The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS (the International English Language Testing System), iş, eğitim ve göçmenlik için girilen dünyanın en popüler İngilizce dil sınavıdır. IELTS; British Council, IDP: IELTS Australia ve Cambridge Assessment English'in ortak mülkiyetindedir.

Sınav, İngilizce dil yeteneğinizi dört beceri üzerinden değerlendirir: Listening, Reading, Writing ve Speaking. Ayrıca, sınavın Academic veya General Training sürümleri arasında seçim yapabilirsiniz. Academic IELTS, üniversite veya koleje giriş için tercih edilirken, General training IELTS ise, kariyer ve göçmenlik amaçlarına yöneliktir.

Bu yazıda IELTS' in önemi ve bundan nasıl faydalanabileceğiniz ile ilgili bilgiler vereceğiz.

IELTS'in temel amacı nedir?

  • IELTS eğitim amaçlı bir sınavdır – Dünyanın en saygın binlerce üniversitesi ve koleji, IELTS sonuçlarınızı İngilizce dil yeterliliğinizin kanıtı olarak kabul etmektedir.

  • Profesyoneller için bir sınavdır − Birçok ülkede muhasebe, mühendislik, hukuk, tıp, hemşirelik, eczacılık ve öğretim kurumları dahil olmak üzere, profesyonel anlamda yapacağınız tüm başvurularınızda, kurumlar sizden bir IELTS sonucu talep edecektir. Bu durum, eğitiminizi tamamladıktan sonra İngilizce konuşulan bir ülkede, iş başvurusu için sınava girmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Eğer üniversiteye girmek için IELTS' e girdiyseniz, profesyonel çalışma hayatınız için tekrar girdiğinizde IELTS sınav formatına aşina olacaksınız.

  • Göçmenlik için bir sınavdır – IELTS, hükümetler tarafından diğer İngilizce dil sınavlarından daha fazla ülkede, daimi ikamet için bir gereklilik olarak kabul edilmektedir. Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda hükümetleri IELTS’ i kabul etmektedir. İhtiyacınız olan IELTS puanı, vizenizin gereksinimlerine bağlı olarak değişilik gösterir.

Yurt dışında okumak ve yaşamak için IELTS giriş puanları hakkında daha fazla bilgi edinin!

IELTS, ilerlemenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Neden IELTS'e ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyin:

play button

IELTS avantajları nelerdir?

  • Dünya çapında tanınan bir sınav

Dünya çapında 11.000'den fazla kuruluş tarafından kabul edilen IELTS, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Kanada'daki göçmenlik makamlarının güvendiği, dünyanın en tanınmış İngilizce dil sınavıdır.

  • Senin IELTS'in, senin seçimin

Hayat seçimlerle doludur ve geleceğiniz için doğru kararı vermek oldukça önemlidir. IELTS, en iyi yere yerleşebilmeniz için, size sınavdan önce ve sonra çeşitli seçenekler sunar. Bunlar;

- IELTS ile, sınava nasıl girmek istediğinizi seçebilirsiniz - kağıt üzerinden ya da bilgisayarlı.

- Sınavın Academic ya da General Training versiyonları arasında seçim yapabilirsiniz.

- You can choose to take the test for study, work, or migration.

- You can choose a test date and location convenient to you, with over 1,400 test locations globally across 56 countries.

  • Taking the IELTS test can enhance your employment prospects

Excellent communication skills are essential these days as fifty-five countries have English as their first language. Demonstrating a good command of the language could open up options for you to pursue a career in a foreign country!

Many countries such as New Zealand and Canada require you to go beyond ‘conversational’ English. Instead, to gain employment in these countries, you need to demonstrate that you are a ‘competent’ user of the language by achieving a particular score in your IELTS test.

  • IELTS develops your English language skills

The IELTS test assesses the four language skills – Listening, Speaking, Writing and Reading. Through our IELTS Prepare hub, you will learn various study tips that will help enhance your English language skills.

  • IELTS reflects communication in real life

Unlike other tests which have an automated speaking test, IELTS involves a live interaction between you and the examiner. This helps to mimic real-world conversations such as interactions with your neighbors and colleagues, better preparing you for life in a foreign country.

This IELTS advantage could be one of your key considerations in deciding between IELTS or other tests.

  • IELTS helps you achieve your future goals in life

The IELTS test helps you to set clear goals and motivates you to study harder. When you lack clear objectives and goals, it's easy to not study as hard, or wait until the very last minute. With the IELTS test, the goals are clearly defined so it helps to motivate you to study on a daily basis, which also improves your English skills.

Ready to take IELTS? We’re always here to help!

We pride ourselves on providing outstanding customer service to ensure our test takers have the best possible experience when taking their IELTS test with us. Our team of IELTS experts are ready to help with any questions that you have.

Click here to book your IELTS test online