The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Daha yetkin bir dil öğrenicisi olmak istiyorsanız, kelime dağarcığınızı artırmak önemlidir. Kelimeleri anlamak ve bunları nasıl kullanıp doğru yazacağınızı bilmek önemlidir ve IELTS Listening sınavında daha iyi performans göstermenize yardımcı olacaktır. Duyduklarınızı anlama konusunda test ediliyorsunuz, ancak cevabınız yanlış yazılmışsa, 'doğru' cevabınız yanlış olarak işaretlenecektir.

Listening sınavının her bölümü, 1. bölümde en sık kullanılan sözcüklerden başlayarak, 4. Bölümdeki, çeşitli konulara özgü sözcüklere kadar farklı sözcük grupları sunar. İngilizce kelimelerin nasıl doğru yazılacağına dair ipuçları ve tavsiyelerin olduğu IELTS listening sınavının bölümlerine bir göz atalım.

1.Bölüm: Tanıdık kelimeler

İngilizceyi ilk öğrendiğinizde göreceğiniz temel kelimeler listening sınavının 1. bölümünde yer almaktadır.

Örneğin; Sınavda günlük bir sosyal ortamda, iki kişi arasında geçen bir konuşmayı dinlersiniz. Ve genellikle kullanılan kelimeler günlük yaşam, tarihler, saatler, yerler, etkinlikler, iş ve boş zaman ile ilgili tanıdık kelime grupları olur.

Bu kelimeler yaygın olarak kullanılsa da, genellikle yanlış yazıldığından, listening sınavının en kolay kısmından puanlar alınamaz.

1. Haftanın günleri: Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi

Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday

İpucu: Wednesday genellikle yanlış yazılır.

2. Yılın ayları ve mevsimleri: Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Kış, İlkbahar, Sonbahar, Yaz January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December, winter, spring, autumn, summer

İpucu: February (Şubat) ayının ilk 'r'si genellikle unutulur. Eğer yazım sıkıntısı çekiyorsanız, bu sayıları doğru yazabilmek için, tarih yazmayı tercih edebilirsiniz.

Örneğin. February, 2020' = 10/02/2020

İpucu: Autumn (Sonbahar) sonundaki 'n'yi duymadığımız için genellikle unutulur ve yazılmaz.

3. Şekiller: Daire, kare, dikdörtgen, üçgen, silindir, oval (circle, square, rectangle, triangle, cylinder, oval)

İpucu: Bir şehrin içindeki bir yerden bahsederken bazı şekil isimleri kulanılabilir, Örneğin; King George Square (King George Meydanı) gibi. Bu nedenle ortak kullanılan şekil isimlerini doğru heceleyebilmeniz önemlidir.

4. Ulaşım: Otomobil, kamyon, traktör, tramvay, metro, uçak, tren, bisiklet, araba, yaya, yolcu, banliyö

automobile, truck, tractor, tram, subway, airplane, train, bicycle, car, pedestrian, passenger, commuter

İpucu: Commuter(banliyö) kelimesi genellikle computer (bilgisayar) kelimesiyle karıştırılır.

5. Renkler: Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor, beyaz, siyah, kahverengi red, orange, yellow, green, blue, purple, white, black, brown

İpucu: 'u' ile yazılan renk, bir Kanada/İngiliz yazımıdır. Amerika’da "u" olmadan da "renk" adı yazılır. Ancak İkisi de doğru olarak kabul edilir.

6. Fiiller: Önermek, geliştirmek, ödünç almak, ikna etmek, tartışmak, gözden geçirmek, konsantre olmak, inanmak, çarpmak suggest, develop, borrow, persuade, discuss, review, concentrate, believe, crash

İpucu: Bazen fiiller cinsiyet, zaman vb. Durumlara göre çekimlenir. Aradaki fark size yanlış bir cevap olarak yansıyabilir.

7. Sıfatlar: Güzel, gerekli, harika, rahat, kullanışlı, harika, korkunç, geçici, kalıcı, bilgili, heyecan verici, sıkıcı, zor, kolay beautiful, necessary, fantastic, comfortable, convenient, wonderful, terrible, temporary, permanent, knowledgeable, exciting, boring, difficult, easy

İpucu: Çift ünsüz (ss/mm) olan sıfatları, doğru mutlaka doğru not edin. Çünkü küçüçük harfler çok kolay gözden kaçabilir.

