The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

CloseIELTS bant skorları, 1'den 9'a kadar değişen 9 bantlı bir ölçek üzerinden değerlendirilir. Sınavın her bölümündeki performansınıza bir bant skoru verilir. IELTS sınavının Listening ve Reading bölümleri, Speaking ve Writing sınavlarından farklı bir şekilde puanlanır.

Listening ve Reading sınav bölümlerinin her birinde 40 soru vardır ve her doğru yanıt 1 puan değerindedir. 40 üzerinden alınan toplam skor, IELTS 9 bant ölçeğine göre dönüştürülür.

IELTS Speaking Sınavı, sertifikalı IELTS examiner’ları tarafından gerçekleştirilen yüz yüze görüşmede akıcılık ve tutarlılık, kelime dağarcığı, dilbilgisi hakimiyeti ile doğruluk ve telaffuz şeklindeki dört kriterin her biri için bir dizi değerlendirme kriteri kullanılarak bant skoru verilecek şekilde değerlendirilir.

IELTS Writing Sınavı da aynı şekilde değerlendirilir ve examiner, Writing Task 1 ve Writing Task 2 için her bant düzeyinde, dört kriterin her biri için performansla en iyi eşleşen bant skorlarını verir.

Değerlendirme kriterlerini anlamak, sınava hazırlanmanıza ve her sınav bölümüne nasıl daha iyi yaklaşacağınıza yardımcı olabilir.

undefined
play button

Band scores

Genel bant skorları