The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Feragatname

IDP IELTS bu sunucudaki bilgileri olabildiğince doğru yapmaya çalışsa da bu internet sitesi sunucusundaki bilgiler yalnızca kişisel veya eğitim amaçlı kullanım içindir ve açık veya zımni bir garanti olmaksızın iyi niyetle sağlanmıştır. İnternet sitesindeki herhangi bir öğenin doğruluğu veya geçerliliği konusunda bir garanti verilmemektedir.

İnternet sitesine erişen ve herhangi bir bilginin teyidine ihtiyaç duyan kişiler, bu internet sitesi için IDP'nin bilgi kaynağına başvurmalıdır. IDP, sunucuda yer alan bilgilerin kullanımından veya sunucuya erişimden kaynaklanan herhangi bir kayıp veya hasar için sorumluluk kabul etmez. IDP, kaynaklarının ulaşılabilirliğini ve bütünlüğünü sağlamak için her türlü çabayı gösterecek olsa da bunların her zaman kullanılabilir olacağını ve virüsler de dahil olmak üzere herhangi bir kusur içermeyeceğini garanti edemez. Tüm erişim ve kullanım riski kullanıcıya aittir.

IDP, bu internet sitesinin kullanıcılarına bir hizmet olarak diğer bazı internet sitelerine köprü metni bağlantıları sağlamıştır. Bu hizmet, IDP’nin bu siteleri veya bu sitelerdeki materyalleri hiçbir şekilde onayladığı anlamına gelmez. IDP, ticari bir ücretin uygulandığı köprü metni bağlantısının kullanımından sorumlu değildir. Bireysel kullanıcılar, kullanımlarından kaynaklanabilecek ücretlerden sorumludur.

© IELTS Australia Pty Ltd 2021, IELTS Australia Pty Ltd’nin tek sahibi IDP Education Pty Ltd’dir.

Yasal Uyarılar

Telif Hakkı © IELTS Australia Pty Ltd 2021, IELTS Australia Pty Ltd’nin  tek sahibi IDP Education Pty Ltd’dir.

IELTS Australia: IDP IELTS Australia Pty Ltd (yalnızca IDP Education Ltd’e aittir) Level 10 697 Collins Street Docklands 3008 Victoria Australia

ABN: 84 00 866 4766

Ağ Yöneticisi ile iletişime geçin

IELTS Online - Gizlilik Bildirimi

Biz kimiz – IELTS Sahipleri

IELTS Sahipleri British Council, IELTS Australia Pty Ltd (ABN 84 008 664 766) (tamamen IDP Education Ltd'ye aittir) ve Cambridge Assessment English’dir (Cambridge Üniversitesi'nin bir parçasıdır).

Bu Gizlilik Politikası, IELTS Online sınavına girmek için kaydolduğunuzda elde ettiğimiz kişisel bilgilerinizi IELTS Sahiplerinin nasıl topladığını ve kullandığını açıklamaktadır. Kişisel verilerinizin nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi sağlamak ve IELTS Sahiplerinin kişisel verilerinizi nasıl kullanacakları konusunda size daha önce vermiş olabilecekleri herhangi bir bilgiyi desteklemeyi amaçlamaktadır. IELTS Sahiplerinin bazı faaliyetleri, IELTS Sahiplerinin sahip olduğu bir ortak girişim olan IELTS UK Services Limited tarafından yürütülecektir.

IELTS Sahipleri ve alt yükleniciler arasında paylaşılan veriler

IELTS Sahipleri, IELTS sınav sonuçlarını istatistiksel nedenlerle, dolandırıcılık tespiti amacıyla ve sınav sonuçlarının gözden geçirilmesi gibi amaçlarla IELTS kaydınız veya IELTS Online sınavınızla ilgili her türlü bilgiyi IELTS sınavının diğer ortak sahipleri ile paylaşabilir.

IELTS Sahipleri, yaptığınız tüm başvuruları gerekli ve uygun olduğu durumlarda IELTS sınavının diğer ortak sahiplerine iletebilir.

