The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS Academic Writing; Writing Task 1 ve Writing Task 2 olmak üzere iki task’tan oluşur. Academic Writing soruları, General Training Writing sorularından farklıdır.

Academic Writing Task 1'de bir bilgiyi temsil eden bir görsel grafik, tablo, şema veya diyagram verilir ve gördüğünüz bilgileri özetlemeniz, tanımlamanız veya açıklamanız istenir. Cevabınızı üç ana bölüm olarak kurguladığınızdan emin olun: giriş, genel bakış ve diyagramdaki rakamlarla desteklenen temel noktalar.

Academic Writing Task 2'de size bir bakış açısı, tartışma konusu veya problem sunulur. Konular çevreden göçmenliğe, kültürden teknolojiye kadar farklılık gösterebilir. Sizden bir bakış açısı veya tartışma konusuyla aynı veya farklı fikirde olmanız, iki zıt bakış açısını tartışmanız, bir konunun avantajları veya dezavantajları hakkında yazmanız veya belirli bir sorunu veya sorunun nedenini açıklamanız ve bir çözüm sunmanız istenebilir. Academic Writing Task 2'ye verdiğiniz yanıtın kompozisyon biçiminde olması gerekir.

IELTS’e sorun

Writing bant skorumu nasıl iyileştirebilirim?

Sınav gününüzden önce hem Academic hem de General Training Writing sınavları için kullanılan değerlendirme kriterlerini dikkatlice okuyun. Examiner, yazınızı Task 1 ve Task 2 için dört kritere göre değerlendirecektir.


Writing Task 2’nin, Task 1’den iki kat daha fazla puana sahip olduğunu unutmayın. Deneme yaparak Writing bant skorunuzu yükseltebilirsiniz. Haber ve makale sayfamızda hazırlanmanız ve İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak kapsamlı ipuçları ve tavsiyeler bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi edinin