The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Eğer bilmiyorsanız, eğitimini yurt dışında sürdürmek isteyen ve anadili İngilizce olmayan öğrenciler için IELTS’e girmek bir zorunluluktur.

Dünyadaki en önemli dil değerlendirme sınavlarından biri olarak IELTS, İngilizce yeterliliğini değerlendirip öğrencilerin hayallerindeki üniversiteye ve bölüme girmesine yardımcı olmaktadır.

Sınavın çeşitli bölümlerden oluşmasından dolayı öğrencilerin stres olup gergin hissetmeleri çok doğal ve yaygındır. Fakat bunun, başarılı olmanızı engellemesi gerekmez.

İhtiyacınız olan tek şey kapsamlı bir hazırlık ve sizi IELTS sınavına hazır hale getirecek bu 7 temel ipucu!

Sınav gününde IELTS’te nasıl başarılı olunur? – Bilmeniz gereken 7 ipucu

1. Mükemmeliyetçi olmayı bırakın

Bazen mükemmeliyetçilik ilerlemeyi engelleyebilir.

Bu özelliğe sahip olmak bazı öğrenciler için iyiye işaret olsa da kimi için de bir işe başlamasını ve hatta bitirmesini engelleyebilir.

Örneğin, tek bir soru için kusursuz bir paragraf oluşturmak tüm vaktinizi kullanmanıza sebep olabilir ve diğer sorulara ayıracak zamanınız kalmaz.

Diğer bir taraftan dilbilgisinde daha yüksek puan almak için cümle yapılarınızı çeşitliliklerle donatmak isteyebilirsiniz ki bu da sizi konu dışına çıkararak odağı kaymış bir sonuca ulaşmanıza sebep olabilir.

Bazen anahtar basit düşünmektedir. Mükemmel olma isteğinizden sıyrılıp bildiklerinize bağlı kalın.

2. Bir soruda çok fazla zaman harcamayın

Soruları cevaplamaya başlamadan önce nelerle karşılaşacağınıza dair genel bir fikir edinmek için tüm sorulara göz atın. Bu, her soruyu nasıl ele alacağınıza dair kafanızda bir plan oluşturmanız için size zaman verecektir.

Eğer belirli bir soruyla gereğinden fazla uğraştığınızı fark ederseniz önce bir sonraki soruya geçin ve bu soruya daha sonra geri dönün.

Hızınızı kontrol edin ve her soru için belirli bir süre ayırın.

Bir soruda çok fazla zaman kaybetmekten kaçınmanın bir diğer yolu gerçek sınavınızdan önce IELTS deneme sınavlarını yapmaktır. Bu, zamanınızı etkili kullanmak ve ideal cevapları oluşturmak için gerekli dengeyi sağlamanızda size yardımcı olacaktır.

3. Sorular arasında ileri geri gitmek için IELTS esnekliğini kullanın

Ne kadar zorlayıcı olsa da IELTS, test sorularını yanıtlarken esneklik sunar.

Kâğıt üzerinde yapılan IELTS sınavlarından farklı olarak, bilgisayar üzerinde yapılan IELTS sınavları, öğrencilerin sadece ileri ve geri oklarını kullanarak farklı sayfalarda kolaylıkla gezinmesine olanak tanır.

Buna ek olarak sayfanın alt kısmında kaçırmış olabileceğiniz soruları gösteren bir gezinme çubuğu da vardır.

Tüm sorularınızın doğru yanıtlandığından emin olmak için bunun gibi avantajlardan sonuna kadar yararlanın!

4. IELTS hazırlığınızı ciddiye alın

IELTS, üniversite hayallerini yurt dışında gerçekleştirmeyi amaçlayan birçok öğrenci için bir geçit niteliğinde olduğundan sınavlar büyük dikkatle gerçekleştirilmektedir.

IELTS, İngilizce dil yeterliliğinin bir kanıtı olmasının yanında 135 ülkedeki 9.000’i aşkın kuruluş tarafından tanınan bir sertifikadır.

IELTS basite alınacak bir şey değildir. Prestijinin yanı sıra sınava kaydolmanın da bir bedeli vardır.

Hazırlık sürecinde sınav formatlarına alışmaya özen gösterin, IELTS deneme sınavlarını ciddiyetle yapın ve gelişiminizi düzenli olarak takip edin. Bu, gerçek sınavda nelerle karşılaşacağınıza dair genel bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

5. Sınavdan iki gün önce rahatlamaya çalışın,

Birçok öğrenci sınav gününe kadar her dakika çalışmanın ve tekrar yapmanın tüm bilgiyi hafızalarında tutmak için etkili bir yöntem olduğunu düşünür.

Bu popüler inanışa karşılık durum her zaman bu şekilde gelişmez. Gerçek sınavdan önce biraz ara vermek performansınız için iyiye işaret olabilir, çünkü bu size dinlenmeniz ve IELTS sınavından önce yeniden şarj olmanız için bolca zaman verir.

Farklı sınavlar, formatlar ve karşınıza çıkabilecek birçok şey ile öğrenciler IELTS sınavının hem zihinsel hem de fiziksel olarak her açıdan ne kadar yorucu olabileceğini tahmin edecektir.

Sınavdan bir ya da iki gün önce zihninizi dinlendirmek için kendinize zaman ayırın ve sınav gününden önceki gece iyi bir uyku çektiğinizden emin olun.

6. Sınav gününde pozitif olun ve özgüveninizi yansıtın

Pozitif bir düşünce yapısına sahip olmak ve dikkatli bir şekilde kendi kendinize konuşma pratiği yapmak özgüveninizi düşündüğünüzden daha fazla etkileyebilir.

Yapılan çalışmalar, bir sınav hakkındaki düşüncelerinizin o sınavda nasıl bir performans sergileyeceğinizi etkilediğini göstermektedir.

Örneğin sınav kaygısıyla başa çıkmak için olumlamalar ve kendinizi cesaretlendirecek sözler kullanırsanız bu, olumsuz düşüncelerinizi olumlularla değiştirecektir.

Bu düşünce yapısı tüm sınav boyunca devam edip sonuç olarak da özgüveninizi artıracaktır.

Gözünüzü hedefinizden ayırmayın ve sonuna kadar çalışmaya devam edin!

7. Sürekli İngilizce okuyun, aktif olarak dinleyin ve konuşun

Anadili İngilizce olmayan biri için IELTS sınavına girmek zorlayıcı olabilir. Fakat her gün aktif olarak pratik yapmak çok daha hızlı gelişmenize yardımcı olabilir.

İlgilendiğiniz konularda dergi ve blog okumak, günlük işleriniz için günlük veya ajanda tutmak ve hatta online podcast dinleyip videolar izlemek bile bunlara dahildir.

Ancak İngilizce becerilerinizi geliştirmenin en iyi yollarından biri anadili İngilizce olan kişileri dinlemek veya İngilizcesi akıcı olan kişilerle sohbet etmektir.

Tekrar ve pratik yapmak, telaffuz ve tonlama konusunda size yardımcı olur ve İngilizceye olan aşinalığınızı önemli ölçüde artırır.

IDP ile IELTS sınavınızda başarılı olun!

IELTS’e hazırlanmak çoğu insanın yansıttığı kadar stresli olmak zorunda değil. İhtiyacınız olan tek şey hazırlık için yeterli zaman, istediğiniz yolda ilerlemenizi sağlayacak bir plan ve hedef odaklı düşünce yapısı.

IELTS sınav hazırlığınızda size yardımcı olacak ekstra bir destek arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Özel hazırlık malzemelerine erişmek için IDP uygulamasını da indirebilirsiniz.