The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Ulusal Sağlık Servisi (NHS) İngiltere, tüm uluslararası öğrenciler için ücretsiz COVID-19 aşıları duyurdu. Hizmet, halihazırda İngiltere'de bulunan 18 yaş ve üstü uluslararası öğrencilerin yanı sıra ülkeye gelen ve henüz aşılanmamış yeni öğrenciler için mevcuttur. Hizmet, yerel pratisyen hekimler, serbest eczaneler, aşı merkezleri, hastaneler ve geçici “pop-up” klinikler aracılığıyla sağlanacaktır. Şu anda bu hizmet yalnızca İngiltere'de sunulmaktadır (İskoçya veya Galler için geçerli değildir).

Öğrenciler aşı olmak için Ulusal Rezervasyon Servisi web sitesi aracılığıyla veya 119'u arayarak randevularını alabilirler.

İlk dozumu kendi ülkemde yaptırdıysam ne olacak?

Bir öğrenci, Birleşik Krallık ‘ta da mevcut olan bir COVID-19 aşısının ilk dozunu denizaşırı ülkelerde yaptırdıysa, ikinci dozu için de aynı aşıyı olmalıdır. İlk dozları için oldukları aşı Birleşik Krallık ‘ta mevcut değilse, aşı değiştirilebilirlik kılavuzuna göre en benzer alternatif sunulmalıdır.

Yeni öğrenciler için ne anlama geliyor?

Geçen ay seyahat kısıtlamalarının önemli ölçüde hafifletilmesinin ardından, Birleşik Krallık hükümetinin İngiltere'deki uluslararası öğrencileri aşılamak için yaptığı son hamle, normalliğe doğru atılan bir başka büyük adımdır. Ülkede yüksek öğrenime devam etmeyi planlayan yeni öğrenciler için önceden plan yapmak ve gerekli tüm belgelerin sunulmaya hazır olduğundan emin olmak çok önemlidir. İster lisans, lisansüstü eğitim veya ister göçmenlik programına başvuruyor olun, ilk adımlardan biri İngilizce dil yeterlilik sınavına girmektir.

Neden IELTS?

IELTS, İngilizce yeterlilik sınavlarında dünya lideridir ve şu anda dünya çapında eğitim kurumlarından işverenlere, ayrıca hükümet ve meslek kuruluşlarına kadar 11.000'den fazla kuruluş tarafından kabul edilmektedir. İngiltere kaynaklı olup, ülkede yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler için en popüler seçimdir. Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığının belirli idari gereksinimlerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış UKVI testlerimizi tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak, bir lisans ve yüksek lisans programına başvuruyorsanız, tüm İngiliz üniversiteleri ve kolejleri tarafından kabul edilen IELTS Akademik sınavına kaydolabilirsiniz.

Testinize yer ayırtmak için videoyu izleyin ve aşağıdaki tuşa tıklayın.