The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Peter Pei, RMIT Üniversitesi'nde bir oturum öğretmendir. Peter, Çin'den taşındıktan ve Melbourne'deki bir üniversiteden mezun olduktan sonra, Avustralya'da bir iş bulmasına yardım ettiğinden dolayı güçlü IELTS sonuçlarına güveniyor. Peter ile yurtdışında eğitim, kültürel zorluklarla başa çıkma ve IELTS yolculuğu hakkında konuştuk.

Nerede büyüdünüz ve size yurt dışında okumayı düşündüren ne oldu?

Bilgisayar Bilimleri Lisans derecemi tamamladığım kuzeydoğu Çin'de büyüdüm. Üniversiteden mezun olduktan sonra yazılım programcısı olarak bir işe girdim ve orada kısa bir süre çalıştım ancak programlamanın hayatımın geri kalanında yapmak istediğim bir şey olmadığını fark ettim. Yurtdışında, RMIT Üniversitesi'nde eğitim görmeye ve farklı bir kariyere devam etmeye karar vermeden önce, sonraki adımlarımı düşünmemden dolayı bir kafa karışıklığı yaşadım.

IELTS'i nereden duydunuz?

İngilizce dil eğitimi birçok Asya ülkesinde karlı bir pazardır. İngilizce konuşulan ülkelerdeki çoğu işletmenin dil becerisi kanıtı talep ettiği yaygın olarak bilinmektedir, bu sebeple Çin'de bu talebi karşılamak için eğitim kursları bulunmaktadır. Her yerde sınava hazırlık reklamlarını görebilirsiniz.

Daha gençken, Çin'deki birçok üniversite mezunu için yurtdışına eğitim almaya gitmek popüler bir seçenekti ve bu durum bugün halen geçerli.

Yurtdışında eğitim almak isteyen insanların birçoğu, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, ABD veya İngiltere gibi, IELTS'in resmi bir İngilizce dil yeterlilik sınavı olarak tanındığı İngilizce konuşulan ülkeleri seçecektir.

Sınava nasıl hazırlandınız?

Sınava ve bu sınavın sonuçlarına dair bir fikir edinmek için kendimi bir IELTS sınıfına kaydettirerek başladım. Sonrasında her sınav kategorisi için çok sayıda deneme testi yaparak gerekli beceriler üzerinde çalıştım.

IELTS için çalışırken öğrendiğim şeylerden biri de genel kültürün ne kadar önemli olduğuydu. Dünyamız ile ilgili bilgilerden, enteresan konular hakkındaki gerçeklere kadar, yazacak ya da hakkında konuşacak şeylere hazırlıklı gelmeniz gerekir. Hiçbir şeyi yoktan var edemezsiniz.

"İyi IELTS sonuçlarına sahip olmanız, özellikle dil ile ilgili bir kariyer arıyorsanız, size iş ararken kesinlikle yardımcı olacaktır."

Yurtdışına taşınırken üstesinden gelmek zorunda olduğunuz en büyük zorluk neydi?

Bana kalırsa en büyük zorluk Avustralya toplumuyla bağlantı kurmaktı ve bu hala geçerli. Avustralya'ya bir yetişkin olarak geldim, bu nedenle gelmeden önce kültür hakkında hiçbir bilgim yoktu. Kültürel farklılıklar sebebiyle yerel halkla tanışmak ve arkadaş olmak zor. Diğer bir deyişle, iki dilli olmak iki kültürlü olmaktan çok daha kolaydır.

Şu anda nerede çalışıyorsunuz ve IELTS'in kariyeriniz üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

Şu anda RMIT Üniversitesi'nde oturum öğretmeni ve ABC'de süreksiz bir çalışan olarak çalışıyorum, ancak satış, proje yönetimi ve freelance çeviri alanlarında da çalıştım.

İyi IELTS sonuçlarına sahip olmanız, özellikle dil ile ilgili bir kariyer arıyorsanız, size iş ararken kesinlikle yardımcı olacaktır. IELTS'in Speaking bölümünden 8,5 puan aldım. Bu, Avustralya'da bir dil eğitmeni pozisyonuna başvururken bana oldukça yardımcı oldu. IELTS sonuçları, dil yeterliliğinden çok, işverenlere kendini adamış ve tutkulu bir insan olduğunu gösterir.

IELTS sınavına girecekler için herhangi bir öneriniz var mı?

Her zaman, insanlara zayıf yönlerini tanımlayıp, bunları geliştirmenin en iyi yollarını belirleyerek hedefe yönelik bir şekilde IELTS'e hazırlanmalarını tavsiye ederim. Örneğin, İngilizce yazmakta zorlanıyorsanız nedenini bulmanız gerekebilir. Sorun grameriniz mi? Doğru zamanı seçmekte veya karmaşık cümleler kurmakta mı zorlanıyorsunuz? Kelime dağarcığınız yeterince zengin mi değil?

Zayıf alanlarınızı tanımlayıp, bunları nasıl geliştireceğinizi belirledikten sonra sonraki adım basittir: çalışmak.