8. Sayılar, zamanlar ve para birimleri: Bu terimler genellikle listening sınavının 1. kısmında çıkar. Burada yapacağınız en önemli şey, sözcüğü yanlış yazmamak için, karşılık gelen sayı veya simgeyi hemen not etmektir.

Örneğin, sınavda thirty dollars (30 Dolar) ile $30 dolar aynı olarak değerlendirilir. Ayrıca six o’clock (saat altı) ve 6:00’ da aynı şekilde kabul edilir. Son olarak, ten thousand (on bin) ve 10.000’ de aynıdır. Siz sadece, sayıyı veya sembolü doğru yazdığınızdan ve herhangi bir yazım hatası yapmadığınızdan emin olun.

İpucu: Cevabınızın 30 mu yoksa 13 mü olduğuna karar verirken, vurgunun nerede olduğuna dikkat edin. Eğer cevabınız 13 (thirteen) ise vurgu ikinci hecededir, eğer 30 (thirty) ise o zaman vurgu ilk hecede yer alır.

İpucu: Para birimini doğru kullandığınızdan emin olmak istiyorsanız, listening sorusunu dinlerken, sembolleri hemen not edin. Eğer '£' yerine '$' kullanırsanız, cevap yanlış olacaktır.

Bununla ilgili how to write numbers in the IELTS test bloğumuza göz atabilirsiniz.

2. Bölüm: Bir monolog veya sohbet

IELTS listening’in 2. kısmında, günlük kapsamda geçen bir monolog duyabilirsiniz. Yerel tesisler hakkında, bir dinlenme merkezinin yerleşimini anlatan bir konuşma ya da belirli bir binadaki odaların açıklamasını da duyabilirsiniz. Sınavın bu bölümünde çok çeşitli soru türleri yer almaktadır. Üstelik bunlardan bazıları çeşitli şema ve haritalar içerir. Bu nedenle kelime dağarcığınızı geliştirmeye yardımcı olabilecek bir çok bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz.

Eğer bir harita veya diyagram görürseniz, sizlere ilk tavsiyemiz, sağınızı ve solunuzu birbiriyle karıştırmamanız olacaktır. Bu nedenle kağıtın her iki tarafına da Left (L) ve Right (R) yazmayı unutmayın! Ya da Kuzey, Güney, Doğu ve Batı noktalarını içeren bir pusula çizmeniz de faydalı olabilir. Sınav koşulları altındayken gergin olabileceğinizden ötürü bu konuda karışıklık yaşayabilirsiniz! Bununla ilgili açıklamalara göz atabilirsiniz.

1. Bina odaları: Mutfak, banyo, yatak odası, oturma odası, yemek odası, salon, kütüphane, spor salonu (spor salonu), kafeterya (kafe), derslik, bekleme odası, resepsiyon, bilet masası, depo odası, tiyatro kitchen, bathroom, bedroom, living room, dining room, lounge, library, gymnasium (gym), cafeteria (cafe), classroom, waiting room, reception, ticket desk, storage room, theatre

2. Yer işaretleri: Sokak, yol, cadde, şerit, sürücü, mahkeme, yer, teras, yol street, road, avenue, lane, drive, court, place, terrace, way

Listening bölümünde doğru anlamanız gereken bazı kelimeler yer alsa da, bu yer işaretleri sayesinde, 2. bölümdeki harita sorusunu takip etmeniz gerekmez. Bu nedenle yön belirtilen sözcüklerin nereyi işaret ettiğinden iyice emin olun.

