The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Çoğu kişi telaffuzun İngilizce öğrenme kısmının en zor bölümlerinden biri olduğu konusunda hem fikir olsa da telaffuz, speaking sınavının temel noktalarından biridir. Bu yüzden, doğru yapabilmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Sözcük vurgusu, cümle vurgusu, kısa ünlüler, uzun ünlüler ve daha birçok etken dahil olmak üzere birden fazla faktör telaffuzu zorlaştırabilir. Doğru ve anlaşılır bir şekilde herhangi bir kelimenin İngilizce telaffuzunu öğrenmek çok fazla pratik yapmayı gerektirir. Bu da speaking sınavının kilit noktalarından biridir. Çünkü genel grup tanımlayıcılarında, speaking sınavı puanınızın %25'i, telaffuza dayalıdır.

Bunu göz önünde bulundurarak, speaking sınavında telaffuzunuzu geliştirebilmeniz için pratik yapabileceğiniz beş ipucuna bir bakalım.

1.İpucu: Hazırlığınızı dışarıda yapın

IELTS hazırlık süreciniz kapalı mekanlarda mı yoksa internette mi geçiyor? Bu kötü bir şey olmasa da telaffuzunu geliştirmenin en iyi yolu bol bol İngilizce konuşmaktır.

Bunun için hazırlığınızı gerçek dünyaya taşıyın! Arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle bir konu üzerine konuşarak, dilbilgisi çalışmayı deneyin. Günlük haberlerinizi yalnızca İngilizce olarak izlemeyi veya dinlemeyi deneyin. Veya mağazalarda, otobüste ya da başka herhangi bir kamusal alanda insanlarla sohbet edin.

Buradaki asıl nokta, ne kadar çok İngilizce konuşursanız, telaffuzunuz o kadar iyi olur.

2. İpucu: Kendi dilinizde olmayan zor sesleri çalışın

Bunu herkes bilmez ancak diller sahip oldukları seslerle tutarlı değildirler. Bazılarında diğer dillerde olmayan sesler olabilir. Örneğin Japonya'da 'I' ve 'R' sesleri aynıdır. Bu, birçok Japon'un "bit" (lice) ve "pirinç" (rice) gibi, bu harflerin birbirinin yerine kullanılabildiği kelimeleri, telaffuz etmekte zorlandığı anlamına gelir.

Veya Arapça'da 'B' ve 'P' harfleri kulağa benzer gelir, bu nedenle Arapça konuşan insanlar için 'pat' ve 'bat' arasında ayrım yapmak zor olabilir. Burada asıl önemli olan, dilinizde eksik olan bu sesleri bulmak ve onları telaffuz edebilmek için alıştırma yapmaktır.

3. İpucu: Karaoke yaparak biraz eğlenin

Karaoke; Çin'de KTV, Japonya'da ise Karoke olarak bilinir. Nerede olursanız olun, müzik videoları izlemek ve arkadaşlarınızla birlikte şarkı söylemek eğlenceli bir aktivitedir. Ayrıca İngilizce çalışmak ve telaffuzunuzu geliştirmek için de harika bir yoldur. Bu yüzden bir dahaki sefere arkadaşlarınızla karaoke'ye gittiğinizde, onlara eşlik etmek için İngilizce bir şarkı seçin.

Çünkü İngilizce şarkı söylemek, konuşmanıza biraz 'canlılık' ve 'ruh' katmanızı sağlar. Bu da tonlamayı ve vurguyu doğru bir biçimde kullanmanıza yardımcı olur. Ayrıca gramerinizi, kelime bilginizi ve dinleme becerilerinizi de geliştirmenizi sağlar.

4. İpucu: Telaffuzunuzun mükemmel olması için sürekli tekrarlayın, tekrarlayın ve tekrarlayın

Bir spor salonunda egzersiz yapıyorsanız, aynı egzersizleri tekrar tekrar yapmanın kaslarınızı daha koordineli hale getirebileceğini ve güçlerini artırabileceğini bilirsiniz. Aynı şey İngilizce pratik yapmak için de geçerlidir. Ne kadar çok konuşursanız, konuşma İngilizceniz o kadar güçlü ve koordineli olacaktır.

Bunun tekrarlayıcı ve sıkıcı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak çalışma planınıza bazı tekrarlama alıştırmaları eklemek, telaffuzunuzu geliştirmenize gerçekten yardımcı olacaktır.

Bunu için sesleri eğlenceli bir şekilde pratik yapabileceğiniz bir telaffuz uygulaması kullanabilir ve pratik yapmak için sessiz bir oda bulabilirsiniz. Böylece istediğiniz kadar yüksek sesle tekrar edebilirsiniz. Bunu “telaffuz antrenmanı” olarakta adlandırabilirsiniz.

5. İpucu: İngilizce konuşmanın fizyolojisini öğrenin

Görselleştirme, bir şeyler öğrenmenin harika bir yoludur. Dünyanın en iyi üniversite öğrencilerinden bazıları ve dünyanın en iyi olimpiyat sporcuları, bu yöntemin, gerçekten başarılı olmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Peki görselleştirme nedir? Görselleştirme, bir eylemi tamamladığınızı görmek için hayal gücünüzü kullanmaktır. Örneğin, maçtan önce bir futbolcu gözlerini kapatır ve bir gol attığını hayal eder.

Hayallerinde kendilerinin iyi oynadıklarını ve topu fileye soktuklarını görürler.

Peki bu telaffuz için nasıl uygulanabilir? Konuşmayı nasıl görselleştirebilirsiniz? Bir dili konuşmak için belirli kasları kullanmanız gerekir. Her ses çıkardığımızda, belirli kas hareketlerini kullanırız.

Bunu konuşmaya uygulamak için, hangi kasın hangi sesi çıkardığını gösteren bir diyagrama veya bir animasyona ihtiyacınız olabilir. Örneğin, 's' sesini çıkarmak için bir kas diyagramı, dişlerinizin arasından hava çıkarken, dilinizin üst dişlerinizin arkasında olduğunu gösterecektir.

Ayrıca aynı anda sesi görüp söylemeye teşvik eden ve seslerin nasıl yapıldığını gösteren birçok telaffuz uygulaması da bulunmaktadır.

Konuşma diyagramı; ESL artikülasyonu; İngilizce telaffuz kasları, ağız kasları veya benzeri terimler üzerine motor sisteminizde, telaffuzunuzu geliştirmeye yönelik çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz.

Bu beş ipucunu uygulamaya koyduğunuzda, telaffuzunuzun geliştiğini ve IELTS speaking sınavınızda daha net konuşabildiğinizi göreceksiniz.

Telaffuzunuzu geliştirmek, iş, eğitim veya göçmenlik hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz grup puanına, bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacaktır.

If you put these five pronunciation tips into action, they can help you improve your pronunciation and speak more clearly in your IELTS Speaking test. And improving your pronunciation will get you one step closer to the band score you need to achieve your work, study or migration goals.