IELTS sahipleri, aşağıda ayrıntıları verilen IELTS hizmetlerinin bölümlerini sağlamak için üçüncü kişilerle sözleşme akdeder. IELTS sınavını ve ilgili hizmetleri sağlayabilmemiz için bilgilerinizin alt yüklenicilerle paylaşılması gerekmektedir.

Snowflake – IELTS tarafından verilerin saklanması, kataloglanması ve analizinin etkinleştirilmesi dahil olmak üzere veri depolama.

Tableau – Verilerin IELTS tarafından analiz edilmesini sağlayan veri görselleştirme ve raporlama aracı

Toplanan Bilgi Türleri

IELTS Online Sınavı

IELTS Sahipleri tarafından veya onlar aracılığıyla sağlanan bir değerlendirme hizmeti almak için başvurursanız veya bu hizmeti halihazırda almışsanız aşağıda verilen kişisel bilgilerin toplanacağını kabul etmiş olursunuz:

 • isim,

 • posta adresi

 • e-posta adresi,

 • doğum tarihi,

 • cinsiyet,

 • iletişim bilgileri,

 • konuşulan diller,

 • uyruk,

 • ikamet durumu,

 • eğitim bilgileri,

 • ulusal kimlik kartı numarası,

 • pasaport bilgileri,

 • ehliyet numarası,

 • iş geçmişi,

 • meslek,

 • vize başvurusu ve profesyonel üyelikler için gerekli bilgiler. Bu bilgiler, bize kimlik kanıtı olarak sağladığınız pasaportunuzun kopyalarını içerecektir.

IELTS Sahipleri tarafından veya IELTS Sahipleri aracılığıyla sağlanan herhangi bir sınava veya değerlendirmeye giren kişilerin elde ettiği sonuçlar da bu kapsamda saklanacaktır. Ayrıca bireyler hakkında aşağıdakiler gibi hassas bilgilere sahip olabiliriz:

 • tıbbi bilgiler (sınavınızla ilgili olarak özel bir değerlendirme almak için sağlayabileceğiniz) ve

 • ırk veya etnik köken (sınava kaydolurken ve sınavınızın kayda alınması sırasında verdiğiniz bilgilerden).

Cinsiyet gibi bazı kişisel veriler, uygun olduğu durumlarda, Karşılayanların, Gözetmenlerin ve Sınav Görevlilerinin sınav katılımcılarına yerel yasalara ve uygulamalara uygun olarak atanmasını sağlamak için kullanılabilir.

Ayrıca, kimlik doğrulama amacıyla yüzlerinin görsel bir görüntüsünü yakalamak için IELTS Online Sınavı katılımcılarının biyometrik bilgileri de işlenmektedir. Sınavın başında çekilen görüntü, sınavdaki kişinin sınav boyunca aynı kişi olduğunu doğrulamak için sınav süresince kullanılacaktır.

Sınav sırasında gözetleme ve tespit amacıyla video, ses ve ekran kaydı da yapılmaktadır. Bu kapsamda Sınava Katılımcısına herhangi bir şekilde yardımcı olmaya çalışan diğer kişilerin ses ve görüntü verileri gözetmenlik amacıyla buna dahil edilecektir. Çevrimiçi gözetmenlik ile ilgili daha fazla bilgi aşağıda verilmiştir.

IELTS Online

Uzaktan gözetmenlik; sınav bütünlüğünü sağlamak, hatalı uygulamayı ve sahtekarlığı önlemek için kullanılır. Gözetmenlik platformu Inspera tarafından sağlanmaktadır. Gözetmenlik amacıyla kameranız ve mikrofonunuzdan gelen ses ve görüntünün yanı sıra bilgisayar ekranınızın kaydı da sınavın tüm bölümleri boyunca kayıt altında tutulmaya devam edilecektir.

IELTS Sahipleri, IELTS Online sınavının Speaking bileşeni sırasında görüntülü ve sesli iletişimi sağlamak için Zoom kullanmaktadır.