3. Yön ve yer edatları: Kuzey, güney, doğu, batı, yukarı, aşağı, sağ, sol, düz, karşısında, arasında, yanında, köşegen, köşe, karşıt, bitişik, yakın, geçmiş, önce, sonra north, south, east, west, up, down, right, left, straight, across from, between, beside, diagonal, corner, opposite, adjacent to, near, past, before, after

4. Fiiller: Dön, hareket et, devam et, yürü, geç, geç, başla, bitir, bitir, dur, dümdüz git turn, move, continue on, walk, cross, pass, start, finish, end, stop, go straight ahead

5. Haritadaki yerler: Tenis kortu, nehir, avlu, laboratuvar, bina, köprü, yol, trafik ışıkları, Bank, koltuk, tablo, Basketbol sahası, Koşu parkuru, yüzme havuzu, plaj, orman, Bahçe, kale tennis court, river, courtyard, laboratory, building, bridge, road, path, traffic lights, bench, seat, table, basketball court, running track, swimming pool, beach, forest, garden, castle

3. Bölüm: İnsanlar arasında geçen sohbetler

IELTS Listening sınavının 3. kısmında en fazla dört kişi arasında geçen konuşmalar yer alır. Bu konuşmalar da ise genellikle bir eğitim kapsamında gerçekleşir. Örneğin bir üniversitedeki öğretim görevlisinin iki öğrenciyle, karşılıklı bir ödevi tartıştığı bir ortam yer alabilir.

Dolayısıyla eğitim, çalışma ve değerlendirme ile ilgili akademik kelimeleri bilmek, sınavın bu kısmında sizlere oldukça fayda sağlar.

1. Okul terimleri: sunum, proje, takım çalışması, çiftler, organizasyon, taslak, düzeltme, deney, referans, ders, öğretmen, öğretmen, devam, uzman, bilgi, fakülte, lisans, yüksek lisans, program, yönetim, liderlik, anket, istatistik, yüzde, laboratuvar, okul, üniversite, kolej presentation, project, teamwork, pairs, organisation, outline, proofreading, experiment, reference, lecture, tutor, teacher, attendance, specialist, knowledge, faculty, bachelor’s, master's, schedule, management, leadership, questionnaire, statistic, percentage, laboratory, school, university, college

İpucu: Kuzey Amerikalılar Laboratory (laboratuvar) kelimesini üç heceyle telaffuz ederler: lab-bra-tory. İngiliz İngilizcesi konuşanlar aynı kelimeyi dört hece kullanarak telaffuz ederler: lab-or-a-tory.

2. Okuldaki dersler: Matematik (Matematik), Fen Bilimleri, İngilizce, Beden Eğitimi (BE), Sanat, Müzik, Coğrafya, Biyoloji, Kimya, Tarih Mathematics (Maths), Science, English, Physical Education (PE), Art, Music, Geography, Biology, Chemistry, History

İpucu: Öğrenciler okulda bir ders alırken, bir yıl kendi içinde dönemlere ayrılır. Her dönemin arasında da ara tatiller yer alır.

3. Üniversitedeki Dersler: Ticaret, Bilim, Psikoloji, Mühendislik, Pazarlama, Sosyoloji, Tıp, Tarih, Coğrafya, Mimarlık, Hukuk, Felsefe, Ekonomi, Eğitim Commerce, Science, Psychology, Engineering, Marketing, Sociology, Medicine, History, Geography, Architecture, Law, Philosophy, Economics, Education

İpucu: Öğrenciler üniversitede okurken, üniversite yılları dönemlere ayrılır. Genellikle her yarıyıl sonu bloklar halinde aralar verilir. Bu sayede öğrenciler yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak çalışabilir ve bunu istihdamla birleştirebilirler.

4. Sınav: Değerlendirme, test, revizyon, başarılı, başarısız, tekrar, denetleme, süpervizör, değerlendirme, sınav, sonuçlar, derece, sertifika assessment, test, revision, pass, fail, repeat, supervise, supervisor, assess, exam, results, degree, certificate

Part 4: a university lecture

4. Bölüm, IELTS sınavının en zor kısmı olmasına rağmen, kullanılan kelime dağarcığı hala ortaktır. Genellikle bu bölüm akademisyenlerle ilgilidir. Dolayısıyla akademisyenlerle ilgili konuşulan bir dizi farklı konu olabilir.

Aşağıda alanlarına göre, en sık kullanılan kelimelerin kısa bir listesini yaptık.

