The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

En özgüvenli konuşanlar için bile IELTS Speaking testinin 2. Kısmı olan uzun süreli Speaking kısmı doğal olarak sinir bozucu bir deneyim olabilir.

Bu kısımda size konuyla ilgili bir belge verilecek ve bunun hakkında 2 dakika boyunca konuşmanız istenecek. Sınav görevlisi uzun geri dönüşünüzü zamanlamak için bir zamanlayıcı kullanacak be başlamadan önce konuya hazırlık için 1 dakikanız olacak.

Konuşmaya başlanmanız istendiğinde herhangi bir yönlendirme olmadan ne söyleyeceğinizi veya nasıl söyleyeceğinizi stresli bulmak çoğu kişi için normal bir durumdur. Bu sebeple daha iyi bir performans göstermenin ilk adımı stres durumunda bununla nasıl başa çıkılacağını, kendi kendinize de hazırlanırken birtakım şeyleri araştırarak da olabilir, öğrenmektir.

IELTS Speaking sınavının bu kısmı hakkında performansınızı arttırabilecek, IELTS uzmanlarımız tarafından verilen ip uçları ve stratejiler hakkında daha fazla fikir sahibi olmak için okumaya devam edin.

1.Strateji – 1 dakikalık hazırlık süresini kullanın

Bu kısımda ne söyleyeceğinizi düşünmek için size 1 dakikalık süre verilir. Bu süreyi, sınav görevlisi sizden konuşmaya başlamanızı isteyene kadar, verilen konu ile ilgili not tutmak için verimli kullanın.

Örnek görev metni

Sana ait olan önemli bir şeyi tanımlayın. Bunlardan bahsetmelisiniz:

  • Nerden eline geçti

  • Ne zamandır elinde

  • Ne için kullanıyorsun

Neden sizin için önemli olduğunu da açıklayın

Her görev kartı; konuşmanız gereken bir konu, üç madde işareti ve son bir soru içerecektir-nerede, ne kadar, neden. Görev kartındaki tüm soru kelimelerine dikkat ederek not almalısınız.

Aşağıdaki örnekte, ‘Sahip olduğum bir şeyi – piyanom, tanımlıyorum’ konusu için basit bir organizasyon yöntemi verilmiştir.

Nerede

Ne zamandır

Ne açıdan

Neden

Müzik dükkanı

33 yıldır

Çalmak için

Müziği seviyorum

Dublin

Uzun

Eğlence için

Hoş mobilya

İrlanda

Üniversite sonrası

Öğrenim için

Evden gelen tek eşya

Tüyo

İyi bir haber olarak düşünmeniz gereken bir konu da tuttuğunuz notlar hakkında değerlendirmeye tabi değilsiniz,, endişe etmeden dilediğiniz gibi aklınıza gelen her şeyi not alın, kısaltmalar veya işaretler kullanın; İsimler, tarihler, renkler vb.

SSS

2 dakika içinde, tüm sorular değil de sadece 2 maddeden bahsedersem ne olur?

Sınava girenler bazen tüm noktalara değinemeden süreleri tükendiği zaman endişelenirler. Sınav görevlisinin 2 dakika sonunda sözünüzü keseceğinizi de unutmamak gerek. Bu konuda endişe duymanıza gerek yok çünkü sınav görevlisi zaten akıcı ve kapsayıcı bir konuşmaya sahip olduğunuzu fark eder.

Sınav görevlisinden alternatif bir konu isteme hakkım var mı?

Hayır, konu değiştirme şansınız yok. Eğer size uygun olmayan bir konu verilirse konuşmayı planlama aşamanızda değişiklik yapın. Mesela arabanızı tanımlanmanız istendi ancak bir araba sahibi değilseniz aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz:

‘’Henüz arabam yok ama önümüzdeki 10 yıl içerisinde olacağını umuyorum. Şu an sahip olmama sebeplerimi de arabaların pahalı olması ve toplu taşımayı tercih etmem olarak dile getirebilirim. Tren seyahati en sevdiğimdir’’

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi, size verilen 2 dakikalık süreyi; neden araba sahibi olmadığınızı, araba sahibi olmanın dezavantajlarını ve toplu taşımanın neden daha iyi bir alternatif olduğunu açıklamak için kullanabilirsiniz.

2. Strateji- Ne çok hızlı ne çok yavaş, normal bir konuşma hızında konuşun

Konuşmaya başladığınızda hızınıza özen gösterin. Sınava girenler stresten dolayı konuşma başında çok hızlı ilerleyerek söyleyeceklerini bitirip aniden durma eğilimi gösterirler.

