The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Nerede büyüdünüz ve yurtdışında eğitim almaya nasıl karar verdiniz?

Kuzeydoğu Çin'deki Weihai'den geliyorum ve orta sınıf bir ailede büyüdüm.Çocukluğumdan beri, tasarım okumaya beni yönlendiren büyüleyici renklerden ve desenlerden etkilenmişimdir. Çin’de de çok iyi üniversiteler var, fakat ben ufkumu genişletmek ve bana hem doğu hem de batı tasarım ilkeleri ve etkileri hakkında sağlam bir anlayış kazandıran bir eğitim almak istedim. Sanat ve tasarım programlarıyla dünyaca ünlü Melbourne'deki RMIT Üniversitesi hakkında bilgi sahibi oldum. Ailem ilgimi görebiliyordu ve kısıtlı olanaklarına rağmen hayalime ulaşmam için ihtiyacım olan tüm desteği bana verdiler.

Bize IELTS ile tanışmanızdan bahsedin.

Üniversiteye başvurmanın ilk adımlarından biri İngilizce yeterlilik sınavına kayıt yaptırmaktı. Çok fazla düşünmeme gerek yoktu: IELTS Çin'de büyük bir üne sahiptir ve İngilizce dil sınavı denince akla gelen ilk isimdir. Sınavıma başvurmadan önce iki kez bile düşünmedim.

Daha büyük bir zorluk, belki de sınava nasıl hazırlanacağımdı. Evde sadece Çince konuşarak büyüdüm, haftalık İngilizce derslerimiz olmasına rağmen de İngilizce bilgim sınırlıydı.Kampüs içi konaklama ve yemek de sağladıkları yakınlardaki bir şehir enstitüsünde 20 günlük bir IELTS eğitim programına kaydoldum.Bizi IELTS'in tüm bölümleri üzerine ve özellikle yararlı bulduğum bilgi için pasajları tarama gibi test teknikleri konusunda eğittiler. Üniversiteye kabul edilmeme yardımcı olan gerekli genel bant puanını (5.5) almam yeterliydi.

Avustralya'ya ilk ayak bastığınız zamana dair anılarınızı anlatabilir misiniz?

2014 yılında Melbourne'e, daha önce İngilizce konuşulan bir ortamla neredeyse hiç karşılaşmamış bir genç olarak geldim. Başlangıçta, yalnızca Aussie İngilizcesi konuşan bir ailenin yanında yaşıyordum. Özellikle telaffuzları ve aksanları yüzünden iletişimi biraz zor buldum. Ama bu, IELTS'e hazırlanma deneyimimde bana çok yardımcı olan bir yerdi.Her konuşmayı bir konuşma testi gibi düşündüm (tabii ki sizi yargılayan kimse yoktu!). Zamanla çok iyi kaynaştık. Altı ay içinde bir ev arkadaşıyla beraber kiralık eve taşınmaya hazırdım; Ayrıca yanında kaldığım ailedeki kişinin de belirttiğine göre, İngilizce dil yeterliliğimde muazzam bir gelişme kaydettim.

Seni tekrar IELTS'e sokan ne oldu?

A casual photograph of Ivy Feng alongside the River Yarra.

IELTS ile ikinci randevum, mezuniyet sonrası çalışma vizem için 2019'da sınava girdiğim zamandı. Bu zamana kadar, zaten büyük bir hazırlık olan Avustralya'da beş yıllık yaşama ve eğitim deneyimim oldu. Bu test için IDP IELTS web sitesinde bulunan alıştırma materyallerine ve bazı YouTube eğitimlerine güvendim.

Bu seferki bir diğer önemli fark, yeni tanıtılan IELTS'e bilgisayar sınavında yer ayırtmış olmamdı. Gerçek testin tam olarak aynı deneyimini simüle eden ücretsiz bir zamanlı alıştırma sınavı ile geldi ve bu, test gününden önce kendimi tanımama gerçekten yardımcı oldu. Vizeyi güvenceye almak için yeterli olan 7.0 genel puan aldım.

Uykusuz geceler yaşatan sınavın aynı zamanda bana ilk işimi de vereceğini asla hayal edemezdim!

IDP ile nasıl bir rol üstlendiniz?

Mezun olduktan sonra iş başvuruları yapıyordum. IDP'de bir boş kadro olduğu bilgisiyle karşılaştım ve bir dizi görüşmeye yol açan özgeçmişimi gönderdim. İlk defa bir iş görüşmesine gidiyordum. Bu deneyime bir IELTS Konuşma sınavı gibi davrandım, ancak bu sefer yüksek bir bant puanı yerine işe girmem gerekiyordu. Daha farkına bile varmadan işe alınmıştım!

IDP'de, küresel kampanyaları görselleştirmek ve yürütmekten ve içerik hazırlamaktan sorumlu olduğum IELTS için Dijital İçerik Üreticisiyim. Benim işim, karmaşık önermeleri basitleştirmek ve bunları sınava girenlere kolay anlaşılır bir şekilde sunmak.

IELTS sizi nerelere getirdi?

Uykusuz geceler yaşatan sınavın aynı zamanda bana ilk işimi de vereceğini asla hayal edemezdim! Genç bir sınav katılımcısı olarak, İngilizce konuşulan bir ülkede yaşama ve eğitim alma arayışımda IELTS'i bir engel olarak gördüm. Ancak testi geçerek kazandığım içsel güç, bana daha büyük yaşam zorluklarının üstesinden gelmek için gereken güveni verdi.

IELTS korkularımla savaşmama yardımcı oldu. Bant puanı sadece İngilizce dil yeteneğimin bir kanıtı değildi. Hayatta daha büyük başarılar elde etmek için güvenimi artırdı.

Bana göre IELTS sadece bir yeterlilik sınavı değildir. Hayata hazırlıktır.