The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Çok bilinen bir İngiliz atasözü şöyle der: "İşler zorlaştığında, güçlü olan sıyrılır geçer". Başka bir deyişle, bir durum zorlaştığında güçlü insanlar pes etmez; daha çok çalışırlar. IELTS sınavınızda istediğiniz skoru alamamanız büyük bir hayal kırıklığı yaratabilir ancak bunun kendinizi geliştirmek için harika bir fırsat olabileceğini de unutmayın.Hatalarınızdan ders çıkarmak, bir IELTS sınav katılımcısı ve günlük İngilizce kullanıcısı olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu yazıda, tekrar odaklanmak ve IELTS hedeflerinize ulaşmak için atabileceğiniz adımlardan bahsedeceğiz. Bu yüzden, moralinizi bozmayın ve okumaya devam edin!

1. İpucu: Ara verin

İstediğiniz IELTS skorunu alamazsanız üzgün ve sinirli hissetmeniz doğaldır. Ancak, böyle zamanlarda duygularınızın sizi kontrol etmesine izin vermek muhtemelen sağlıklı düşünmenizi engelleyecek ve gelecek hayallerinizden vazgeçmenize neden olacaktır. 

Kötü haberi duyduktan sonra sorundan uzaklaşarak bir adım geri atın. Rahatlamak ve duygularınızı yaşamak için kendinize biraz zaman tanıyın. Deneyiminizi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak, hayal kırıklığınızı gidermenize ve içinde bulunduğunuz durumu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

2. İpucu: Sorunun nerede olduğunu düşünün

Olumsuz duygularınızı bir kenara bırakıp rahatlamak ve toparlanmak için ara verdikten sonra sorunun nerede olduğunu daha iyi görebileceksiniz. IELTS sonuçlarınızı her bir test için bant skoruna bakarak analiz edin.Elde ettiğiniz skorlar ile istediğiniz skorlar arasındaki farka odaklanın ve dikkat edilmesi gereken ana konuları seçin. Ardından, belirli sınav bölümlerinde zorlandığınız şeyler hakkında notlar alın ve notlarınızı bir çalışma planı hazırlamanıza yardımcı olması için kullanın.

İpucu 3: Dikkat gerektiren alanlara odaklanın

Artık geliştirmeniz gereken ana alanları belirlediğinize ve bir çalışma planı geliştirdiğinize göre, bir sonraki denemeniz için hazırlanma zamanı gelmiştir.Hazırlanmanıza yardımcı olacak birçok yüksek kaliteli basılı materyalin (örneğin kitaplar, kendi kendine çalışma paketleri ve diğer alıştırma materyalleri) yanı sıra ücretsiz olarak erişebileceğiniz çevrimiçi kaynaklar da mevcuttur. IELTS web sitesinde yerleşik Uzmanlarımız tarafından yazılmış IELTS Reading, Writing, Listening ve Speaking konularına odaklanan ücretsiz hazırlık materyallerine erişebilirsiniz. Daha net bir geri bildirime ve daha fazla sınav pratiğine ihtiyacınız varsa, bir IELTS Progress Check deneme sınavı yapmayı tercih edebilirsiniz.Resmi deneme sınavlarımız, IELTS Akademic ve IELTS General Training sınavları için sınavın dört bölümünü de kapsamaktadır. Uzmanlarımız tarafından seçilen ipuçları ve geri bildirimler de dahil olmak üzere performansınız hakkında kapsamlı bir geri bildirim raporu alacaksınız.

4. İpucu: Gerekirse yardım alın

IELTS sınavına giren birçok kişi kendi başına hazırlanır, IELTS sınavına tekrar girer ve başarılı olur. Bununla birlikte, yardım almak da tamamen kabul edilebilirdir ve hatta bazı durumlarda tavsiye edilebilir. Uzman rehberliğine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bir IELTS hazırlık kursuna kaydolmayı düşünün.Bir hazırlık kursu seçerken, en son IELTS skorlarınız , uygunluk durumunuz ve ihtiyacınız olan hazırlık türü (IELTS Akademic veya IELTS General Training sınavı) gibi dikkate alınması gereken birçok faktör olduğunu unutmayın.

Son denemenizden önce bir hazırlık kursunu tamamladıysanız, öğretmeninizle konuşabilirsiniz. Kendi İngilizce dil becerilerinizi ve geliştirmek için neler yapmanız gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için size gözlemlerini anlatabilirler.

5. İpucu: Ulaşılabilir hedefler

Genel olarak, istediğiniz skoru almak için IELTS sınavına tekrar girmeniz oldukça tavsiye edilir. Ancak sınava hemen girmek için acele etmeyin! Hedeflere ulaşmanızın mümkün olduğundan emin olun. IELTS bant skorlarınız ile ihtiyacınız olan skor arasında büyük bir fark varsa, IELTS hazırlık kursuna veya sınava tekrar girmeden önce bir İngilizce dil kursuna gitmeyi düşünün.Bugünkü ana hedefiniz IELTS sınavında belirli bir skor almak olsa da bir İngilizce kursu genel İngilizce becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Sonuç olarak da bu, IELTS skorunuza yardımcı olacaktır.

Seçebileceğiniz birçok seçenek mevcuttur, kendi başınıza hazırlanın, uzman tavsiyesi alın veya bir kursa kaydolun. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, bilinçli bir karar vermeniz önemlidir.Bunu başarmak için, aldığınız skor, ihtiyaç duyduğunuz skor, kendi performansınız ve becerileriniz hakkındaki düşünceleriniz ve başarıya giden yolculuğunuzda yardım almanız gerekip gerekmediği gibi göz önünde bulundurmanız gereken önemli hususlar vardır.Güçlü kalın ve odağınızı bozmayın. Bir dahaki sefere IELTS hedeflerinize ulaşmak için daha da hazır olacaksınız!