The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS Speaking sınavına hızlı bakış

Süre: 11 ila 14 dakika  

Speaking sınavı, konuşma İngilizcesi kullanımınızı değerlendirecektir. Sınav, IELTS examiner ile çeşitli konuları konuşacağınız şekilde 11 - 14 dakika sürecektir. Sınav, sizi konuşmayı sürdürmeye teşvik edecek bir examiner ile birlikte sessiz bir odada gerçekleştirilecektir. Bir AI sınavının aksine, IELTS examiner kendinizi rahat ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Mümkün olan en iyi skoru almanızı sağlamak için aksanınızı da anlayabilirler. Speaking sınavının 3 bölümü vardır.  

Part 1  

Examiner size kendiniz ve ev, aile, iş, eğitim ve ilgi alanları gibi bir dizi bilindik konu hakkında genel sorular soracaktır. Bu bölüm 4 ila 5 dakika sürer.  

Part 2  

Size bir görev kartı verilir ve examiner sizden bir konu hakkında konuşmanızı ister. Yaklaşık 2 dakika konuşmadan önce hazırlanmak için 1 dakikanız olacak. Examiner daha sonra sınavın bu bölümünü bitirmek için aynı konuda bir veya iki soru sorar.  

Part 3

Part 2’deki konuyla ilgili size daha fazla soru sorulur. Bu sorular, daha soyut fikirleri ve sorunları tartışmanıza olanak tanıyacaktır. Sınavın bu bölümü 4 ila 5 dakika sürer. 

Part 1: Giriş ve genel konularla ilgili sorular

4 ila 5 dakika 

Part 1, examiner’ın adınızı söylemenizi ve kimliğinizi göstermenizi istemesiyle başlar. 

Daha sonra size nerede yaşadığınız veya şu anda ne yaptığınız (çalışma veya öğrenim) gibi sizinle ilgili genel sorular sorulacaktır. 

Daha sonra size, sevdiğiniz müzik, yemek pişirme, hava durumu veya tercih ettiğiniz filmler gibi çeşitli genel konularda bazı sorular sorulacaktır. Genellikle size bir veya iki konu hakkında soru sorulur.  

Examiner size hazır sorular sorup yanıtınızı dinleyecek ve yanıtınız çok kısaysa “why?” veya “why not?” diye sorarak cevabınızı uzatmanızı isteyecektir.  

Sınavın bu bölümü, çeşitli soruları yanıtlayarak günlük konular hakkındaki görüş ve bilgileri iletme yeteneğinize odaklanan bir soru-cevap formatı izler. 

Örnek soru

IELTS Speaking, Part 1 için bu örnek soruları deneyin:

Part 2: Bireysel uzun konuşma

3 ila 4 dakika 

Part 1’den sonra examiner size bir konu verir ve bir ila iki dakika boyunca bu konuda konuşmanızı ister. 

Konu size bir kartla sunulur ve ayrıca not almak için kağıt ve kalem verilir. Kartta, konuşma konusunu ve bununla ilgili konuşmanızda değinebileceğiniz bazı noktaları göreceksiniz. 

Konuşmadan önce hazırlanmak ve not almak için tam bir dakikanız olacak. Examiner, zamanlayıcı kullanarak süreniz bittiğinde size bildirir.  

Examiner, konuşmanıza ne zaman başlamanız gerektiğini söyler ve 2 dakika sonra sizi durduracağını hatırlatır.  Görev kartındaki noktalar söyleyeceklerinizi düşünmenize yardımcı olacaktır, 2 dakika boyunca konuşmaya devam etmelisiniz. Bir sonraki bölüme geçmeden önce size söyledikleriniz hakkında bir soru sorulabilir. 

Sınavın bu bölümü, uygun bir dil kullanarak ve fikirlerinizi mantıklı bir şekilde düzenleyerek belirli bir konuda ayrıntılı konuşma yeteneğinizi değerlendirir. Bu bölümü tamamlamanıza yardımcı olması için konu ile ilgili kendi deneyiminizden bahsedebilirsiniz.

Örnek soru

IELTS Speaking, Part 2 için bu örnek soruyu deneyin:

Part 3: Karşılıklı tartışma

4 ila 5 dakika 

Üçüncü bölümdeki sorular, Part 2’de bahsettiğiniz genel konu ile bağlantılı olacaktır. Examiner’a fikirlerinizi ifade edip gerekçelendirebildiğinizi, analiz edebildiğinizi, tartışabildiğinizi ve konu hakkında ayrıntılı düşünebileceğinizi göstererek konuyu daha genel ve soyut biçimde tartışacaksınız. 

Part 2’deki konunuz şehrin ziyaret edilecek güzel bir yeri hakkındaysa, Part 3 güzel yerler hakkında konuşarak başlayabilir ve ilk soru “Do you think it’s important to maintain beautiful places in cities?” olabilir. 

Examiner bu bölümde sizinle daha fazla konuşur ve Part 1 ve 2'de bahsettiğiniz kişisel konulara kıyasla soyut fikirler hakkında ne kadar iyi iletişim kurabildiğinizi görmek için görüşlerinizi gerekçelendirmenizi isteyebilir. 

Part 3’te, fikirlerinizi ifade etme ve gerekçelendirebilme ile Part 2’de konuştuğunuz genel konuyla bağlantılı çeşitli sorunları analiz etme, tartışma ve üzerinde düşünme yeteneğiniz değerlendirilir.  

Örnek soru

IELTS Speaking, Part 3 için bu örnek soruyu deneyin: