The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

General Training Writing sınavına hızlı bakış

Süre: 60 dakika  

General Training Writing sınavı, genel ilgi konularına dayalı iki task içerir.  

Task 1  

Size bir durum verilecek ve sizden bilgi isteyen veya durumu açıklayan bir mektup yazmanız istenecektir. Mektup kişisel, yarı resmi veya resmi olabilir.  

Task 2  

Bir bakış açısına, tartışmaya veya soruna yanıt olarak bir kompozisyon yazmanız istenecektir. Kompozisyon, Academic Writing’e göre biraz daha kişisel üslupta olabilir. Kendi bilginiz ve deneyiminize göre ilgili örneklerle bakış açınızı destekleyebilirsiniz. 

Task 1: Belirli bir amaç için kısa bir mektup yazmak

General Training Writing sınavı Task 1’de, İngilizce yazma kurallarını kullanarak iletişim kurma yeteneğinizi gösterdiğiniz bir mektup yazmanız istenir. 

Bir arkadaşınızın partisini kaçırdığınız için özür dilemek veya bir şirkete kötü hizmeti hakkında şikayette bulunmak, bir arkadaşınıza tatile nereye gideceği konusunda tavsiye vermek veya yeni bir işe ilginizi ifade etmek için yazmak gibi yaygın ve günlük bir durum verilecektir. 

Durumun verilmesine ek olarak üç madde, mektubunuza hangi bilgileri eklemeniz gerektiğini tam olarak özetleyecektir. Örneğin; ayrıntıları açıklamanız, gerekçe belirtmeniz, sevdiklerinizi ve sevmediklerinizi ifade etmeniz veya öneri ya da tavsiyelerde bulunmanız gerekebilir. 

Mektubunuzda doğru tonu kullanmanız gerekir. Ton, insanlarla iletişim kurarken onlarla ne tür bir ilişkiniz olduğunu gösterir. Mektuplarda kullandığınız tonu, uygun bir selamlama ve kapanış açıkça gösterir ve ayrıca seçtiğiniz kelimeler veya ifadeler ile de iletilmelidir. 

Mektuplar genellikle resmi veya gayriresmi bir tonda yazılır. Genel olarak, eğer mektup arkadaşlarınıza, iyi tanıdığınız kişilere veya ailenize hitap ediyorsa ve yazma nedeni olumluysa tonu gayriresmidir. Diğer herkese gönderilen ve şikayet veya olumsuz mesaj içeren mektuplar daha resmi olmalıdır. 

Task 2: Kompozisyon yazma

General Training Writing sınavı Task 2’de bir bakış açısına, bir argümana veya bir soruna yanıt olarak kompozisyon yazmanız istenir. Konular, çocuklar için evde eğitimin daha iyi olup olmadığı, alkol alma yaşının yükseltilmesinin gerekip gerekmediği, yaşlı bakımından kimin sorumlu olduğu veya ailelerin nasıl daha yakınlaştırılabileceği gibi genel ilgi alanlarıdır. 

Task talimatları size soru hakkında bilgi verir ve kompozisyonunuzda konuyu nasıl tartışacağınızı anlatır. Olgusal bilgiler vermeniz, çözümleri özetlemeniz ve sunmanız, bir fikri gerekçelendirmeniz veya kanıtları ve fikirleri değerlendirmeniz istenebilir. Görüşünüzü desteklemek için ilgili fikir ve örnekleri kullanarak soruyu dikkatle tamamlamanız önemlidir. Fikirleriniz, her fikir için bir paragraf kullanarak net bir şekilde düzenlenmelidir. En az 250 kelime yazmanız gerekir.  

Düşünce ve fikirlerinizi ifade etmek için dili doğru ve uygun biçimde kullanarak bilgileri tutarlı bir şekilde düzenleyip ilişkilendirmek üzere İngilizce kompozisyon yazma kurallarını takip etme becerinize göre değerlendirilirsiniz. 

Örnek soru: IELTS Writing