The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS sınavınızda daha yüksek bir Speaking bant puanı elde etmek mümkündür ve kişinin günlük olarak ne yaptığıyla ilgilidir. Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak günlük 6 alışkanlık:

1. Her Gün İngilizce konuşmak

Bu, benimsenmesi gereken en önemli ve etkili alışkanlıktır.

Birçok eğitim kurumu ve kütüphane, insanların grup olarak bir araya gelip sadece İngilizce konuşup, birlikte vakit geçirebilecekleri sohbet grupları sunar.

Bunun yanı sıra, pek çok çevrimiçi grup bulunur ve sınava giren kişi İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsa, her gün İngilizce konuşmak için daha da fazla fırsata sahip olacaktır.

2. Dinlemek

Dinlemek aynı zamanda önemli bir speaking becerisidir, çünkü daha yüksek bir IELTS Speaking bant puanı elde etmek için önemli olan konuda kalmak ve konu ile ilgili bir şeyler söylemekle ilgilidir.

Eğitimli katılımcıların yer aldığı, ana dili İngilizce olan podcast'ler, radyo programları ve canlı TV şovları ideal uygulamalardır. Zihni daha geniş bir kelime dağarcığına, konuşma diline, ritme, tonlamaya ve dil bilgisi yapılarına maruz bırakır.

Her zaman için tüm bölümlerini anlamasanız bile, sözlükte aramaya ve ezberlemeye/pratik yapmaya değer ifadeler veya kelimeler olabilecek bazı kısımlar sizin için dikkat çekici olabilir.

3. Okumak

Genellikle dergilerde ve gazetelerde bulunan, eğitimli, anadili İngilizce olan kişiler tarafından yazılan yaşam tarzı makalelerine (fazla resmi veya gündelik olmayan) bakmak da aynı derecede etkilidir.

Bazı ulusal gazetelerde kitap incelemeleri, müzik incelemeleri ve seyahat makaleleri içeren - genellikle hafta sonları çıkan - haftalık özel ekler bulunur. Bunlar, dinleme seanslarınız sırasında edinmiş olabileceğiniz cümlelere, ifadelere ve dil bilgisi yapılarına da vurgu yapabilir.

4. Sesinizi kaydetmek

Sinirler, bir IELTS Speaking Sınavı'na giren birçok kişiyi alt edebilir.

Kendinizi bunun için eğitmenin en iyi yolu, konuşma eylemine karşı duyarsızlaşmak ve bunu kaydetmektir.

En yakınınızdaki rastgele bir obje ile ilgili konuşmaya hazırlanırken zamanlayıcınızı bir dakikaya ayarlayın. Sonra bu obje hakkında bir dakika boyunca konuşun (sesinizi kaydederken). Süreniz dolduğunda başka bir obje seçip tekrarlayın.

Kayıtlarınızı tekrar dinlerken, konu ne kadar yavan olursa olsun, onu şimdiye kadar konuşulan en ilginç obje gibi göstererek tonlama, vurgu ve ritim alıştırması yapmaya teşvik edeceğinizi unutmayın.

5. Dil bilgisi

Kayıtlarınızı tekrar dinlerken dil bilgisini not etmeniz de önemlidir.

Bazı hataları not ettikten sonra, bunları doğru şekilde söylemeyi alışkanlık haline getirmek için çalışın. Bunların hepsi pratik yaparak gelişir.

6. Kendinizi bilgilendirmek

Son olarak, dünya geneli ve bazı dünya meseleleri hakkında biraz bilgi sahibi olmak, bir sınav esnasında (ve genel olarak yaşamda) oldukça kullanışlı olabileceğinden, iyi bir okur ve bilgili biri olmak her zaman yardımcı olur.

Bu sınav, her küresel sorun hakkında derinlemesine bir şekilde bilginizi ölçen bir IQ testi olmasa da güncel ve genel olaylar ile ilgili merak duymanıza yardımcı olur.

Başarı için alışkanlık

Bu altı günlük alışkanlığı uygulamak, yalnızca IELTS Speaking sınavında daha yüksek bir bant puanı alma şansınızı artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak mükemmel konuşmacılar olmak söz konusu olduğunda sizi hayata hazırlar.