The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Zamanınızı nasıl kullanacağınızdan sınav günü karşılaşabileceğiniz sorulara kadar IELTS sınavının nasıl işlediğine dair bir fikir edinmek için IELTS Progress Check kullanın. Progress Check süreli veya süresiz olarak tamamlanabilir.

IELTS Progress Check nedir?

IELTS Progress Check resmi bir online IELTS deneme sınavıdır. Tamamlanan sınavlar, eğitimli ve yetkili IELTS uzmanları tarafından puanlandırılır. IELTS Progress Check deneme sınavınızı tamamladıktan sonraki 5 gün içinde, testin her bölümü (Listening, Reading, Writing ve Speaking) için bir bant puanının yanı sıra gösterge niteliğinde genel bant puanı da içeren bir geri bildirim raporu alacaksınız!

Neden IELTS Progress Check?

IELTS Progress Check’in birçok katkısı vardır. Bunlar:

Süreli veya süresiz olarak pratik yapın

IELTS Progress Check hem süreli hem de süresiz olarak kullanılabilir. Daha gerçekçi bir sınav deneyimi yaşamak için süreli deneme sınavını tercih edebilir ya da daha rahat olmak istiyorsanız süresiz seçeneği seçebilirsiniz.

Tahmini bir bant puanı ve değerlendirme alın

Sınavın bölümleri ve geneli için gösterge niteliğinde bant puanı içeren resmi bir geri bildirim raporu alın.

Geliştirmeniz gereken ana noktaları bulun

Hangi konularda iyi olduğunuzu ve daha da önemlisi odaklanıp geliştirmeniz gereken konuların neler olduğunu öğrenin böylece sınav gününde mümkün olan en iyi performansı gösterin.

IELTS Progress Check sınav formatı

IELTS Progress Check sınavının dört bölümü de gerçek IELTS sınavında olduğu gibi düzenlenmiştir. Karşılaşabileceğiniz herhangi bir farklılık sınavın her bölümünün başında göreceğiniz açıklamalar kısmında belirtilecektir.

IELTS Listening Progress Check sınavı

Listening bölümü 40 sorudan oluşmaktadır. Ana dili İngilizce olan farklı konuşmacıların monolog ve karşılıklı konuşma gibi dört farklı ses kaydını dinleyecek ve bunlarla ilgili bazı sorulara cevap vereceksiniz. Bu sorular, ana fikirleri ve detayları, konuşmacıların görüşlerini ve tutumlarını, bir ifadenin amacını ve fikirlerin gelişimini takip etme yeteneğinizi test eder. Aksanları farklılık gösteren ve farklı ses tonlarına sahip ana dili İngilizce konuşmacılar kullanılır ve her bölüm yalnızca bir kez dinletilir.

Bölüm 1

Günlük sosyal hayatta, iki kişi arasında geçen bir konuşmadır.

Bölüm 2

Günlük sosyal hayatla ilgili bir monologdur. Yerel tesisler ile ilgili bir konuşma bu bölüme örnek olarak gösterilebilir.

Bölüm 3

Bir eğitim veya öğretim bağlamında en fazla dört kişi arasında geçen bir konuşmadır. Bir üniversite öğretmeni ve ödevi tartışan öğrenci bu bölüme örnek olarak gösterilebilir.

Bölüm 4

Üniversite dersi gibi akademik bir konuyla ilgili bir monologdur.

IELTS Reading Progress Check sınavı

Reading bölümü 40 sorudan oluşmaktadır. Okuma yeterliliğinizi ölçebilmek için çok çeşitli soru türleri kullanılır. Bunların içinde ana fikirleri bulmanızı hedefleyen (skimming), belirli bir bilgi parçasını taramanızı gerektiren (scanning) ve mantıksal argümanları anlamanızı ve yazarın görüşlerini, tutumlarını ve amaçlarını takip edebilmeniz için detaylı okuma gerektiren (intensive reading) soruları bulunmaktadır.

General Training versiyonu, sınav katılımcılarının kitaplardan, dergilerden, gazetelerden, ilanlardan, reklamlardan, şirket el kitaplarından ve kılavuzlardan alıntılar okumasını gerektirir. Bunlar, İngilizce konuşulan bir ortamda karşılaşmanız muhtemel materyallerdir.

Academic versiyonu betimleyici, olgusal, söylemsel ve analitik olabilen üç uzun metinden oluşur. Metinler kitap, dergi ve gazetelerden alınan özgün metinlerden uyarlanmıştır. Ayrıca konu hakkında uzman olmayanların okuyabileceği şekilde seçilmiştir ve bir üniversiteye kayıt olan veya mesleki denklik almak isteyenler için uygundur.

IELTS Writing Progress Check sınavı

General Training Writing

Writing genel ilgi alanlarına dayalı iki task içermektedir.

Task 1:

Size bir durum sunulacak ve durumla ilgili bilgi talep eden veya durumu açıklayan bir mektup yazmanız istenecektir. Bu mektup kişisel, yarı resmi veya resmi tarzda olabilir.

Task 2:

Sizden bir bakış açısına, argümana veya soruna yanıt olarak bir kompozisyon yazmanız istenecektir. Kompozisyon Academic Writing Task 2’ye göre biraz daha kişisel tarzda olabilir.

Academic Writing

Writing bölümü iki task içermektedir. Konular lisans ve yüksek lisans için başvuru yapan veya mesleki denklik almak isteyen sınav katılımcılarının ilgi alanına girmektedir ve bu kişiler için uygundur.

