The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Bir şeyleri tanımlamak için sıfatları, özellikle renkleri kullanmak, IELTS Speaking ve Writing testleri için sözcük kaynağınızı oluşturmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Sıfat olarak geleneksel kullanımlarına ilaveten, renkler bazı popüler deyimlerde de yer alır. Ancak sıfatlardan farklı olarak, deyimlerdeki renklerin sembolik tarihsel/kültürel çağrışımları vardır ve kelimenin tam anlamıyla alınmamalıdır. Bazı örneklere bakalım ve 'mavi' ve 'siyah' renklerini kullanan bazı deyimleri öğrenelim.

out of the blue (Aniden veya beklenmedik bir şekilde) My old school friend Sally rang me yesterday out of the blue. It was a bit of shock as I hadn’t heard from her in years.

do something until you are blue in the face (Bir şeyi çok çaba sarf ederek yapmak ama etkisi olmamak) I explained to my parents why it was so important for me to go to that party until I was blue in the face, but they still refused to let me go.

blue-collar (Bir işçi sınıfını tanımlar) Unfortunately, a lot of the blue-collar workers lost their jobs because the factory decided to introduce some new automated machinery.

once in a blue moon (Pek gerçekleşmeyen bir şey,kırk yılda bir) When I do go back to my home country for a visit, I prioritise seeing my family first as I can’t stay for long.  I only catch up with my old school friends once in a blue moon because of that. feel blue (Kötü/üzgün hissetmek) When my best friend moved to another city for university, I felt a little blue for a while because I missed him quite a lot.

black sheep (Bir grubun ya çok farklı ya da kötü bir üyesi olan biri)

I’m the only person in my whole family who became an artist.  All of the others are either doctors, lawyers or engineers, so I’m kind of the black sheep of the family.

black and white (Bir şey çok net bir şekilde açıklandığında veya yazıldığında)

They made a great job offer to me over the telephone, but I wasn’t going to accept it until I had seen all of the details in black and white in a contract.

black mark / black mark next to your name

(Birinin adının çıkması)

I always make sure I attend staff meetings with the upper management on time. As I’m new to the company, the last thing I want is to have a black mark next to my name.

black and blue (Duygusal olarak incindiğinizde veya fiziksel yaralarınız olduğunda)

After falling off my bicycle when I wasspeeding downhill, I was black and blue for nearly two weeks.

Renkli deyimler kolay hatırlanır ve doğru kullanılırsa cümlelerinize daha fazla etki katmanıza yardımcı olur. Bir sonraki adım olarak, 'kırmızı' rengini kullanan bazı deyimler düşünebilir misiniz? Cevaplarınızı #IELTSIDP #RedIdioms hashtag'lerini kullanarak Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok'ta paylaşın.

A'dan Z'ye IELTS serimizi okumaktan zevk alıyor musunuz? Bir sonraki makalemiz için bizi takip etmeye devam edin ('C' collocations (eşdizimler) içindir).