The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS nedir?

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS), İngilizcenin ana dil olduğu bir ülkede eğitim almanıza, göç etmenize veya çalışmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir İngilizce dil sınavıdır.

IELTS'in, IELTS Academic ve IELTS General Training olmak üzere iki sınav türü vardır ve her ikisi de dinleme, okuma, yazma ve konuşma alanlarında İngilizce dil becerilerinizi ölçmektedir.

IELTS; British Council, IDP: IELTS Australia ve Cambridge Assessment English'in ortaklığındadır.

Neden IELTS’e girmelisiniz?

İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak, yaşamak veya eğitim almak istiyorsanız yüksek düzeyde İngilizce dil yeterliliği gösterebilmeniz gerekmektedir.

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve İngiltere gibi ülkelere göç etmek isteyen kişiler için IELTS en çok tercih edilen sınavdır. ABD'deki 3.400 kurum da dahil olmak üzere dünya çapında 11.500'den fazla işveren, üniversite, okul ve göçmenlik kuruluşu IELTS'i İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı olarak kabul etmektedir.external icon

IELTS Academic

İngilizce konuşulan bir kurumda veya üniversitede (yükseköğrenim) eğitim almak istiyorsanız, IELTS Academic sınavı sizin için doğru seçim olacaktır.

Bu sınav, İngilizce eğitim almaya hazır olup olmadığınızı ölçmektedir. Sınavda akademik bağlamlarda yaygın olan terminoloji kullanılmaktadır. IELTS Academic sınavına mesleki kayıt amacıyla da girilebilir.

IELTS Academic, kağıt üzerindeexternal icon ya da bilgisayarlıexternal icon olarak gerçekleştirilebilir.

IELTS General Training

IELTS General Training sınavı, İngilizce konuşulan bir okulda veya kolejde eğitim almayı içeren lisans seviyesinin altında eğitim almak istiyorsanız sizin için en uygun sınavdır. IELTS General Training, iş deneyimi veya diğer istihdam eğitimleri için de kullanılabilir.

Ayrıca, IELTS General Training sınavı Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Kanada'ya göç için gereklidir. Sınav, sosyal ve profesyonel ortamlarda ihtiyaç duyulan yaygın İngilizce dil becerilerini kapsar.

IELTS General Training sınavına da kağıt üzerinde ve bilgisayarlı olarak girebilirsiniz.

Eğitim görmek, çalışmak veya göç etmek istediğiniz yerin konumu, hangi sınava girmeniz gerektiğini etkileyecektir. Örneğin, İngiltere’ye gitmek istiyorsanız özellikle IELTS for UK Visas and Immigration (UKVI) sınavına girmeniz gerekecektir. Bu, İngiltere’de bulunma amacınıza bağlı olarak, IELTS General Training UKVIexternal icon, IELTS Academic UKVIexternal icon veya IELTS Life Skills A1external icon veya B1external icon sınavı olabilir.

IELTS puanım ne kadar olmalı?

IELTS puanınızexternal icon ne kadar iyiyse, İngilizce iletişim becerileriniz de o kadar yeterli demektir. Her göçmenlik kurumu, üniversite, işyeri veya kurumun belirli IELTS puanı gerekliliği olacaktır. İhtiyacınız olan puan, ülkede ne yapmak istediğinize bağlı olacaktır.

Türkiye'de IELTS ücretleri ne kadardır?

IELTS sınav ücretleri İstanbul Anadolu Yakasıexternal icon, İstanbul Avrupa Yakasıexternal icon, Ankaraexternal icon ve İzmirexternal icon'deki test merkezlerinde ve tüm Türkiye’de düzenlenen sınavlarda aynıdır.

Kağıt üzerinde IELTS sınav ücretleri:

  • General Training ve Academic (4,500 TRY)

  • UKVI General Training ve Academic (5,160 TRY)

  • Life Skills (4,800 TRY)

Bilgisayarlı IELTS sınav ücretleri:

  • General Training ve Academic (4,500 TRY)

  • UKVI General Training ve Academic (5,160 TRY)

Devlet kurumları, okullar ve IELTS’i kabul eden diğer kuruluşlar kendi IELTS giriş koşullarını belirlediğinden, hangi sınava girmeniz gerektiğini emin olmak için ilgili kurum veya devlet web sitelerini ziyaret ettiğinizden emin olun.