The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS nedir?

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS), İngilizcenin ana dil olduğu bir ülkede eğitim almanıza, göç etmenize veya çalışmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir İngilizce dil sınavıdır.

IELTS'in, IELTS Academic ve IELTS General Training olmak üzere iki sınav türü vardır ve her ikisi de dinleme, okuma, yazma ve konuşma alanlarında İngilizce dil becerilerinizi ölçmektedir.

IELTS; British Council, IDP: IELTS Australia ve Cambridge Assessment English'in ortaklığındadır.

Neden IELTS’e girmelisiniz?

İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak, yaşamak veya eğitim almak istiyorsanız yüksek düzeyde İngilizce dil yeterliliği gösterebilmeniz gerekmektedir.

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve İngiltere gibi ülkelere göç etmek isteyen kişiler için IELTS en çok tercih edilen sınavdır. ABD'deki 3.400 kurum da dahil olmak üzere dünya çapında 12.000'den fazla işveren, üniversite, okul ve göçmenlik kuruluşu IELTS'i İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı olarak kabul etmektedir.

IELTS Academic

İngilizce konuşulan bir kurumda veya üniversitede (yükseköğrenim) eğitim almak istiyorsanız, IELTS Academic sınavı sizin için doğru seçim olacaktır.

Bu sınav, İngilizce eğitim almaya hazır olup olmadığınızı ölçmektedir. Sınavda akademik bağlamlarda yaygın olan terminoloji kullanılmaktadır. IELTS Academic sınavına mesleki kayıt amacıyla da girilebilir.

IELTS Academic, kağıt üzerinde ya da bilgisayarlı olarak gerçekleştirilebilir.

IELTS General Training

IELTS General Training sınavı, İngilizce konuşulan bir okulda veya kolejde eğitim almayı içeren lisans seviyesinin altında eğitim almak istiyorsanız sizin için en uygun sınavdır. IELTS General Training, iş deneyimi veya diğer istihdam eğitimleri için de kullanılabilir.

Ayrıca, IELTS General Training sınavı Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Kanada'ya göç için gereklidir. Sınav, sosyal ve profesyonel ortamlarda ihtiyaç duyulan yaygın İngilizce dil becerilerini kapsar.

IELTS General Training sınavına da kağıt üzerinde ve bilgisayarlı olarak girebilirsiniz.

Eğitim görmek, çalışmak veya göç etmek istediğiniz yerin konumu, hangi sınava girmeniz gerektiğini etkileyecektir. Örneğin, İngiltere’ye gitmek istiyorsanız özellikle IELTS for UK Visas and Immigration (UKVI) sınavına girmeniz gerekecektir. Bu, İngiltere’de bulunma amacınıza bağlı olarak, IELTS General Training UKVI , IELTS Academic UKVI  veya IELTS Life Skills A1 veya B1 sınavı olabilir.

IELTS puanım ne kadar olmalı?

IELTS puanınız ne kadar iyiyse, İngilizce iletişim becerileriniz de o kadar yeterli demektir. Her göçmenlik kurumu, üniversite, işyeri veya kurumun belirli IELTS puanı gerekliliği olacaktır. İhtiyacınız olan puan, ülkede ne yapmak istediğinize bağlı olacaktır.

Türkiye'de IELTS ücretleri ne kadardır?

Güncel ücretler ve fiyatlandırma için lütfen ilgili sınav merkezleri sayfalarını ziyaret edin.