Task 1:

Size bir grafik, tablo, çizelge veya diyagram sunulacak ve gördüğünüz bilgileri kendi kelimelerinizle tanımlamanız ve özetlemeniz istenecektir. Verileri, bir sürecin aşamalarını, bir şeyin nasıl çalıştığını veya bir nesneyi tanımlamanız istenebilir.

Task 2:

Sizden bir bakış açısına, argümana veya soruna yanıt olarak bir kompozisyon yazmanız istenecektir. Her iki task için de verilecek yanıtlar resmi bir üslupta olmalıdır.

IELTS Speaking Progress Check sınavı

Speaking bölümü sözlü İngilizce kullanımınızı değerlendirir ve 11-14 dakika kadar sürer.

Sınav görevlisinin ses kaydını duyduktan sonra mikrofonunuzu kullanarak cevaplarınızı kaydetmeniz istenecektir. Aldığınız geri bildirim size özeldir ve resmi IELTS sınavında kullanılan puanlandırma kriterlerine göre hazırlanır. Speaking bölümü, önceden çalışılmış yanıtları kullanmanıza izin vermeyecek şekilde gerçekleşir.

Bölüm 1

Size kendiniz veya ev, aile, iş, eğitim ve ilgi alanları gibi bir dizi konu hakkında genel sorular soracak olan sınav görevlisinin ses kaydını duyacaksınız. Bu bölüm 4-5 dakika kadar sürecektir.

Bölüm 2

Sizden belirli bir konu hakkında konuşmanızı isteyen bir soru duyacaksınız. İki dakika kadar konuşmadan önce neler söyleyeceğinizi hazırlanmak için bir dakikanız olacak. Daha sonra sınavın bu bölümünü bitirmek için aynı konu hakkında bir veya iki soru duyacaksınız.

Bölüm 3

2. bölümde konuştuğunuz konuyla bağlantılı başka sorular duyacaksınız. Bu sorular, size daha soyut fikir ve konuları tartışma fırsatını verecektir. Sınavın bu bölümü 4-5 dakika kadar sürecektir.

IELTS Progress Check sınav puanlandırması ve sonuç raporu

Tamamlanan sınavlar, eğitimli ve yetkili IELTS uzmanları tarafından puanlandırılır. IELTS Progress Check deneme sınavınızı tamamladıktan sonraki 5 gün içinde, testin her bölümü (Listening, Reading, Writing ve Speaking) için bir bant puanının yanı sıra gösterge niteliğinde genel bant puanı da içeren resmi bir geri bildirim raporu alacaksınız!

Her IELTS Progress Check Raporu, hazırlığınızdaki ilerlemeyi göstermek ve gerçek IELTS sınavına daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olmak için resmi bir geri bildirim ve gösterge niteliğinde bant puanları sunmaktadır. Uzmanlarımız performansınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve doğru geri bildirimi sağlamak için resmi IELTS puanlandırma kriterlerini kullanır. Geri bildirim raporunuzu, durumunuzla ilgili bir değerlendirme yapması için öğretmenlerinizle de paylaşabilirsiniz. Birden fazla deneme sınavı yapmanız durumunda gösterge niteliğindeki sınav sonucunuzda bazı farklılıklar görebilirsiniz. Her sınavda olduğu gibi sınav gününe ilişkin sorunlar (ruh haliniz, sağlık durumunuz veya gergin hissetmeniz gibi) dahil olmak üzere, kontrolümüz dışındaki çeşitli faktörler bu değişkenliğe yol açabilir. Bir diğer önemli faktör de farklı deneme sınavlarına girdiğiniz dönemde bir ya da iki beceri alanında ilerleme kaydederken diğer beceri alanında aynı seviyeyi koruyamamanız olabilir (örneğin, reading ve writing bölümlerinde ilerleme kaydederken speaking ve listening bölümlerinde bazı yeteneklerinizi kaybedebilirsiniz.)

İçiniz rahat olsun! IELTS’in güvenilirliğini sağlamak için sınav içeriği ve puanlama prosedürleri üzerinde titiz bir kalite kontrolümüz vardır. IELTS Progress Check deneme sınavlarını puanlandıran uzmanlar standart puanlama yöntemleri konusunda eğitilmeleri ve sertifikalı olmalarının yanında performansları da düzenli olarak izlenmektedir.

Unutmayın: IELTS Progress Check raporunuz resmi bir IELTS Sınav Sonuç Belgesi değildir ve üniversitelere, kuruluşlara giriş başvurusu yapmak veya vize almak için kullanılamaz. IELTS deneme sınavı size yalnızca mevcut İngilizce dil yeterliliğiniz hakkında bir fikir vermek için gösterge niteliğinde bir puan sağlar.

IELTS pratik ve hazırlık materyalleri

Dünyanın önde gelen İngilizce dil sınavı olarak IELTS, diğer tüm sınavlardan daha fazla ücretsiz hazırlık materyali sunmaktadır. Örnek sınav sorularına ücretsiz erişim de buna dahildir.

IELTS Progress Check sınav soruları

İndirme Linki

Örnek Sorular

General Training | Writing

PDF

IELTS Listening örnek soruları

General Training | Reading

PDF

IELTS Reading örnek soruları

Academic | Writing

PDF

IELTS Writing örnek soruları

Academic | Reading

PDF

IELTS Speaking örnek soruları

Speaking

Yakında

İyi bir şekilde hazırlandığınızı hissediyorsanız ve deneme sınavında iyi bir puan aldıysanız gerçek bir IELTS sınavına kaydolmak için hazırsınız demektir.

Aynı IELTS sınavına daha esnek şartlar altında girmek ister misiniz? IELTS Online sınavına şimdi kaydolun.

undefined
play button