken önyargı oluşabilir. Makine, beslediği verilerden öğrenir. Bu veriler çoğunlukla Avrupalı adaylardan sözlü örnekler içeriyorsa, yapay zeka makinesinin Hintçe, Çince ve hatta anadili İngilizce olan kişilerden konuşulan İngilizceyi tanıması daha zor olacaktır.

MIT araştırması ayrıca, veri hazırlama aşamasında- algoritmalar bir dil dizisi içinde tanımlandığında veya AI makinesinin İngilizce konuşma becerilerinizi işaretlemek için odaklanması gereken alanlar olduğunda- önyargının ortaya çıkabileceğini buldu. Yerel lehçe, şaka veya argo kullanırsanız veya Speaking sınavında bir süre duraklarsanız, bu durum puanınızı etkileyebilir.

Öte yandan, insan sınav görevlileri farklı aksanları anlayabilir ve bir düşünce duraklaması ile bir kafa karışıklığı duraklaması arasındaki farkı söyleyebilir. Bir insan denetmen, sosyal bağlamı dikkate almak için özel olarak eğitilmiştir. Kelimelerin, cümle yapılarının ve benzerlerinin uygun kullanımını bilir ve anlarlar. Ayrıca, Speaking sınavınızın herhangi bir noktasında takılırsanız, sınav görevlileri sizi kolayca uyarabilir.

IELTS Speaking testi, gerçek bir insan sınav görevlisi ile yüz yüze yapılır. Bu şekilde, Speaking testinize girerken herhangi bir AI makinesi önyargısı olmayacağından emin olabilirsiniz. Konuşma bölümünün bir IELTS sınav görevlisi ile tamamlanması 11 ila 14 dakika sürer.

IELTS Speaking sınavı formatı

IELTS Speaking sınavı formatına ve konuşma sınavınızda nelerin sorulmasını bekleyebileceğinize daha yakından bakalım.

Hem Genel Eğitim hem de Akademik testler için IELTS Speaking sınavı 3 bölüme ayrılmıştır.

Bölüm 1: Tanıdık konularda giriş ve sorular

Sınav görevlisi size kendiniz ve ev, aile, iş, eğitim ve ilgi alanları gibi bir dizi tanıdık konu hakkında genel sorular soracaktır. Bu bölüm genellikle 4 ila 5 dakika sürer.

Bölüm 2: Bireysel uzun dönüş

Size bir konu hakkında konuşmanızı isteyen bir kart verilecektir. 2 dakikalık konuşmadan önce hazırlanmak için 1 dakikanız olacak. Sınav görevlisi daha sonra testin bu bölümünü bitirmek için aynı konuda bir veya iki soru soracaktır.

Bölüm 3: İki yönlü tartışma

Bölüm 2'deki konuyla bağlantılı olarak size daha fazla soru sorulacaktır. Bu sorular size daha soyut fikirleri ve sorunları tartışma fırsatı verecektir. Testin bu kısmı 4 ile 5 dakika arasında sürmektedir.

Yaşam Becerileri test formatı

Yaşam Becerileri A1 ve B1

IELTS Life Skills A1 ve B1 testleri, bir sınav görevlisi ve bir diğer adayla birlikte alınır. Bu test genellikle 16 ila 22 dakika sürer.

Test, İngilizce konuşulan bir ülkede günlük yaşamdaki iletişimi yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Kısa tartışma şunlara değinebilir:

 • Kişisel ayrıntılar/deneyimler

 • Aile ve arkadaşlar

 • Satın almak

 • Çalışmak

 • Sağlık

 • Boş vakit

 • Eğitim veya öğretim

 • Ulaşım

 • Konut

 • Hava Durumu.

Şunları yapmanız beklenir:

 • Basit anlatımlar, ifadeler, sorular ve tek adımlı talimatlar dahil olmak üzere konuşulan dili dinleyin ve yanıtlayın

 • Bilinen konularda temel bilgileri, duyguları ve görüşleri iletin

 • Bilindik konular hakkında tanıdık bir durumda başka bir kişiyle konuşun.

Bir sınav katılımcısı olarak IELTS Speaking sınavına girmekten rahatsızlık duyabileceğinizi biliyoruz. Bu yüzden insan sınav görevlilerimiz var ve testi sessiz bir odada yapıyoruz. Bir algoritmadan farklı olarak, bir sınav görevlisi sizi rahatlatabilir ve en iyi puanı elde etmenize yardımcı olabilir.

IELTS'in nasıl puanlandığı, sınavda neler bekleyebileceğiniz ve IELTS Uzmanlarından ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir IELTS Masterclass'a kaydolun.