The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS Reading sınavı, çok çeşitli okuma becerilerini test etmek için tasarlanmış olan 40 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular, özeti anlamak için okuma, ana fikirler için okuma, ayrıntı için okuma, göz gezdirme, mantıksal argümanı anlama ve yazarların görüşlerini, tutumlarını ve amaçlarını tanımayı kapsamaktadır.

Hem IELTS General Trainingi hem de Academic sınavlarında benzer soru tipleri ile karşılaşacak olsanız da reading metni konuları farklı olacaktır.

40 soruyu cevaplamak için sadece 60 dakikanız olduğu için sınavda zamanınızı yönetmek önemlidir. Reading sınavının her bir bölümü için her zaman 20 dakikadan fazla harcamamanız tavsiye edilmekte olsa da ilk bölümü kolay bulursanız, bu bölümü daha kısa sürede tamamlayabilir ve sonraki iki bölümdeki soruları yanıtlamak için daha fazla zamana sahip olabilirsiniz. Sınavda ilerledikçe partlar zorlaşacağından dolayı son partı tamamlamak için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun.

General Training Reading

IELTS General Training Reading bölümleri, İngilizce konuşulan bir ülkede günlük olarak bulabileceğiniz materyallerden alınmıştır. Bu bölümdeki sorular, aşağıdakilere benzer günlük materyallerde bulunan içeriği anlama kabiliyetinizi test edecektir:

 • Gazeteler

 • Reklamlar

 • El Kitapları

 • Bildirimler

Sınav gününden önce çeşitli metin ve soru türlerini tanıyarak, daha iyi hazırlanacak, bu nedenle de zamanınızı daha iyi yönetebileceksiniz.

Academic Reading

IELTS Academic sınavı, dünya çapında üniversitelere kabul ve profesyonel kayıtlar için kullanıldığından dolayı bu bölümdeki sorular, akademik materyallerde bulunan içeriği anlama kabiliyetinizi test edecektir.

Sınava hazırlanmak için aşağıdakilerde yer alan konulardaki çeşitli metinleri okuduğunuzdan emin olun:

 • Kitaplar

 • Bültenler

 • Dergiler

 • Gazeteler

Farklı metin türlerini okuma deneyimine sahip olduğunuzda, her metin türüyle ilgili sorulara daha fazla odaklanabileceksiniz.

Soru türleri (Academic ve General Training)

General ve Academic Reading sınavlarında aşağıdakilere benzer soru türleri ile karşılaşabilirsiniz:

 • Çoktan seçmeli

 • Tanımlayıcı bilgi

 • Bir yazarın görüşlerini/iddialarını belirleme

 • Bilgi eşleştirme

 • Başlık eşleştirme

 • Özellik eşleştirme

 • Cümle sonlarını eşleştirme

 • Cümle tamamlama

 • Özet, not, tablo, akış şeması tamamlama

 • Diyagram etiketi tamamlama

 • Kısa cevaplı sorular

60 dakika içinde bir dizi soru türünü doğru bir şekilde cevaplayabilmeniz için zamanınızı yönetmeniz gerekir. IELTS Reading sınavı sırasında zamanınızı nasıl yönetebileceğinizle alakalı aşağıda yer alan önerileri inceleyin.

Zaman yönetimi için öneriler

Metinleri gözden geçirin

Reading sınavınızda 3 farklı metin yer alacaktır. Ana fikri anlamak için tüm pasajı hızlıca gözden geçirebilirsiniz. Zaman alabileceği ve gereksiz olabileceğinden, her cümleyi ayrıntılı olarak okumak için zaman harcamaktan kaçının. Başlıklara, alt başlıklara odaklanın ve pasajı tanımlayan önemli noktaları arayın. Bunu yapmanız, sonrasında cevapları bulmanız için yardımcı olacaktır.

Giriş ve sonuca dikkat edin

Yazarın bakış açısı çoğunlukla giriş ve sonuç bölümlerinde ifade edilir. Okuma metninin bu iki bölümünü okuduğunuzda, çoğu soruyu doğru şekilde cevaplayabilirsiniz. Metnin giriş ve sonucunu iyice gözden geçirdikten sonra metin gövdesini gözden geçirin.

Anahtar kelimeleri tanımlayın

Anahtar kelime, metinle ilişkili kavramı tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Bu anahtar kelimeleri tanımlayın ve metin boyunca göz gezdirirken bunların altını çizin veya boyayın. Bu, metni takip eden birçok soruyu cevaplamanıza yardımcı olabilir.

Cevaplamaya başlamadan önce bütün soruları okuyun

Cevaplamaya başlamadan önce, tüm sorulara hızlıca bir göz atın. Soruların 3, 4 veya daha fazla gruplar halinde göründüğünü unutmayın, bundan dolayı metni incelemeden önce bu soru grubunu okuyun. Sorularınızda önemli anahtar kelimeleri boyadığınızdan emin olun ve metni gözden geçirip anahtar kelimeleri belirlediğinizden dolayı cevaplarınızı bulmanız daha kolay olacaktır.

Her soruyu cevaplayın

Cevabı veya seçeneği bulamasanız bile her soruyu cevaplamayı unutmayın. Zamanınız azalıyorsa, cevap yanlış olsa bile puan kaybetmeyeceğinizi unutmayın, bu nedenle akıllı bir tahminde bulunun, bu sayede soruya doğru cevap verme ihtimaliniz olabilir.

Cevaplarınızı kontrol edin

Cevaplarınızı kontrol etmek, IELTS Reading puanınızı yükseltmenize yardımcı olabilir. Tüm soruları cevapladığınızdan emin olun ve kontrol etmek için en az 20 dakika ayırın. Web sitemizde bulunan alıştırma materyallerini kullanabilir ve mükemmelleştirmeye zaman ayırabilirsiniz.

IELTS Reading bölümü, sınava girenler için göz korkutucu olabilir, fakat öncesinde yapılan hazırlık ve iyi bir zaman yönetimi, ortalama bir puan ile mükemmel bir puan arasındaki farkı yaratabilir.