Zoom ve Inspera’nın veri koruma politikaları hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen internet sitelerinin gizlilik bölümünü ziyaret edin:

https://zoom.us/privacy

https://www.inspera.com/legal/privacy

Uzaktan Gözetmenlik

IELTS, katılımcıları için önemli sonuçları olan bir sınav olduğundan tüm IELTS Online sınavları, sınav bütünlüğünü sağlamak ve yanlış uygulamaları önlemek için gözetime tabidir. Gözetmenlik amacıyla kameranız ve mikrofonunuzdan gelen ses ve görüntünün yanı sıra bilgisayar ekranınızın kaydı da sınavın tüm bölümleri boyunca kayıt altında tutulmaya devam edilecektir.

Uzaktan gözetmenliğin kullanılması, IELTS Online sınavına girmenin bir koşuludur. Bu koşulu kabul etmiyorsanız sınava IELTS Test Merkezinde katılmanız gerekmektedir.

IELTS, uzaktan gözetmenlik hizmetleri de dahil olmak üzere IELTS Online platformunu sağlamak için Inspera adlı bir şirketle birlikte çalışır. Inspera'nın gizlilik uygulamaları hakkında daha fazla bilgiye internet sitelerinden ve https://www.inspera.com/legal/privacy adresinden ulaşabilirsiniz.

Uzaktan gözetmenlik iki bölümden oluşmaktadır:

Sınav öncesi kimlik kontrolü

Sınav başlamadan önce, onaylanmış bir resimli kimlik formu ibraz etmeniz istenecektir. Sınavda Karşılayan Kişi, sınav oturumu için kameranın önündeki kişiyle kimlikteki yüz görüntüsünü eşleştirecektir. Bu, sınava giren kişinin kayıt yaptıranla aynı kişi olduğundan emin olmak içindir.

Sınav oturumu

Sınav sırasında cihazınızın kamera ve mikrofonundan gelen ses ve görüntü ile birlikte test için kullanılan cihazın ekranının bir görüntüsü de kaydedilecektir. Ayrıca, sınav başlamadan önce sizden odanın tam bir görüntüsünü sağlamanız istenecektir. Bu, size herhangi bir şekilde yardımcı olacak başka kimsenin bulunmadığını doğrulamak içindir.

Tüm sınav oturumunuz gerçek zamanlı olarak izlenir ve cihazınız aracılığıyla kaydedilir. Yüzünüzün, sesinizin ve çalışma alanınızın sesi ve videosu çekilecektir.

Bu kayıtlar, Avrupa'daki Inspera sınav platformunda altmış gün boyunca güvenli bir şekilde tutulur ve sonrasında otomatik olarak silinir. Devam eden bir soruşturma gibi yasal gerekçeler varsa bu verilerin daha uzun süre tutulması mümkündür.

Hatalı uygulamaya işaret edebilecek şüpheli veya olağandışı davranışlar için cihazınızdan gelen ses ve videoyu izlemek için bir Yapay Zeka (AI) yazılımı kullanır. Yazılım, sınav sırasında veya sonrasında herhangi bir davranışı potansiyel olarak şüpheli olarak işaretlerse bu rapor herhangi bir işlem yapılmadan önce test oturumunuzu izleyen gerçek bir gözetmen tarafından incelenir. Yazılım aşağıdaki davranışları detaylı inceleme için işaretleyecektir:

 • Beklenmeyen gürültü – sistemler, mikrofonunuz tarafından alınan olağandışı sesleri algılayacaktır. Bu, özellikle sınava giren kişiden gelmeyen konuşmaları algılamak için tasarlanmıştır.

 • Kamera açısına giren veya çıkan kişiler – sınav sırasında bir kişi kamera açısına girdiğinde veya çıktığında, yazılım ekrana giren kişinin yüz görüntüsünü sınavın başında gönderilen kimlikteki yüz görüntüsüyle karşılaştırır. Görüntüler eşleşmezse, yazılım bu davranışı işaretler.

Kayıtlar sınavın bir parçasını oluşturmaz ve puanınızı etkilemez. Bunlar yalnızca yanlış uygulamayı önlemek, dolandırıcılık faaliyetlerini araştırmak ve sınava giren kişinin kimliğini doğrulamak için kullanılır.

Uzaktan Speaking Sınavı

IELTS Online sınavının Speaking kısmı için Zoom video konferans platformu kullanılacaktır. Speaking sınavının dijital kaydı Zoom platformu üzerinden yapılacaktır.

