The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS, dünya çapında 11.500'den fazla kuruluş tarafından İngilizce dil becerilerinin gerçek bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Önde gelen üniversitelerden, eğitim kurumlarından ve devlet dairelerinden göçmenlik kurumlarına, işverenlere ve profesyonel ve endüstriyel kuruluşlara kadar geniş bir sektör yelpazesinde kabul edilebilirliğin keyfini çıkararak İngilizce dil sınavının altın standardı olmaya devam etmektedir.

Puanınızı ister eğitim ister göç amacıyla gönderiyor olun, her kuruluşun, bir sınava giren kişinin uygun sayılması için alması gereken kendi IELTS giriş puanı şartı vardır.

IELTS giriş puanı nedir ve nasıl hesaplanır?

IELTS giriş puanı, bir kurum/kuruluş tarafından kabul edilmek için bir IELTS sınavında almanız gereken minimum puandır. IELTS giriş puanları söz konusu olduğunda 'tek tip, herkese uyar' kuralı yoktur.Her bir göçmenlik bölümü ve eğitim kurumu kendine özgü kriterlere sahiptir ve buna göre bir giriş puanı atar. Çoğu zaman, başvuranın elde etmesini istedikleri sonuca göre belirlenir. Örneğin, Birleşik Krallık'taki bir üniversite, öğrencilerin kursu geçmek için gerekli yeterliliğe sahip olmalarını sağlamak için ileri bir İngiliz Edebiyatı programına yüksek bir giriş puanı belirleyebilir. Aynı üniversitenin muhasebe gibi diğer kurslara daha düşük giriş puanlarıyla kabul edildiğini görebilirsiniz. Bu nedenle, her şey kendine özgü olarak enstitü / kuruluş / programa bağlıdır. Genel olarak bir giriş puanı belirlenirken endüstriyel kriterler dikkate alınır, ancak bu tamamen kuruluşun imtiyazına kalmıştır.

Göç için IELTS giriş puanı

IELTS, Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada ve Yeni Zelanda'nın dört hükümeti tarafından göç amacıyla kabul edilen tek İngilizce yeterlilik sınavıdır. Minimum puan gereksinimleri zaman zaman değişmeye devam etmektedir. Ek olarak, bazı geçiş programları daha yüksek puanlar için bonus puanlar da sunar. Bazı popüler göç yerleri için minimum IELTS puanı gereksinimlerine bakalım:

Avustralya

Avustralya’ya göç edebilmek için minimum IELTS giriş puanı 4.5’tir.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık’a göç edebilmek için minimum IELTS giriş puanı 4.0 ile 7.0 arasındadır.

Kanada

Federal Nitelikli İşçi Programı kapsamında Kanada Ekspres Girişi için minimum IELTS giriş puanı 6.0'dır.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'ya göç edebilmek için minimum IELTS giriş puanı 3.5'tir.

Yurtdışında eğitim için IELTS giriş puanı

Yukarıda belirtildiği gibi, farklı kurs ve programları için minimum IELTS giriş puanı atamak tamamen eğitim kurumunun imtiyazına kalmıştır. En iyi Birleşik Krallık ve Avustralya üniversiteleri tarafından kabul edilen genel puanların bir özetini derledik:

Avustralya

Avustralya Ulusal Üniversitesi : 6.5

Canberra Üniversitesi : 6.0

New South Wales Üniversitesi : 6.5

Wollongong Üniversitesi : 6.0

Queensland Teknoloji Üniversitesi : 6.5

Bond Üniversitesi : 6.0

Birleşik Krallık

Oxford Üniversitesi : 7.0 (UG*), 7.5 (PG)

Cambridge Üniversitesi : 7.0 (UG), 7.0 (PG)

Londra Ekonomi Üniversitesi :7.0 (UG), 7.5 (PG)

Londra Üniversitesi Akademisi :6.5 (UG), 6.5 (PG)

Edinburgh Üniversitesi : 6.5 (UG), 6.5 (PG)

Manchester Üniversitesi : 6.0 (UG), 7.5 (PG)

UG: Lisans programları; PG: Lisansüstü programlar