The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak, okumak veya göç etmek istiyorsanız, yüksek seviyede İngilizce dil yeterliliğinizi gösterebilmeniz gerekir. Farklı İngilizce dil yeterlilik sınavlarını öğrenmek ve sizin için en uygun olanını bulmak için okumaya devam edin.

İngilizce dil yeterlilik sınavı türleri

Çok sayıda İngilizce dil yeterlilik sınavı türü bulunmaktadır. Her sınavın, sizi yurt dışı eğitim veya çalışma hayallerinize ulaştırmak için gereken İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanıza yardımcı olacak avantajları vardır.

 • IELTS: Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS) İngilizcenin ana dil olduğu bir ülkede eğitim almanıza, çalışmanıza veya göç etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir İngilizce dil sınavıdır.

 • TOEFL: Öğrenciler, üniversiteye hazırlanmak, göçmenlik ve diğer şeyler için TOEFL sınavına girmektedir.

 • Cambridge English Sınavları: Cambridge English sınavları, CEFR (Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi) temelinde farklı İngilizce yeterlilik seviyeleri için düzenlenen ve sonuçlarının geçerlilik süresi dolmayan bir İngilizce sertifika sınavları koleksiyonudur. A2 Key, B1 Preliminary for Schools, B1 First for Schools, C1 Advanced ve C2 Proficiency sınavları bunlara dahildir.

 • TOEIC: TOEIC sınavı, işyeri ve günlük yaşam alanlarında İngilizce iletişim becerilerini değerlendirmek için küresel bir kriterdir.

Sınav formatlarını öğrenin

Her bir sınav formatını anlamak, iş, eğitim veya kariyer hedeflerinize göre hangi sınavın sizin için daha uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

IELTS

IELTS sınavının iki türü vardır. Bunlar Academic ve General Training’dir. Sınavlar hem Kağıt üstünde hem de Bilgisayarlı olarak gerçekleştirilebilir.

Akademic ve General Training için aynı Speaking ve Listening sınavlarına girersiniz, ancak Reading ve Writing sınavları farklıdır. Hedeflerinize göre doğru sınav türüne girdiğinizden emin olun.

Herhangi bir IELTS sınavının Listening, Reading ve Writing bileşenlerinin tümü aynı gün tamamlanır.

Ancak, Speaking sınavını diğer sınavlardan bir hafta öncesine veya sonrasına ayarlamak mümkündür. Sınav toplam 2 saat 45 dakika sürmektedir.

TOEFL

 • TOEFL iBT

TOEFL iBT sınavı dört bölümden oluşur: Reading, Listening, Speaking and Writing. 

Sınavın tamamlanması toplamda 2 saatten biraz daha az sürmektedir ancak check-in için 30 dakika dahil olmak üzere 2,5 saat ayırmalısınız.

 • TOEFL iBT Paper Edition

TOEFL iBT Paper Edition sınavının dört bölümü Reading, Listening, Speaking ve Writing'dir. Reading, Listening ve Writing sınavları sınav merkezlerinde kağıt üzerinde yapılır. Kağıt sınavını bitirdikten üç gün sonra evde online olarak Speaking sınavı yapılır. Bir gözetmen Speaking oturumunuzu online olarak denetleyecektir.

Reading, Writing ve Listening sınavlarının bir sınav merkezinde tamamlanması yaklaşık 3 saat sürmektedir ancak check-in için 30 dakika dahil olmak üzere 3,5 saat ayırmanız gerekmektedir.

Evde yapacağınız Speaking sınavını bitirmek yaklaşık 16 dakika sürer, ancak hazırlık için 35 dakika ve check-in için 20 dakika ayırmalısınız.

 • TOEFL Essentials

TOEFL Essentials sınavında dört temel dil becerisi (Listening, Reading, Writing ve Speaking) değerlendirilir. Hem akademik hem de günlük yaşamla ilgili kısa, ilginç sorular sınav stiline dahil edilmiştir.

Bu sınav yaklaşık olarak 1,5 saat içinde evden yapılabilir.

Cambridge English Exams

 • A2 Key

Bu sınav dört İngilizce dil becerisinin (reading, writing, listening ve speaking) tümünü test eder. Sınav, basit durumlarda İngilizce iletişim kurma becerinizi ölçmektedir.

 • B1 Preliminary

Bu sınav dört İngilizce dil yeterlilik kağıdından oluşmaktadır. Sınav formatı, kağıt üstünden ve bilgisayarlı sınavlar için aynıdır.

Reading kağıdı 32 soruluk 2 bölümden (45 dakika), writing kağıdı 2 soruluk 2 bölümden (45 dakika), listening bölümü 25 soruluk 4 bölümden (6 dakika transfer süresi dahil 30 dakika) ve speaking bölümü 4 bölümden (aday çifti başına 10-12 dakika; üçlü grup başına 15-17 dakika) oluşmaktadır.

 • B2 First for Schools

Bu sınav en popüler Cambridge sınavıdır. Sınav, Reading & Use of English (75 dakika), Writing (2 deneme, 80 dakika), Listening (40 dakika) ve Speaking (mülakat, normalde başka bir adayla, 14 dakika) olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.

