The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Yurt dışına göç oldukça zorlu ama bir o kadar da insanı geliştiren bir deneyimdir. İlgilenmeniz gereken çok sayıda sorumluluğunuz olacak ve bu durum, konfor alanınızın dışına çıkmanızı gerektirecektir. Ancak IELTS ile kendinizi bu durumlara önceden hazırlayarak bu süreci rahatça atlatabilirsiniz.

IELTS; Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve İngiltere’de eğitim almak, yaşamak veya çalışmak için İngilizce dil yeterliliğinin ispatı olarak kabul görmektedir

Gerekli olan IELTS puanı, ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Ayrıca istenen IELTS standartları, almak istediğiniz vize türüne, eğitim almak ve çalışmak istediğiniz yere göre de değişmektedir.

Göçmenlik için IELTS: Dünya genelinde en çok tercih edilen sınav

Göçmenlik konusunda dünyanın en önemli İngilizce yeterlilik sınavı olan IELTS, kabul oranı en yüksek İngilizce sınavıdır. Ayrıca IELTS'e, 140'tan fazla ülkede bulunan 1.500'den fazla sınav merkezi ile dünyanın her yerinden kolayca ulaşabilirsiniz. İster göçmenlik başvurunuzda başarı olasılığınızı artırmaya çalışıyor olun ister mesleki hedeflerinize ulaşmayı amaçlayın, IELTS göçmenlik yolculuğunuzda başarıya ulaşmanız için çok önemli bir rol oynayacaktır.

Göçmenlik için hangi IELTS sınav türü gereklidir?

IELTS General Training sınavını diğer IELTS sınav türlerinden ayıran özellik, dil yeteneğinizi diğer sınavlarda sunulan akademik İngilizce sınavları yerine pratik, günlük İngilizcede değerlendirmesidir. IELTS General Training sınavının bu özelliği, yurt dışına göç etmeyi planlayan ancak akademik olarak sınırlı deneyimi olan kişilere kolaylık sağlar.

IELTS kaç ülkede geçerlidir?

1989’da ilk kez uygulanılmasından itibaren 30 milyondan fazla katılımcısı olan IELTS, göçmenlik için dünyanın en çok tercih edilen İngilizce sınavıdır. Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve İngiltere IELTS’i çalışmak, eğitim almak ve göçmenlik için İngilizce yeterliliğinin kanıtı olarak kabul etmektedir.

Avustralya

IELTS, Avustralya İçişleri Bakanlığı tarafından Avustralya daimi oturum izni de dahil olmak üzere çeşitli vize kategorileri için İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Avustralya’daki bazı meslek ve akreditasyon kuruluşları için de zorunludur.

Avustralya için gereken minimum IELTS puanı 6'dır.

Kanada

Kanada'da mesleki niteliklerinizi kabul ettirmeyi, çalışma vizesi ya da daimi oturum izni almayı planlıyorsanız İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekebilir.

IELTS, Kanadalı işverenler, meslek kuruluşları ve eğitim kurumları için tercih edilen İngilizce dil sınavıdır. IELTS, tüm Kanada üniversiteleri, kolejleri ve mesleki tescil için dil gereksinimlerini belirleyen meslek kuruluşları tarafından da kabul edilmektedir.

Kanada’ya göç etmek için gereklilikler kişisel durumunuza göre değişiklik gösterebileceğinden dolayı ihtiyacınız olan en düşük puanı öğrenmek için Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) ile iletişime geçmenizi öneririz.

Gereken minimum IELTS puanı, göçmenlik ihtiyaçlarınıza, çalışmayı veya eğitim almayı planladığınız kuruma göre farklılık gösterecektir.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da Göç Dairesi birçok vize türü için İngilizce dil yeterliliği kanıtı olarak IELTS puanı istemektedir. Bu vize türleri Nitelikli Göçmen, Yatırımcı, Girişimci Çalışma ve Ebeveyn kategorilerileridir.

Yeni Zelanda’ya göç etmek için gereken minimum IELTS skoru ise 6.5'dir.

İngiltere

İngiltere’ye kalıcı olarak taşınmak isteyen kişiler için ("uzun süreli ikamet" veya "oturum izni" olarak da adlandırılır) İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlanması zorunludur.

Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi (UKVI); IELTS Academic, IELTS General Training ve IELTS Life Skills sınavlarını İngiltere’de yaşamak, çalışmak veya eğitim almak isteyenler için İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı olarak kabul etmektedir.

İngiltere’de eğitim almak, yaşamak veya çalışmak için gerekli olan en düşük IELTS skoru ise 4 ile 7 arasında değişiklik göstermektedir.

En düşük IELTS puanını kabul eden ülke hangisidir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, en düşük IELTS puanını kabul eden ülke İngiltere’dir. Ancak gerekli minimum puanın 4 ile 7 arasında değiştiğini de unutmamak gerekir.

IELTS sonucu vize sürecini etkiler mi?

Öğrenci vizesi almak ve yasal öğrenci sponsoru olan bir üniversitede lisans veya yüksek lisans derecesinde bir bölüme kaydolmak için kurum tarafından belirlenen IELTS puanı gibi bir İngilizce dil yeterliliği şartını karşılamanız gerekmektedir.

Sınavınız için hazırlık yapmak sürecin önemli bir parçasıdır. Dil ve iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak kapsamlı kaynaklarımızdan yararlanarak sınavınızda başarıya ulaşabilirsiniz.