The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Bilgisayarlı IELTS sınavının içeriği, kâğıt bazlı IELTS sınavı ile birebir aynı olup, cevaplarınızı kâğıda yazmak yerine, bilgisayara yazmaktasınız. İkisi arasındaki tek fark sınav anında ve sınav ortamında oluşmaktadır.

Peki hangi format sizin daha yüksek bir puan almanızı sağlar? İhtiyaçlarınıza göre hangi sınavın sizin için en iyi olduğuna karar verebilmeniz adına iki sınav formatı arasındaki bazı önemli farklara bir bakalım:

Kâğıt bazlı IELTS sınavında kurşun kalem kullanılırken, bilgisayarlı IELTS sınavında yanıtlarınızı klavye aracılığıyla yazarsınız.

IELTS’de her şey tercihe ve hıza bağlıdır. Bazı insanlar elinde kurşun kalemle rahat ederken, bazı insanlar yanıtlarını klavye aracılığıyla yazmayı tercih eder. Hangi sınava girmek istediğinize karar vermeden önce mutlaka alıştırma testleri çözün.

Dinleme bölümündeki önemli farklar

İçerikte herhangi bir fark yoktur. Sınav birebir aynı şekilde gerçekleşir. Ancak bilgisayar formatlı IELTS’de cevapları geçirmek için ekstra 10 dakika zamanınız yok. Bunun nedeni, cevaplarınızı doğrudan bilgisayara kaydetmenizdir. Kâğıt bazlı IELTS sınavında ise, cevaplarınızı soru kitapçığından cevap kağıdına aktardığınız için fazladan zamana ihtiyacınız olacaktır. Diğer bir önemli fark da bilgisayar tabanlı IELTS’de gürültü önleyici kulaklıklar takmanızdır. Birçok kişi bu durumu konsantre olmak ve performanslarına rahatça odaklanabilmek açısından daha yararlı bulur.

Sınav ortamı

Bilgisayarlı IELTS sınavları, sınava giren her kişinin kendi bilgisayarına sahip olduğu, daha küçük ve özel olarak tasarlanmış sınav merkezlerinde yapılır. Kâğıt üzerinde yapılan IELTS sınavları ise daha büyük odalarda ve daha fazla katılımcıyla gerçekleşir. IDP gürültüsüz bir ortam sağlamaya çalışırken, daima soru sormak için ellerini kaldıran sınav katılımcıları olacaktır. Bu nedenle az sayıda katılımcıya sahip, daha küçük sınav odaları, daha iyi odaklanabilme olasılığınızı artırır; ancak bu yine de kişisel tercihinize bağlıdır.

Sınav hazırlığı

ielts.idp.com'da sınava hazırlanmanıza yardımcı olacak çok sayıda deneme sınavı bulunmaktadır. Kâğıt bazlı IELTS denemeleri PDF formatında bulunurken, IELTS bilgisayar bazlı denemeler de artık sitemizde mevcuttur. Bilgisayarlı IELTS deneme sınavlarımız, gerçek IELTS sınavı ile tamamen aynı deneyimi yaşayabilmeniz için benzer arayüzü kullanır ve birçok sınav katılımcısı, sınav gününden önce kendini denemek için bu sınavları harika bir araç olarak görür.

Sınav sonuçları

Bilgisayarlı IELTS sınavının bir diğer önemli avantajı da sonuçlarınızı daha hızlı almanızdır. Sınava bugün girip, sonuçlarınızı gelecek hafta alabilirsiniz. Bilgisayarlı sınavlarda IELTS sonuçları genellikle 1-5 gün içinde açıklanırken, kâğıt bazlı IELTS sınavında sonuçlar 13. gün açıklanır. 

IELTS sınavınız için hangi formatı seçerseniz seçin, IDP IELTS yolculuğunuzda başarılı olmanızı sağlayacak yardımcı hazırlık materyallerine sahiptir.