Bu kayıt geçici olarak Zoom tarafından saklanacaktır ve Singapur'daki bulut depolamamıza aktarılacaktır. Burada Ses ve Görüntü bileşenlerine ayrılacaktır. Kayıtlar, sınavı yapmak için kullandığınız cihazda tutulmayacaktır. Video dosyası 3 ay, ses dosyası 3 yıl süreyle saklanacaktır.

Zoom platformunun veri korumasına ilişkin yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi için lütfen internet sitelerinin gizlilik bölümlerini ziyaret edin:

https://zoom.us/privacy

Sahiplerle yapılan diğer işlemlerde Aşağıdaki durumlarda isim, posta adresi, e-posta adresleri, iletişim bilgileri, diller, uyruk, eğitim bilgileri, meslek ve profesyonel üyelik gibi kişisel bilgiler toplanabilir:

 • İster kendi adınıza ister başka bir kuruluş için sözleşme kapsamında olsun, IELTS Sahipleri tarafından düzenlenen, yönetilen veya sunulan bir etkinliğe kayıt yaptırmak.

 • IELTS veya IELTS ile ilgili ürün ve hizmetler hakkında bilgi almak için iletişim bilgilerinizi vermek.

Amaçlar

Kişisel bilgileriniz aşağıda listelenen işlemlerin yapılabilmesi için toplanmaktadır:

 • IELTS Online sınavınızı yönetmek

 • Sınav bütünlüğünü korumak, dolandırıcılık ve yanlış uygulama faaliyetlerini önlemek

 • IELTS Online'ın uygulanma şeklini iyileştirmek

 • Sağladığımız hizmetler hakkında sizi bilgilendirmek için bilgi sağlamak (projelere/programlara katılmaya yönelik etkinlikler ve fırsatlar dahil)

 • Cambridge Assessment English sınavlarının geliştirilmesi için bilgilendirme, araştırma, istatistik ve eğitim amacıyla bilgilerinizi isimsiz olarak kullanmak

 • Dahili iş operasyonlarımızı yönetmek

 • Sorularınıza cevap vermek

 • Tabi olduğumuz ilgili mevzuata göre destek hizmetleri sağlamak

Kişisel verilerinizin işlenmesinin hukuki dayanağı

Kişisel veriler yalnızca yasal bir dayanağa sahip olduğumuz durumlarda işlenecektir. Kişisel verilerinizi işlemenin temeli, topladığımız faaliyete bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda, veri işleme için birden fazla yasal dayanağımız olabilir. Kişisel verilerinizi meşru menfaatimiz ve Şirket İlkelerimiz uyarınca topladığımız gibi, ilgili kurum ve kuruluşlarla olan sözleşme ilişkisine dayalı olarak da toplamaktayız. (Daha fazla bilgi için lütfen kişisel verilerin Alıcıları ve Fırsat Eşitliği izleme bölümünü inceleyin).

Aşağıdaki bilgiler, IELTS Sahiplerinin kişisel bilgileri işlediği temelleri özetlemektedir.

Sözleşme

IELTS Sahipleri, IELTS Online sınavınız için bir sözleşmenin yerine getirilmesi amacıyla kişisel verileri işler. Buna IELTS kaydı, kimlik kontrolleri ve sınavı yönetimi dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Yasal zorunluluk

IELTS Sahipleri, yasal yükümlülüklere uymak için gerekli kişisel verileri işler. Bu, düzenleyici kurumlara, kanun uygulayıcı kurumlara ve yasal kurumlara kişisel bilgilerin sağlanmasını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Meşru menfaat

IELTS Sahipleri, IELTS sınavlarının global sağlayıcısı olarak meşru çıkarlarımızı karşılamak için kişisel verileri işler. Bu, genel sorulara yanıt vermeyi, sınav katılımcılarını desteklemeyi, dolandırıcılık faaliyetlerini önlemeyi ve hizmetlerimizi iyileştirmeyi içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Rıza

IELTS Sahipleri, kişisel verilerinizi sizin rızanız olan durumlarda işler. IELTS Sahiplerinin onayınız dahilinde kişisel verilerinizi kullandığı durumlarda, örneğin pazarlama amacıyla, onayınızı istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz.

