The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS sınavına girerken ne yapmamanız gerektiğine dair tavsiyeleri öğrenmek için bu yazıya bir göz atın.

1. Soruları cevaplamak için acele etmeyin

Adayların konuşmadan önce ne söylemek istediklerini düşünmeleri için bir (veya iki) saniye ayırmaları gerekir. Böylece düşüncelerinizi hızlı bir şekilde düzenleyebilir ve daha kapsamlı bir cevap verebilirsiniz. Cevap vermek için acele ederek, soruyu doğru cevaplayamayabilirsiniz veya cevap düzensiz ve takip etmesi zor olabilir. Ayrıca doğru olduğunu düşündüğünüz bir cevap hazırlamak için fazla zaman harcamayın çünkü mükemmel cevap diye bir şey yoktur!

2. Anlamadığınız soruyu cevaplamayın

IELTS speaking sınavı sırasında anlamadığınız bir soru olabilir. Böyle bir durumda, sınav görevlisinden soruyu tekrarlamasını veya bir kelimeyi açıklamasını isteyebilirsiniz. Lütfen unutmayın, bir miktar açıklama istemekte bir sakınca yoktur, ancak sınav sırasında bunu tekrar tekrar isteyemezsiniz.

3. Kendinizi düzeltmekten korkmayın

Konuşurken, bir hata yaptığınızı fark ederseniz, kendinizi düzeltmekten sakın korkmayın. Bu, sınav görevlisine bir hata yaptığınızı bildiğinizi ve düzeltebileceğinizi gösterir. Sürekli her hatayı düzeltmeye çabalamayın, nadiren kendinizi düzeltmeniz daha iyi olur.

4. Cevapları ezberlemeyin

Hiçbir durumda cevapları ezberlemeyin! Önceden hazırlanmış robotik bir yanıta sahip olmanız sınavda sizlere yardımcı olmaz. Sınavı yapan kişi yanıtınızın ezbere olduğunu anında anlayacak ve bu da puanınızı etkileyecektir.

5. Karmaşık kelimeler kullanmayın

Bazı adaylar konuşurken ve yazarken bunun iyi bir strateji olduğunu düşünerek “büyük” kelimeler kullanırlar. Farklı ve çeşitli kelimeler bildiğinizi göstermek isteseniz de, kelimeler doğru kullanılmalı ve kulağa doğal gelmelidir. Tam olarak anlamadığınız kelimeleri kullanırsanız, bunları yanlış kullanabilirsiniz ve bu da speaking ve writing puanlarınızı etkileyebilir.

6. Emin olmadığınız gramer yapılarını kullanmayın

Yukarıdaki noktaya benzer şekilde, tamamen emin olmadığınız dilbilgisi kalıbını kullanmayın. Fiil zamanları, geçişler, bağlaçlar ve daha fazlası gibi çeşitli dilbilgisi öğelerini doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olmalısınız. Unutmayın, güvende olmak üzgün olmaktan iyidir, bu yüzden emin olmadığınız hiçbir şeyi kullanmayın.

7. Çok az şey (veya hiçbir şey) söyleme ve yazma

Speaking sınavı sırasında konuştuğunuzdan ve writing sınavı sırasında yazdığınızdan şeylerden emin olun! Unutmayın, sınav görevlisinin dil becerilerinizi değerlendirmek için konuşmanıza ve yazmanıza ihtiyacı vardır. Bu nedenle konuşmak yerine sessizlik veya yazmak yerine boşluk bırakmak size veya sınav görevlisine yardımcı olmaz. Bu aynı zamanda reading ve listening testleri için de geçerlidir. Çünkü boş bırakılan cevaplar yanlış olarak işaretlenir!

8. Ana noktalara değinmeyi unutmayın

Writing ve speaking sınavınız için soruları cevaplarken, konuya girdiğinizden emin olun. Soruyu tekrarlamayın veya başka bir şekilde ifade etmeyin, önce gereksiz ayrıntılar ekleyin daha sonra ana konuya gelin.

9. Sinirlerinizin sizi ele geçirmesine izin vermeyin

Herhangi bir sınav yaparken gergin hissetmek doğaldır. Sinirlerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak için, bazı nefes egzersizleri denemenizi, kendinize biraz zaman ayırmanızı, sınavdan önce yeterince yemek yemenizi, egzersiz yapmanızı, iyi bir gece uykusu çekmenizi ve önceden alıştırma yapıp sınava hazırlanmanızı öneririz.

10. Sınavınıza Geç Kalmayın

Sınavınız için zamanında (mümkünse erken) orada olmalısınız! Sınav yerinize gitmek, kaydolmak ve oturup beklemek için zamanınızı iyi ayarlayın. Sınavınızın nerede olduğunu ve oraya nasıl gideceğinizi önceden öğrenin. Geç (ya da sadece birkaç dakika kala) gelerek sınavınıza başlamak istemezsiniz. Çoğumuz için bu stresli ve dikkat dağıtıcıdır ve sınava başlamak için iyi bir yol değildir.

Umarım bu ipuçlarını faydalı ve bilgilendirici bulursunuz. IELTS sınavına hazırlanırken bunları dikkate almayı sakın unutmayın! İyi şanslar!