Zamanınız kaldığında sınav görevlisi sizi uyarıp eklemek istediğiniz bir şey olup olmadığını soracaktır. Bu davranışın amacı konuşmaya devam etmeniz sağlamaktır. Bu zaman zarfı uzun konular hakkında konuşma yetinizi gösterme zamanınız olduğu için, sınav görevlisi sizin konu ile ilgili söyleyeceklerinizi sessiz bir şekilde dinleyecektir.

Ne kadar hızlı konuştuğunuzu ayarlamak ve konuşma temponuzu düzenlemek performansınızı olumlu etkileyebilir. ‘Bugün size … anlatmak istiyorum’ gibi kalıp ifadelerin bir listesini yapın çünkü bu ezberler 2 dakikalık konuşma sürenizde sakin kalmanıza ve konuşmanıza başlangıç aşamasında yardımcı olabilir. Cümleler arasında nefes almanız stres seviyenizi ayarlamaya ve uygun bir ritim bulmanıza yardımcı olacaktır.

Devamında ne söyleyeceğinizi veya kendinizi nasıl ifade edeceğinizi planlamak ve düşünmek için daha fazla zamana ihtiyacınız olan durumlarda endişeye gerek yok, bu konuda işinize yarayacak bazı tüyolar var. Bu tüyolar tam olarak ne söyleyeceğinizi kestiremediğinizde işimize yarayan stratejilerdir. İşte akıcı ve mantıklı bir konuşma sunmak için işinize yarayacak 7 tüyo.

Tüyo 1

Zaman kazandırıcı ifadeler kullanın ( Bunun hakkında ne söyleyebilirim ki, aklıma gelen başka bir şey…)

Tüyo 2

Size verilen görev kartındaki ifadeleri okuyun ve okurken genel yapıyı değiştirin ( … onu ne için kullandım, bu gerçekten enteresan, aslında bunun için kullandım …)

Tüyo 3

Sınav görevlisi sizin konuşmanıza devam etmenizi bekliyor ise daha fazla zamanınız olduğunu idrak edin (Oh, daha çok zamanım var! Piyanomu daha detaylı anlatmam gerekirse oldukça büyük ve …)

Tüyo 4

Sınav görevlisi ekleyecek bir şeyiniz olup olmadığını sorarsa her zaman ‘evet’ cevabını verin de konuşmaya devam edin.

Tüyo 5

Anlamsız zaman kazanma ifadelerinden (Eh…, uh…, em…, er…, ııı…,) kurtulun. Bu ifadeler fikir üretmek için zorlandığınızı gösterir.

Tüyo 6

Daha geniş bir yelpazede tümce kurabileceğinizi ve mantıklı düşünebildiğinizi göstermek için kararsızlık ifadelerini kullanın (Peki, bir düşüneyim, bir bakayım, uzun zaman önceydi ama…, bu konuda hatırladığım başka bir şey de…)

Tüyo 7

Konunuzu tanımlamak ve doğru kelimeleri kolayca bulabilmek için kelime dağarcığınızın mind mapskullanarak oluşturduğunuza emin olun. Kelime dağarcığınızı genişletmenize yardımcı olacak makaleleri 100 New English Words And Phrases in 2020 adresinde bulabilirsiniz.

3.Strateji- Ne söyleyeceğiniz düzenli ve planlı olsun

Bağlaçlara (ve, öyleyse, ama, veya) ve belirteç ifadelere (Maalesef, aslında, ancak, örneğin, sonuç olarak, o sırada) bağlı kalarak cümlelerinizi düzenleyebileceğinizi gösterin. Bu kavramlar mantıklı ve anlaşılabilir olduğu için cevabınızın dinlenmesini kolaylaştıracaktır.

Görev kartınızı yol gösterici olarak kullanın ve farklı açılardan bakmaya çalışın. Fikrinizi belirtmeniz için her zaman bir soru ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu sebeple konuya en baştan başlayın ve teker teker maddeleri yorumlamaya çalışın.

Konuyu farklı sözcüklerle ifade ederek cevabınızı oluşturun

Piyano Almanya’da yapıldı desem deaslında İrlanda’dan aldım. Çok uzun zamanönceydi, yerini tam olarak hatırlamıyorum. Muhtemelen o esnada ikamet ettiğin yer olan Dublin’de popüler bir müzik mağazasındaydı. Birkaç yıllık bir birikim sonucunda alabildiğim için oldukça masraflı bir satın alım oldu. Üniversite çağımda, hale genç iken, müzik öğrencisiydim ve bu yüzden evimde güzel zaman geçirebilmek için piyano çalmaya devam etme konusunda hevesliydim.