Özel Kategori Kişisel Verilerin işlenmesi (Hassas Kişisel Veriler olarak da bilinir)

IELTS Sahipleri, Özel Kategori kişisel verilerini aşağıdaki yasal dayanaklar altında işleyecektir.

Açık Rıza

IELTS Sahipleri, IELTS Online sınavının başında kimlik doğrulama amacıyla yüzünüzün görsel bir görüntüsünü açık rızanızla kişisel verilerinize işler.

Ayrıca, sizin rızanız ile gözetim için test sırasında video, ses ve ekran kaydı yapılmaktadır.

IELTS Online sınavınızla ilgili olarak yapılacak özel düzenlemelere yönelik talepleri desteklemek için tıbbi bilgilerinizi de izniniz doğrultusunda işleyebiliriz.

Kamu Yararı

Cambridge Assessment söz konusu olduğunda, kişisel verilerinizin uzaktan gözetim altında toplanması, kamu yararı, testin yanlış uygulanmasını önlemek ve testin bütünlüğünü sağlamak için, Tanıyan Kuruluşların ve Tanıyan Kuruluşlara başvuruda bulunulması halinde gerekli olabilmektedir.

Fırsat eşitliği takibi

IELTS Sahipleri, fırsat eşitliğini sağlamak için özel kategorideki kişisel verileri işler. Bu işlemden elde edilen çıktılar toplanacak, yalnızca belirli kişileri tanımlamayacaktır.

Özel kategori verileri yalnızca bireysel IELTS Sahibi güvenlik politikasına uygun olarak kesinlikle bilinmesi gerekenler bazında paylaşılacaktır. Kişisel Verilerin Alıcıları Ayrıca, adımıza hizmetleri yürütmek için kişisel bilgilerinizi işlenmek üzere diğer kuruluşlar ile paylaşmaktayız. Bu veriler aşağıdaki amaçla kullanılmaktadır:

 • Müşteri hizmetleri, anketler ve pazarlama

 • Hizmetlerimizi kişiselleştirmek

 • İşlem ödemeleri

 • Dolandırıcılık ve diğer yasal soruşturmaları yürütmek.

Başka bir kuruluşu kullandığımızda, kişisel bilgilerinizin korunmasını ve kontrolümüzde kalmasını sağlarız. Açıklama IELTS Sahipleri, IELTS Online kaydınız veya IELTS Online sınavınızdaki ilgili bilgileri aşağıdakilerle paylaşabilir:

 • Eğitim kurumları, IELTS sınav merkezleri, hükümetler (vize işleme yetkilileri dahil) veya IELTS Online puanlarını tanıyan meslek kuruluşları ve ticari kuruluşlar

 • Doğrulama amacıyla, IELTS Online sınavını ve paydaşlarını korumak için veya yasal olarak gerekli olduğunda düzenleyici makamlarla

 • Kişisel bilgileri belirli durumlarda, kanunen veya mahkeme emriyle gerekli görülen hallerde, devlet kurumları ve kanun uygulayıcı kurumlarla.

Kanunen zorunlu olmadıkça yukarıda sıralanan açıklamalar, IELTS bilgilerinizi hangi kuruluşların görüntüleyebilmesini istediğinize ilişkin talimatlarınız doğrultusunda gerçekleşir. Bu tür kuruluşlarla kişisel bilgileri paylaştığımız durumlarda, mümkün olduğu sürece bunların korunmasını sağlarız.

Kişisel verilerin saklanması Bilgileriniz, Amaçlar bölümünde listelenen ilgili amaçlar için gerekli olduğu sürece saklanmaktadır. IELTS, Online sınavını yönetmek amacıyla bilgileri saklarken;

 • Kimlik belgeniz de dahil olmak üzere, kaydınız ve sınava girmenizle ilgili tüm sınav sonuçları ve kayıtlar, en son sınav sonucunuzdan sonra 3 yıl süreyle saklanır.

 • IELTS Online sınavınızın uzaktan gözetimi sırasında sınav katılımcısının ve bilgisayar ekranının video ve ses kaydı, IELTS Online sınavınızdan sonraki 60 gün boyunca saklanır.

