The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS speaking sınavınız için ne giymeniz gerektiğini merak mı ediyorsunuz? O halde speaking sınavınız için ne giymeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin!

IELTS Speaking sınavı nedir?

IELTS’ in speaking bölümü, hem genel hem de akademik sınav katılımcıları için aynı şekilde ilerler. Sınav sözlü İngilizce kullanımınızı değerlendirir. Tüm speaking sınavları, sertifikalı bir IELTS sınav görevlisi ile yüz yüze gerçekleşir ve sonradan gözden geçirilmesi için kaydedilir.

Speaking bölümü 11 ile 14 dakika arasında sürer ve 3 bölümden oluşur. Online sınav kaydı oluşturduğunuzda, mevcut sınav yerlerini görebilirsiniz. Ya da speaking sınavının ne zaman yapıldığını öğrenmek için sınav merkezinizle iletişime geçebilirsiniz. Kayıt yaptırdıktan sonra, sınavınızın tarih ve saatini sınav merkezinizden teyit edebilirsiniz.

IELTS Speaking sınavında ne giymeliyim?

IELTS speaking sınavında ne giyeceğinize dair endişeleriniz varsa, kendinizi rahat ve güvende hissettiren kıyafetler giymenizi önerebiliriz. Çünkü IELTS speaking sınavı için HİÇBİR kıyafet kuralı YOKTUR.

Eğer sınav sırasında kendinizi rahat hissederseniz, sınav görevlisine İngilizce becerilerinizi göstermeye daha rahat odaklanabilirsiniz.

Resmi bir takım elbise isteğe bağlıdır

Giydiğinizde kendinizi rahat ve kendinden emin hissetmedikçe, IELTS Speaking sınavı için takım elbise giymeniz ve kravat takmanız gerekmez.

IELTS sınavı resmi bir sınavdır, ancak bir iş görüşmesi değildir.

Bu nedenle, IELTS speaking sınavı için ne giyeceğinizi düşünüyorsanız, sadece sizi rahat ettiren şeyleri giymeniz yeterli olacaktır.

Rahat ayakkabılar tercih edin

En önemli şeyin rahat hissetmek olduğunu sakın unutmayın. Ayakkabılarınız çok sıkıysa ayaklarınız ağrır ve bu da performansınızı etkileyebilir. Dikkatiniz dağılırsa sınav anında iyi bir performans gösteremeyebilirsiniz.

Bayanlar için topuklu ayakkabı giymemek daha iyi olacaktır. Evet gerçekten güzel görünüyorlar fakat o yüksek topuklu ayakkabılarla acı çekmeyi kimse istemez. Unutmayın sınavda rahat hissetmeniz gerekiyor!

Çok fazla parfüm kullanmayın

IELTS speaking sınavınız için parfüm kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu çok iyi.

En sevdiğiniz kolonya veya parfümden biraz sürmek kendinize olan güveninizi artırabilir fakat sakın aşırıya kaçmayın!

IELTS speaking sınavında kot pantolon giyebilir miyim?

Tabi ki giyebilirsiniz. Ne ile rahat hissediyorsanız onu giyin.

Bir ceket veya süveter alın.

IELTS sınavına klimanın olduğu bir yerde mi giriyorsunuz? Klimalı bir odadayken, üşüyebilirsiniz, bu nedenle yanınıza hafif bir ceket veya kazak alabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, IELTS sınavınız için ne giyeceğinizle ilgili temel mesaj şudur: Rahatlık için giyinin!

Sınav anında maske takmalı mıyım?

Bir sağlık önlemi olarak yüz maskesi takma söz konusu olduğunda sınava girenlerin, sınav merkezi personelinin ve sınav görevlilerinin ülkenin hükümet düzenlemelerine uymaları gerekmektedir. Kendi maskenizi mutlaka yanınızda getirmelisiniz. Sadece bazı güvenlik kontrolleri için geçici olarak yüzünüzü açmanız istenebilir.

IELTS sınavınız sırasında maske takmak speaking puanınızı etkilemeyecektir. Sınav görevlisinden her zaman soruyu tekrarlamasını veya yeniden ifade etmesini isteyebileceğinizi sakın unutmayın. Zaten gerçek bir insanla speaking sınavı yapmanın, faydalarından biri de budur!

Endişelenmemeye çalışın

Tüm bunların yanında, sakin olun ve çok fazla endişelenmeyin! IELTS speaking sınavında bir arkadaşınızla muhabbet ediyormuşsunuz gibi davranın. Sadece birkaç konu hakkında biriyle görüşüyorsunuz, o yüzden rahatlayın!

Sohbetin tadını çıkarın, kendinizi iyi ifade edin ve sohbet esnasında spontane olmaya çalışın.

Sınavdan bir gün önce mutlaka iyi uyuyun.

Erken kalkın ve eksiksiz bir kahvaltı yapın, böylece sınav için ihtiyacınız olan tüm enerjiye sahip olabilirsiniz.

Nefes alın!

Tamamen rahatlamış bir şekilde sınav yerinize gidin. Böylece, IELTS speaking sınavında ihtiyacınız olan puanı alma şansınız artacaktır!