Önce de bahsettiğim gibi çok uzun süredir elimde, 33 yıl, hatta bir ömür boyu da denilebilir! İrlanda’dan Avustralya’ya göç etmiş olmama rağmen, kargolama için para ödedim ve kesinlikle bu masrafa değdi. Piyano o zamandan beri nereye gitsem benimle birlikte evden eve taşındı ve bütün ihtişamıyla evimdeki yerini aldı.

Ne işime yaradı? Belli ki müzik çalmak için. Maalesef piyanoda eskisi kadar iyi değilim çünkü yeterince pratik yapmıyorum. Söylenilen gibi, pratik yapmak mükemmele ulaştırır ve ben kesinlikle o seviyede değilim. Gerçekten daha sık pratik yapmam gerekiyor ama bir yandan da hayatın engelleri yoluma çıkıyor.

Tüm yetişkinlik dönemim boyunca sahip olduğumdan dolayı benim için önemi büyük. Onu satın alabilecek kadar para biriktirebildiğim için kendimle gurur duyuyorum ve bu yüzden iyi muhafaza edildiğinden emin olmak istedim. İyi kullanıldığını düşünüyorum çünkü çocuklarım piyano çalmayı öğrendi, umarım kibir gün torunlarıma da öğreteceğim.

Yukarıdaki cevapta cevabınızın iyi tasarlandığını belirten, gerek geçmiş gerek günümüze olan etkilerini pekiştiren söylemlere ve öbeklere dikkat edin.

4. Strateji- Pratik mükemmelleştirir

Herhangi bir konuda sadece 2 dakikanızı ayırarak konuşabilmeyi pratiklemek önemlidir.

Yukarıdaki örneği okurken kendinizi kaydederseniz 2 dakikaya çok yakın bir süre zarfında olduğunu fark edeceksiniz, Speaking hızınıza bağlı da olarak tabi ki. 2 dakikanız dolduğunda sınav görevlisinin araya gireceğini aklınızdan çıkartmayın. Söylemeye çalıştığın şeyi tamamlayamadıysan da endişelenme, uzun süre başarıyla kendini ifade ettin.

Bireysel Cevap Çalışması

Gerekli malzemeler: Not kağıdı, kalem, kayıt cihazı ve zamanlayıcı(cep telefonu)

Aşağıdaki konulardan birini seçin:

Zamanlayıcınızı 3 dakika (1 dakika hazırlık, 2 dakika cevap süresi) olarak ayarlayın.

İlk olarak konuyla ilgili notlar hazırlayın

İkinci olarak 2 dakika boyunca konuşmaya devam edip edemeyeceğinizi test edin.

Kaydınızı dinleyerek duraklamalara, tereddüt ettiğiniz yerlere, dolgulara dikkat edin.

2 dakika boyunca ideal bir şekilde konuşabilene kadar 3 konuyu da tekrar tekrar pratik yapın.

Cevap Konuları

Sahip olduğunuz ve sizin için önemli bir şeyi tanımlayın

Keyif aldığınız bir tatili anlatın

Satın almayı çok istediğiniz bir şeyi tanımlayın

Nerden aldınız

Ne zaman gittiniz

Eşya ne

Tam olarak ne

Nereye gittiniz

Nerden alacaksınız

Ne için kullanıyorsunuz

Kiminle gittiniz

Ne için kullanacaksınız

Öneminin sebebini açıklayın

Neden çok keyif aldınız

Neden almayı çok istiyorsunuz

Eğer resmi bir alıştırma yapmak istiyorsanız neden IELTS Speaking Sınavı için koçluk almıyorsunuz? IDP Education, Speaking bölümü puanlarınızı yükseltmeniz için gerekli, resmi bir hazırlık aracıdır.

Yetkili bir IELTS uzmanı ile bire bir koçluk yaparak Speaking becerilerinizi geliştirin. Becerilerinizi geliştirmek için önerileri, gerekli kaynakları ve kendi pratikleriniz hakkında geri dönüş alabilme imkanınız vardır.

Bunun gibi amaca uygun çalışmalar ile daha akıcı olacaksınız ve hedefinize ulaşmak daha kolay olacak.