The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Sınav seçimi, sınav puanınızı nerede kullanmayı düşündüğünüzle ilgilidir. IELTS Academic sınavı genellikle üniversiteye giriş içindir. IELTS General Training ise göç amacıyla kullanılmaktadır. Çalışmayı veya okumayı planladığınız kurum, gereksinimleri belirler. Bu yüzden, sınavınızın rezervasyonunu yapmadan önce hangisinin sizin için doğru olduğunu kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

Şimdi iki IELTS sınavı arasındaki farklara daha detaylı göz atalım.

IELTS Academic ve IELTS General Training

IELTS General Training, İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak ve çalışmak isteyenler içindir. Esas olarak, bir kişinin anadili İngilizce olan bir ülkede karşılaşabileceği günlük durumlarda İngilizce iletişim kurarken yeterliliğini, güvenini ve rahatlığını değerlendirmeye odaklanır.

IELTS Academic sınavı ise yüksek öğrenimlerini yurtdışında gerçekleştirmek isteyen öğrenciler içindir. Bu yüzden, sınava giren bir kişinin İngilizce'yi bir çalışma ortamı olarak kullanmaya hazır olup olmadığını değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Artık insanların neden IELTS Academic veya IELTS General Training sınavlarına girdiklerini bildiğinize göre, iki sınav arasındaki içerik farklarına bir göz atabiliriz.

Reading

IELTS Academic

IELTS Academic Reading sınavında sizden üç uzun paragraf okumanız istenecektir. Bu paragraflar kitaplardan, dergilerden ve hatta gazetelerden yapılmış alıntılardan derlenmiş olabilir. Sonrasında, okuduklarınızla alakalı soruları yanıtlamanız istenecektir.

IELTS General Training

Format benziyor olsa da IELTS General Training Reading testinde size dergi veya gazete yerine broşür ve reklamlardan pasajlar sunulacaktır. Bunlar her gün karşılaşabileceğiniz malzemelerdir.

Writing

Writing sınavında, sınava giren kişinin tamamlaması gereken iki görev vardır.

IELTS Academic

IELTS Academic, sınava girenler için Writing bölümü, lisans veya lisansüstü eğitim konularını temel alır. İki Writing görevini tamamlamanız gerekir:

IELTS Writing Görevi 1 için size bir çizelge, grafik veya şema içeren bir kâğıt verilir. Daha sonra, sınava giren kişinin verileri analiz edip, kendi cümleleriyle anlamını açıklaması gerekir. Sizin/sınav katılımcılarının, verilen bilgileri nasıl işlediklerini ve mantıklı bir sonuca nasıl vardıklarını test etmek için sorular sorulur. Yazı stili kesin surette resmidir.

IELTS Writing Görevi 2, hem Academic hem de General Training için aynıdır. Bu görev, güncel bir konu hakkında bir açıklamayı konu edinen bir kompozisyon yazmaktır. Yazı stili resmi olmalı ve kompozisyonun alakalı örnekleri olmalıdır.

IELTS General Training

Sınava giren kişinin akademik konular yerine genel konular ile alakalı yazması gerekir. Aynı IELTS Academic gibi, General Training Writing sınavı için de iki görevi tamamlamanız gerekir.

IELTS Writing Görevi 1, belirli bir durumu konu alan bir yazı yazmanızı talep eder. Mektup resmi veya gayri resmi olabilir ve bir istek, açıklama veya durumu destekleyen bir bakış açısı ile ilgili olabilir.

Yukarıda belirtildiği üzere, IELTS Writing Görevi 2, hem Academic hem de General Training için aynıdır. Sınava giren kişinin bir ifadeye veya önermeye yanıt olarak resmi bir kompozisyon yazması gereklidir.

---

Hedefiniz ne olursa olsun, ona ulaşmanıza yardımcı olacak bir IELTS sınavı vardır. İki tür sınav arasındaki farkı bilmek, elde etmek istediğiniz şey için size en iyi şekilde hizmet edebilecek olanı seçmeyi kolaylaştırır.

Sınavınızın rezervasyonunu yapmaya hazır mısınız?