1. Sağlık: Vejetaryen, vegan, sağlıklı, sağlıksız, boş zaman, hastalık, vitamin, protein, karbonhidratlar, egzersiz, tedavi, obez, kilolu, uygun, doktor, kontrol, tıp, vitamin, pandemik, virüs, tedavi, aşı vegetarian, vegan, healthy, unhealthy, leisure, disease, vitamin, protein, carbohydrates, exercise, treatment, obese, overweight, fit, doctor, check up, medicine, vitamin, pandemic, virus, cure, vaccination

2. Hayvanlar ve habitatları: Memeliler, sürüngenler, primatlar, yırtıcı hayvanlar, av, dağ, orman, orman, ada, gölet, nehir, dere, hayvanat bahçesi, evcil hayvan, nesli tükenmekte olan, türler, okyanus, deniz mammals, reptile, primates, predators, prey, mountain, jungle, forest, island, pond, river, stream, zoo, pet, endangered, species, ocean, sea

3. Kıtalar ve Ülkeler: Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Afrika, Avrupa, Antarktika, Avustralya, Okyanusya, İngiltere, Kanada, Çin, Birleşik Krallık, Almanya, Meksika, İsviçre North America, South America, Asia, Africa, Europe, Antarctica, Australia, Oceania, England, Canada, China, United Kingdom, Germany, Mexico, Switzerland

4. Çevre: Küresel ısınma, afet, deprem, hortum, kar fırtınası, kasırga, kirlilik, sıcaklık, kuraklık, sel, siklon, volkanik patlama, ormansızlaşma, çölleşme, çalı yangınları global warming, disaster, earthquake, tornado, blizzard, hurricane, pollution, temperature, drought, flood, cyclone, volcanic eruption, deforestation, desertification, bush fires

5. Hükümet: Siyaset, lider, politikacı, senatör, belediye başkanı, yasalar, yönetmelikler, senato, başkan, toplum, birey, konsey, kurallar politics, leader, politician, senator, mayor, laws, regulations, senate, president, society, individual, council, rules

İpucu: "Society" (TOPLUM) kelimesi, IELTS sınavında en sık yanlış yazılan kelimelerden biridir.

6. Enerji: Nükleer, petrol, kömür, hidro elektrik enerjisi, doğal gaz, güneş enerjisi, kaynak, üretmek, elektrik, baraj, yel değirmeni, rüzgar türbini, yenilenebilir, yenilenemez nuclear, oil, coal, hydro electrical power, natural gas, solar power, source, generate, electricity, dam, windmill, wind turbine, renewable, non-renewable

İpucu: Nükleerin ‘nuclear’ yazımına dikkat edin, genellikle belirsiz 'unclear' ile çok fazla karıştırılır ve nihayetinde yanlış yanıtla sonuçlanan basit bir yazım hatası, sizlere puan kaybettirir.

7. Genel: Randevu, işbirliği, istihdam, hükümet, sergi, meslek, alüminyum, yüzyıl, on yıl, milenyum, bireysel, yaratıcılık, garanti, uydu, fırsat, lisans, sık sık, takvim, farklı appointment, cooperation, employment, government, exhibition, occupation, aluminum, century, decade, millennium, individual, creativity, guarantee, satellite, opportunity, licence, frequently, calendar, different

İpucu: "Devlet" ‘government’ ve "farklı" ‘different’ kelimeleri, IELTS sınavında sıklıkla yapılan yanlışlardan ikisidir. Ayrıca, 'alüminyum' Kuzey Amerika İngilizcesinde dört heceyle telaffuz edilirken: a-lu-min-num. İngiliz İngilizcesinde beş hece ile telaffuz edilir: al-u-min-i-um. Listening sınavında ve IELTS sınavının geri kalanında kendinize güvenmenize yardımcı olmak için, çeşitli konularda bilgili olmaya çalışın ve bu konuları tartışmak için geniş bir kelime hazinesine sahip olun. Kelime dağarcığınızı nasıl oluşturacağınız konusunda daha fazla ipucuna ve tavsiyeye ihtiyacınız varsa, zihin haritaları oluşturmaya ilişkin blogumuzu okuyun. Bu kelimeleri ne kadar çok kullanırsanız, anlamlarını ve nasıl yazılacağını daha kolay hatırlayacağınızı fark edeceksiniz.