 • C1 Advanced

İş ve eğitim alanlarında güvenle İngilizce konuşabiliyorsanız bu sınav tam size göre. Bu sınav, Reading & Use of English (90 dakika), Writing (2 task, 90 dakika), Listening (30 soru, 40 dakika) ve Speaking (mülakat, başka bir adayla, 15 dakika) olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.

 • C2 Proficiency

Bu sınav, İngilizceye olağanüstü düzeyde hakim olduğunuzu gösterir ve İngilizce becerilerinizi test etmek için dört bölümden oluşur. Test formatı, kağıt üstünden ve bilgisayarlı testler için aynıdır.

Reading bölümü 53 soruluk 7 bölümden (1 saat 30 dakika), Writing bölümü 2 bölümden (1 saat 30 dakika), Listening bölümü 30 soruluk 4 bölümden (yaklaşık 40 dakika) ve Speaking bölümü 3 bölümden (aday çifti başına 16 dakika; üçlü grup başına 24 dakika) oluşmaktadır.

TOEIC

TOEIC, optik cevap kağıdı kullanılan objektif bir sınavdır. Listening (yaklaşık 45 dakika, 100 soru) ve Reading (yaklaşık 75 dakika, 100 soru) sınavlarının her ikisi de cevaplanması gereken 200 soru içermektedir. Her soru için format aynıdır ve cevaplar gerekli alana işaretlenir. Sınav sadece İngilizce olarak sunulmaktadır.

İngilizce dil yeterlilik sınavları karşılaştırması

Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) dil yeterliliğini tanımlamak için dünya çapında bir ölçüttür. Dil yeterliliği tanımlamak için altı puanlık bir ölçeğe sahiptir. C2, bir dildeki en yüksek yeterliliği, A1 ise en düşük yeterliliği ifade eder.

Sınav/Seviye 

A1

A2

B1

B2

C1

C2

IELTS

-

-

4.0-5.0

5.5-6.5

7.0-8.0

8.5, 9.0 

TOEFL

-

-

42-71

71-94

95-120

115-120

A2 Key

100-119

120-139

140-150

-

-

-

B2 First for Schools

-

-

140-159

160-179

180-190

-

C1 Advanced

-

-

-

160-179

180-199

200-210

C2 Proficiency

-

-

-

-

180-199

200-230

TOEIC

120-234

235-549

550-784

785-944

945-990

-

Sizin için en ideal İngilizce dil yeterlilik sınavı hangisi?

İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak, okumak veya göç etmek istiyorsanız, yüksek düzeyde İngilizce dil yeterliliği gösterebilmeniz gerekir.

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve İngiltere gibi ülkelere göç etmek isteyen kişiler için IELTS en çok tercih edilen sınavdır. Amerika'daki 3.400 kurum da dahil olmak üzere dünya çapında 11.500'den fazla işveren, üniversite, okul ve göçmenlik kuruluşu IELTS'i İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı olarak kabul etmektedir.

Hedeflerinize veya yurt dışına taşınma amacınıza bağlı olarak, aşağıdaki IELTS sınavlarından birine girmeyi seçebilirsiniz:

What is the best English test for immigration?

IELTS is the world’s number one English proficiency test when it comes to migration, offering flexible options of where and how you sit your test.

 • You can choose to do IELTS on computer or on paper.

 • IELTS is available in more than 4,000 test locations. In addition, IDP has more than 380 IELTS on Computer test centres.

 • Unlike most other English language tests, IELTS gives you the chance to do a speaking test face-to-face with a real human. You can use your results as proof of real-life communication skills to employers.

 • As well as an Academic test, IELTS offers the IELTS General Training test, which tests your English language proficiency in a practical, everyday context, preparing you for life in an English-speaking country.

Kanada için en iyi İngilizce dil yeterlilik sınavı hangisidir?

Kanada'ya göçmenlik başvurusunda bulunmak için, tanınmış bir kuruluştan alınan bir dil sınavının sonuçlarını sunmanız gerekir. Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS) ve Canadian English Language Proficiency Index Program (CELPIP) şu anda İngilizce alanında tanınan iki sınav sağlayıcısıdır. Pearson Test of English (PTE), 2023 yılı sonu itibariyle göçmenlik için kabul edilmeye başlanacaktır.

Sınava hazırlanma stratejileri

Sınav gününüze hazırlanmak için, hazırlık sürecinde size yardımcı olacak 7 ipucunu burada bulabilirsiniz!

IELTS sınavına nasıl hazırlanılır?

IDP'de, sınav katılımcılarının yaklaşan sınavlarında şanslarını artırmalarına yardımcı olmak için çok çeşitli hazırlık materyalleri ve bilgiler sunuyoruz. Bu kaynaklardan bazıları herkes için ücretsizdir ve tüm resmi IDP IELTS hazırlık materyalleri için tek adresimiz olan IELTS Prepare'de bulunabilir.

English level test online

Preparing for IELTS but not sure where to start?

Try our free English self-assessment tool, to get an estimation of your current English level. We’ll use your results to help you discover IELTS tips and resources that are suitable for your English language level.

Find out more.

Looking for an English level test online that is widely recognised by education providers around the world? The IELTS Academic test is now available online. Take IELTS Online from the comfort of your home.