IELTS sınavında İngilizce dil becerileriniz bant puanlarına göre ölçülür. Bu bant puanları, her biri bir İngilizce dili yetkinlik düzeyine karşılık gelen 1 ve 9 bandı arasındadır.

Örneğin, 6 bant puanı bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalara karşın genel anlamda etkili bir dil hakimiyetine sahip olan yetkin bir kullanıcıya karşılık gelir. Ayrıca, özellikle konuya hâkim oldukları durumlarda oldukça karmaşık bir dil kullanabilir ve anlayabilirler.

IELTS sonuçlarınızda, sınavın her bölümü için bir bant puanının yanı sıra Speaking, Reading, Writing ve Listening bant puanlarınızın ortalaması olan genel bir bant puanı alırsınız. Bant puanlarınız tam veya yarım bant puanları halinde verilir ve en yakın yarım veya tam bant puanına yuvarlanır.

Örneğin, Reading için 6,5, Writing için 5, Speaking için 7 ve Listening için 6,5 almanız durumunda bu 4 skorun ortalaması 6,25 olur. Bu skor, genel bant puanınızda 6,5’e yuvarlanacaktır.

IELTS’e sorun

Ham skor ve bant skor arasındaki fark nedir?

IELTS sınavının Listening ve Reading bölümleri 40 üzerinden puanlandırılır ve ardından 1 ila 9 arası değişen bant skora dönüştürülür.


Listening ve Reading sınavları 40 sorudan oluşur ve her doğru soru 1 puan değerindedir (yani sınava giren biri en fazla 40 puan alabilir). 1 ila 9 arasında değişen bant skorlar, ham puanlara dayalı olarak verilir.  

IELTS Nasıl Değerlendirilir? Bu kısa videoda IELTS sınavının dört bölümünün tamamının nasıl değerlendirildiğini öğrenin

IELTS nasıl değerlendirilir?

İhtiyaç duyduğunuz IELTS skoruna ulaşmanıza yardımcı olacak bu kısa videoyu izleyin ve IELTS’in dört bölümünün tamamının nasıl değerlendirildiğini öğrenin.

Daha fazla bilgi edinin