The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close
3 Parts Of IELTS Speaking Image 1

Herkes IELTS’in dünyaca tanınır olmasının yanı sıra hayallerinizdeki üniversiteye girmenin anahtarı olduğunu dolayısıyla da sınavda üstün bir başarı göstermenin ne kadar önem arz ettiğinin bilincindedir.

Speaking sınavı genel açıdan basit görünebilir. Fakat sınava girenlerin kendilerini hazırlamak için aşina olması ve stratejiler üretmesi gereken bir sınav formatı vardır.

Bu yazıda sizler için Speaking sınavının 3 bölümünden, Speaking sınav formatı hakkında bilmeniz gerekenlerden ve her bölümde nasıl daha yüksek bir skor alabileceğinizden bahsedeceğiz.

1.Bölüm: Sınava giren kişi hakkında sorular (4-5 dakika)

Aynı normal bir konuşmada olduğu gibi examiner, sınava giren kişiye kendisiyle ilgili basit ve giriş niteliğinde sorular sorarak değerlendirmeye başlar. Bunu bir ısınma olarak düşünebilirsiniz.

Sorular genellikle kişisel ilgi alanlarınız, aileniz, ev yaşantınız ve buna benzer konularla ilgili olacaktır.

Bu sorular, sınava girenlerin kendilerini tanıtmalarının yanı sıra sınavın ilk gerginliğini atıp examiner ile aralarında daha rahat bir havanın oluşmasına ve zamanında cevaplar hazırlayabilmelerine olanak sağlar.

Bu sırada examiner, sınava giren kişinin sohbete katılma yeteneğini ölçebilir ve speaking sınavının akışının nasıl olması gerektiğine karar verebilir.

1.bölüm sırasında examiner, kişinin tanıdık olduğu bu konular hakkında konuşurken kullandığı kelime dağarcığı ile akıcı konuşup konuşamadığını konusunda değerlendirmeler yapar.

Bu bölümde başarılı olmanın yolu bildiklerinize bağlı kalmanız ve kendiniz olmaktan çekinmemenizdir. Günlük aktivitelerinizden, farklı ilgi alanlarınızdan ve hatta ev yaşantınızın nasıl olduğundan bahsedebilirsiniz.

2.Bölüm: Bir konu hakkında 2 dakika kadar konuşma

3 Parts Of IELTS Speaking Image 3

Speaking sınavının 2.bölümü öğrencinin belirli bir konu hakkında sürekli olarak konuşma ve bu konu hakkında fikir geliştirme becerilerinin test edildiği bölümdür. Tüm bunlar uygun dilbilgisi kuralları ve kelimeler kullanılarak yapılmalıdır.

Sınava girenlere, içinde belirli bir konu hakkında bilgiler yazan rastgele bir kart verilir. Bu kartlar konuşmanın bir sonraki aşamasını yönlendiren işaret kartları görevini görür ve examiner için sizin düşüncelerinizi daha iyi anlayıp bu düşüncelerinizi İngilizce olarak ne kadar etkili bir şekilde ifade ettiğinizi görme şansını sağlar.

Son zamanda okuduğunuz bir kitap hakkında herhangi bir şey, örnek aldığınız kadın bir dünya lideri, aile üyelerinizden hayatınızı etkileyen biri veya evinizde bulunan bir resmi anlatmanız gibi basit bir şey bile bu soruların konusuna örnek gösterilebilir.

Cevabınızı planlayıp kendinizi zihinsel olarak hazırlamak ve sonrasında iki dakikalık bir konuşma yapmak için bir dakikanız olacaktır. Bu kısımdan sonra examiner konu hakkında birkaç soru daha soracaktır.

2.bölümde examiner, yönlendirme olmadan bir konuyu derinlemesine inceleyebilme ve bunları kendi deneyimlerinizle ilişkilendirebilmenizi değerlendirir. 1.bölümdeki daha çok yönlendirmelerle ilerleyen sohbetten farklı olarak 2.bölümde verilen işaret kartları öğrencilerin kendilerine has cevaplar üretmelerine olanak sağlar.

Sınavın öncesinde değişik konularla ilgili pratik yapın, söyleyebileceklerinizi organize edin ve gerçek sınavdaki konuşmanızı tasarlayın.

3.Bölüm: 2.Bölümle bağlantılı olarak genel tartışma (4-5 dakika)

Son olarak, Speaking sınavının 3.bölümü, öğrenciden daha ayrıntılı ve açıklayıcı cevaplar almak amacıyla 2.bölümdeki cevapların üstünde durur.

Examiner bu aşamada kişinin ilgili konular hakkında daha derinlemesine konuşma, analiz yapma ve fikirlerini savunma yeteneğini ölçer.

Fakat sınavın bu kısmında examiner tarafından konuşmanız bölünürse şaşırmayın. Bu tamamen normaldir ve sınava giren kişiyi konuya daha derinlemesine değinmeye teşvik etmek içindir.

Ayrıca öğrencilerin anlık düşünmesini sağlamak amacıyla önceden hazırlanma süresi verilmez. Sorular 2.bölümdeki konudan yöneltilmiş olsa da kişi, 3.bölümde kendini tekrarlamaktan elinden geldiğince kaçınmalıdır. Burada amaç cevaplarınızı genişletmek ve kişisel deneyimin aksine genel görüşünüzü paylaşmaktır.

İşte sınavın son kısmına nasıl hazırlanılabileceğini daha iyi kavramanız için sınava girenlerin kullanabileceği 4 Adım stratejisi:

1.Adım: Sorulara doğrudan cevaplar verin.

2.Adım: Sebepleriyle açıklayın.

3.Adım: Cevabınızı desteklemesi için örnekler bulun.

4.Adım: Bir seçenek verin veya sonuca bağlayın.

Böylece sınava girenlerin kendilerine yöneltilen herhangi bir soruya karşı uygulayabilecekleri net bir stratejileri olacaktır.

Eğitim, toplum ve doğa gibi karşınıza çıkabilecek potansiyel konular hakkında arkadaşlarınız ve ailenizle küçük tartışmalar veya müzakereler yaparak kendinizi hazırlayın.

IELTS Speaking sınavının tüm bölümlerinde elinizden geleni yapın!

Speaking sınavının üç bölümünün de tüm ayrıntılarını öğrendiğinize göre artık sınava girmek için hazırlanıp başarılı olma zamanı.

Eğer IELTS sınav hazırlığı için ayrıca bir destek arıyorsanız çok uzaklara bakmanıza gerek yok, IDP burada.

Hedefimiz, çok sayıda IELTS hazırlık materyalinin ulaşabilirliğinden sınava kayıt sürecine kadar yolculuğunun tüm adımlarında her bir öğrencimize rehberlik etmektir.

Özel hazırlık materyallerine ulaşabilmek için tek yapmanız gereken IDP app’i indirmek.

Bugün bizimle IELTS sınavına kaydolunsonrası bize emanet!