 • Konuşma sınavınızın videosu, IELTS Online sınavınızdan sonra 3 ay boyunca saklanır.

 • Konuşma sınavınızın ses kaydı, IELTS Online sınavınızdan sonra 3 yıl boyunca saklanır.

Ayrıca, olası anlaşmazlıkları çözülmesi gibi bazı durumlarda diğer raporlama ve saklama yükümlülüklerine uymak veya dolandırıcılığın önlenmesi gibi diğer meşru nedenlerle (IELTS Sahipleriyle olan ilişkiniz sona erdikten sonra da dahil olmak üzere) belirli bazı kayıtları tutabiliriz. Sınav sırasında topladığımız ve oluşturduğumuz tüm kişisel bilgiler (örn. video ve ses kaydı, sorulara verdiğiniz cevaplar veya kimliğinizi kanıtlayacak belge, örneğin Kimlik Kartınız veya Pasaportunuz) geçici olarak sınava girdiğiniz cihazda saklanır ve sınavın sonunda normal olarak kaldırılır. Sınav işlemi tamamlanmazsa, bu kişisel bilgilerin bir kısmı manuel olarak kaldırılana kadar cihazda kalacaktır. Kişisel Verilerinizle İlgili Haklarınız

Veri koruma kanunu kapsamında aşağıdaki haklara sahipsiniz:

 • Bilgilendirilme hakkı – kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini ve işleniyorsa işlenme amaçlarını öğrenme hakkınız vardır.

 • Erişim hakkı – kişisel bilgilerinizin kopyalarını isteme hakkına sahipsiniz. Ancak, IELTS Online sınavınızda üretilen materyaller genellikle sağlanmayacaktır.

 • Düzeltme hakkı – yanlış olduğunu düşündüğünüz bilgileri düzeltmemizi isteme hakkınız vardır. Ayrıca, eksik olduğunu düşündüğünüz bilgileri tamamlamamızı isteme hakkına da sahipsiniz.

 • Bilgileri sildirme hakkı – belirli durumlarda kişisel bilgilerinizi silmemizi isteme hakkına sahipsiniz. Sonuçlarınızın bir kaydını tutmak söz konusu olduğunda bu hakkın kullanımı her durumda mümkün olmayabilir.

 • Veri işlemeyi kısıtlama hakkı – belirli durumlarda bilgilerinizin işlenmesini kısıtlamamızı isteme hakkına sahipsiniz.

 • Veri işlemeye itiraz etme hakkı – belirli durumlarda bilgilerinizin işlenmesine itiraz etme hakkınız vardır.

 • Veri aktarılmasını isteme hakkı – belirli durumlarda bize verdiğiniz bilgileri başka kuruluşlara veya size aktarmamızı isteme hakkınız vardır.

 • Tazminat talep etme hakkı – kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi nedeniyle zarara uğramanız halinde tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır.

 • Haklarınızı kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bir istekte bulunursanız, size yanıt vermek için bir ay süremiz vardır.

Bu haklar hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://ico.org.uk/your-data-matters/ adresinden Information Commissioner's Office (Bilgi Komisyonu Ofisi) internet sitesini ziyaret edin.

Yukarıda ayrıntıları verilen haklardan herhangi birini kullanmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki bilgileri kullanarak kaydolduğunuz IELTS ortağına e-posta gönderin:

British Council için: IGDisclosures@britishcouncil.org

IDP için: privacyofficer@idp.com

Cambridge Değerlendirmesi İngilizce için: privacy@cambridge.org

IELTS Sahipleri tarafından IELTS için işlenen kişisel verilerle ilgili haklarınızı kullanma konusunda daha fazla ayrıntı için lütfen https://www.ielts.org/policy/privacy-policy  adresindeki IELTS Sahiplerinin gizlilik ve veri koruma politikalarına bakın.

Şikayette bulunmak

Kişisel bilgilerinizi işleme şeklimizden memnun değilseniz, talepleriniz veya şikayetlerinizle ilgilenmek adına prosedürlerimiz mevcuttur.

