The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Eğitim almayı veya iş başvurusu yapmayı mı planlıyorsunuz? Ya da İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak veya yaşamak mı istiyorsunuz?

O halde IELTS'in sadece bir sınav olmadığını sakın unutmayın. Bu bir yetkilendirme yolculuğudur. IELTS sınav deneyimi sizi hayattaki büyük zorluklara hazırlayarak gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarmanızı sağlar. Size gelecek için daha fazla seçenek sunar.

IELTS ile neler yapabilirim?

30 yılı aşkın bir süredir, anadili İngilizce olan ülkelere denizaşırı yolculuk yapmak isteyen öğrenciler, hevesli göçmenler ve iş arayan insanlar, IELTS'e güvenirler. IELTS sonuçlarınızı aldıktan sonra ne yapacağınızı merak mı ediyorsunuz? Hadi bakalım:

İş amaçlı IELTS

IELTS sınavınızın ardından, İngilizce konuşulan ülkelerde size çeşitli kariyer fırsatları sunulacaktır. Sektörde işe alım için IELTS puanı isteyen birçok farklı meslek kuruluşu vardır. Bu mesleklere örnek olarak öğretmenlik, tıp, hukuk veya mühendislik gösterilebilir.

Profesyonel olarak iş hayatı olan biriyseniz, IELTS için General Training veya Academic olmak üzere iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Hangisinin iş için gerekli olduğunu doğrudan kuruluşla görüşerek öğrenebilirsiniz.

Eğitim amaçlı IELTS

Yüksek öğrenim görmeyi planlıyor veya resmi bir başvuru yapmayı düşünüyorsanız, kurumunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, IELTS Academic training sınavı tam size göre. Çünkü IELTS, kullanılan dilin İngilizce olduğu bir ortamda eğitim görmeye veya eğitime başlamaya hazır olup olmadığınızı belirleyen bir sınavdır.

IELTS General Training sınavı ise, İngilizce dil yeterliliğinizi pratik ve günlük bir bağlamda değerlendirir. Bu nedenle bir lise veya mesleki eğitim programında eğitim almayı planlıyorsanız, bu sınav muhtemelen sizin için çok daha uygun olacaktır. Bu anlamda puanlarınızın yeterli olduğu ve kabul alabileceğiniz kurum ve kuruluşlarla daima iletişim halinde olun.

Göç amaçlı IELTS

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık'ta eğitim, çalışma veya göç etmek amacıyla giden kişilerin, İngilizce dil yeterliliğinin olduğunu gösteren, resmi bir belgedir.

Her ülke kendi IELTS şartlarını belirler. İhtiyacınız olan puan, vizenize ve nerede okumayı veya çalışmayı planladığınıza bağlıdır.

IELTS sınavı, İngilizce konuşulan bir dünyaya doğru yolculuğa başlarken, daha büyük başarılar gösterebilmeniz için adeta bir fırlatma rampası görevi görür. Bu nedenle doğru kaynakları kullanarak ve IDP IELTS uzmanlarımızdan ipuçları ve tavsiyeler alarak, istediğiniz puanı elde edebilir ve hayallerinize daha hızlı kavuşabilirsiniz.

İlk adımı atın. Ve pratik yapmak için IELTS hazırlık merkezimizi ziyaret edin böylece ihtiyacınız olan grup puanına kısa sürede sahip olun!

IELTS sonuçlarımı ne zaman alabilirim?

IELTS sonuçlarınızı almak oldukça kolaydır. Bilgisayarlı IELTS sınavına girerseniz, sonuçlarınızı sınava girdikten sonra, 3 ila 5 gün içinde alabilirsiniz. Eğer kağıt üzerinde sınava girerseniz, sonuçlarınız sınavdan 13 gün sonra hazır olacaktır.

Sonuçlarınız, 0 bandından 9 bandına kadar değişen bant puanları olarak rapor edilir ve her bant bir İngilizce dil yeterliliğine karşılık gelir. Genel bir grup puanının yanı sıra sınavın her bölümü için bir tane Listening, Speaking, Reading ve Writing alacaksınız.

Sınav sonuçlarınızı güvenli online portalımızexternal icon aracılığıyla da öğrenebilirsiniz.

IDP danışmanınız, tüm IELTS sorularınıza ve sınav kaydıexternal icon oluşturmanız konusunda yardımcı olacaktır.

IELTS puanları nerelerde kabul edilir?

IELTS sonuçları Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD ve Kanada dahil 140'tan fazla ülkede geçerlidir.

IELTS sonuçları ayrıca aşağıdakiler dahil 11.000'den fazla kuruluş tarafından kabul edilmektedir:

  • Üniversiteler, okullar, eğitim kolejleri ve üçüncül enstitüler

  • Devlet daireleri ve kurumları

  • Profesyonel endüstri kuruluşları

  • Şirketler ve işverenler

Devlet kurumları ve diğer IELTS'i tanıyan kuruluşlar kendi IELTS şartlarını belirlediği için hangiIELTS'e girmeniz gerektiğini en doğru şekilde belgeyi teslim edeceğiniz kurumdan öğrenebilirsiniz.