İlk olarak, şikayetinizi sınava kayıt yaptırdığınız IELTS Sahibine iletmelisiniz. Rezervasyon onayınız, IELTS sahibinin British Council veya IDP Education olup olmadığını belirtecektir.

British Council'a şikayette bulunmak isterseniz, lütfen IGDisclosures@britishcouncil.org ile iletişime geçin.

IDP’ye bir şikayette bulunmak isterseniz, lütfen privacyofficer@idp.com ile iletişime geçin.

Cambridge Assessment English’e bir şikayette bulunmak isterseniz, lütfen privacy@cambridge.org ile iletişime geçin.

Gizliliğinizi ihlal ettiğimizi veya verilerinizi kötüye kullandığımızı düşünüyorsanız, aşağıdaki şekilde şikayette bulunabilirsiniz:

Avustralya için

Avustralya Bilgi Komisyonu’nun (OAIC) internetsitesi https://www.oaic.gov.au/privacy/privacy-complaints

İngiltere için

Bilgi Komisyonu’nun internet sitesi:

https://ico.org.uk/make-a-complaint/

İnternet sitesi kullanımı ve bu internet sitesinde toplanan diğer bilgiler

IELTS Sahiplerinin Gizlilik Politikası, yalnızca bizim tarafımızdan toplanan bilgiler için geçerlidir ve bu internet sitesinden bağlantı verilen diğer şirketlerin veya kuruluşların internet sitelerinin politikalarından farklı olabilir. İnternet sitemizden bağlantı verilen diğer tüm şirket veya kuruluşların internet sitelerinin gizlilik politikalarını okumanızı öneririz.

IELTS Child Protection Policy

IELTS Çocuk Koruma Politikası

IELTS, çocukların korunmasında herkesin sorumluluk alması gerektiğini ve her çocuğun önemli olduğuna inanmaktadır. Çocukların bakımı, korunması ve refahının her şeyden önemli olduğunu ve tüm çocukların her türlü zarar veya istismardan korunma hakkına sahip olduğunu kabul ediyoruz. Bu, çocukları herhangi bir zarar veya riskten koruma sorumluluğunu da içermektedir.

Bunu, yürürlükteki tüm çocuk koruma yasalarına uyarak ve 1989 tarihli Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Antlaşması’nın (UNCRC) 19. Maddesine bağlı kalarak başarmayı amaçlıyoruz.

Çocuk, bulunduğu ülkede veya kendi ülkesinde reşit olma yaşına bakılmaksızın 18. yaş gününü doldurmamış kişi olarak tanımlanır (UNCRC 1989).

IELTS sınavının yönetimi, tanınması ve idaresi ile ilgili olarak, IELTS aşağıdakileri taahhüt eder:

 • Çocuklara değer vermek, saygı duymak ve onları dinlemek.

 • Personel alımlarında konu ile ilgili gerekli tüm kontrollerin yapılmasını sağlamak.

 • Çalışanlar tarafından uygulanmak üzere etkili çocuk koruma sistemleri ve prosedürleri sürdürmek.

 • Personelini eğitmek ve ortak bir anlayış oluşturabilmek için planlama yapmak ve uygulamalar geliştirmek.

 • Çocukların veri koruma haklarını korumak.

 • Herhangi sorun ile ilgili bilgilerin kurumlarla paylaşılması ve ebeveynler ile çocukların uygun şekilde sürece dahil edilmesi.

 • Açık yöntemler, denetim ve destek ile çalışanlar için etkili yönetim sağlamak

Bu politikayı uygulamak için yeterli ve uygun kaynakları sağlayacağız ve bunu bildirip anlaşılmasını sağlayacağız. IELTS, yeni yasal ve düzenleyici gelişmeleri yansıtmak ve iyi uygulama sağlamak için bu küresel politika beyanını yıllık olarak gözden geçirecektir. Daha fazla bilgi için IDP IELTS Çocuk Koruma Politikası belgesini okuyun. IELTS Bilgi Uçurma Politikası

IDP'de güvenliği ciddiye alıyoruz. Herhangi bir suç faaliyetine müsamaha gösterilmeyecektir. Sınav merkezinizde herhangi bir şüpheli faaliyete tanık olursanız, lütfen bunu security.ielts@idp.com adresine bildirin.