The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Feragatname

IDP IELTS bu sunucudaki bilgileri olabildiğince doğru yapmaya çalışsa da, bu web sitesi sunucusundaki bilgiler yalnızca kişisel ve / veya eğitim amaçlıdır ve açık veya zımni bir garanti olmaksızın iyi niyetle sağlanmıştır. Web sitesindeki herhangi bir öğenin doğruluğu veya para birimi konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir.

Herhangi bir bilginin onaylanmasını isteyen web sitesine erişen kişiler, ÜİYOK’lerin bu web sitesine ilişkin bilgileri sağlaması gerektiğini belirtmelidir. IDP, sunucuda bulunan bilgilerin veya sunucuya erişimin neden olduğu kayıp veya hasarlardan dolayı sorumluluk kabul etmez. IDP, kaynaklarının kullanılabilirliğini ve bütünlüğünü sağlamak için her türlü çabayı gösterecek olsa da, bunların her zaman kullanılabilir olacağını ve / veya virüsler de dahil olmak üzere herhangi bir kusur içermediğini garanti edemez. Kaynaklara erişirken kullanıcılar bunu dikkate almalıdır. Tüm erişim ve kullanım kullanıcının riski altındadır.

IDP, bu web sitesinin kullanıcılarına bir hizmet olarak diğer bazı web sitelerine köprü metni bağlantıları sağlamıştır. Bu hizmet, IDP’nin bu siteleri veya bu sitelerdeki materyalleri hiçbir şekilde onayladığı anlamına gelmez. IDP, ticari bir ücretin uygulandığı köprü metni bağlantısının kullanımından sorumlu değildir. Bireysel kullanıcılar, kullanımlarından kaynaklanabilecek ücretlerden sorumludur.

© IELTS Australia Pty Ltd 2021, IELTS Australia Pty Ltd ile yalnızca IDP Education Pty Ltd’ye aittir.

Yasal Uyarılar

Telif Hakkı © IELTS Australia Pty Ltd 2021, IELTS Australia Pty Ltd ile yalnızca IDP Education Pty Ltd’ye aittir.

IELTS Australia: IDP IELTS Australia Pty Ltd (yalnızca IDP Education Ltd’e aittir) Level 10 697 Collins Street Docklands 3008 Victoria Australia

ABN: 84 00 866 4766

Web Yöneticisi ile iletişim kurun

IELTS Online - Gizlilik Bildirimi

Biz kimiz – IELTS Sahipleri

IELTS Sahipleri British Council, IELTS Australia Pty Ltd (ABN 84 008 664 766) (tamamen IDP Education Ltd'ye aittir) ve Cambridge Assessment English’ dir. (Cambridge Üniversitesi'nin bir parçasıdır).

Bu Gizlilik Bildirimi, IELTS Online sınavına girmek için kaydolduğunuzda elde ettiğimiz kişisel bilgilerinizi IELTS Sahiplerinin nasıl topladığını ve kullandığını açıklar. Kişisel verilerinizin nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi sağlamak ve IELTS Sahiplerinin kişisel verilerinizi nasıl kullanacakları konusunda size daha önce vermiş olabilecekleri herhangi bir bilgiyi desteklemek amacıyla hazırlanmıştır. IELTS Sahiplerinin bazı faaliyetleri, IELTS Sahiplerinin sahip olduğu bir ortak girişim olan IELTS UK Services Limited tarafından yürütülecektir.

IELTS Sahipleri ve alt sözleşme yaptıkları üçüncü kişiler arasında paylaşılan veriler

IELTS Sahipleri, IELTS sınav sonuçlarını istatistiksel nedenlerle ve dolandırıcılık tespiti amacıyla ve sınav sonuçlarının gözden geçirilmesi gibi amaçlarla IELTS kaydınızdan veya IELTS Online sınavından ilgili her türlü bilgiyi IELTS sınavının diğer ortak sahipleri ile paylaşabilir.

IELTS Sahipleri, gerekli gördüğünde ve uygun olduğunda, IELTS sınavının diğer ortak sahiplerine yaptığınız soruları iletebilir.

IELTS sahipleri, aşağıda ayrıntıları verilen IELTS hizmetlerinin bölümlerini sağlamak için üçüncü taraflarla sözleşme akdeder. Bu hizmetler için IELTS sınavını ve ilgili hizmetleri sunabilmemiz için bilgilerinizi bu üçüncü kişilerle paylaşmanız gerekmektedir.

Snowflake – IELTS tarafından verilerin depolanması, kataloglanması ve analizinin etkinleştirilmesi dahil olmak üzere veri ambarı.

Tableau – Verilerin IELTS tarafından analiz edilmesini sağlayan veri görselleştirme ve raporlama aracı

Toplanan Bilgi Türleri

IELTS Çevrimiçi Sınavı

IELTS Sahipleri tarafından veya onlar aracılığıyla sağlanan bir değerlendirme hizmetini almak için başvurursanız veya bu hizmeti halihazırda almışsanız, aşağıda sayılan kişisel bilgilerin toplanacağını kabul etmiş olursunuz;

 • isim,

 • posta adresi

 • e-posta adresi,

 • doğum tarihi,

 • cinsiyet,

 • iletişim detayları,

 • konuşulan diller,

 • uyruk,

 • ikamet durumu,

 • eğitim nitelikleri,

 • ulusal kimlik kartı numarası,

 • pasaport detayları,

 • lisans numarası

 • iş geçmişi

 • meslek,

vize başvurusu ve profesyonel üyelikler için gerekli bilgiler. Bu bilgiler, bize kimlik kanıtı olarak sağladığınız pasaportunuzun kopyalarını içerecektir.

IELTS Sahipleri tarafından veya IELTS Sahipleri aracılığıyla sağlanan herhangi bir sınava veya değerlendirmeye giren kişilerin elde ettiği sonuçlar da bu kapsamda saklanacaktır.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere bireyler hakkında hassas bilgileri de tutabiliriz:

Aşağıdakiler dahil olmak üzere bireyler hakkında hassas bilgileri de tutabiliriz:

 • tıbbi bilgiler (testinizle ilgili olarak özel değerlendirme almak için sağlayabileceğiniz tıbbi bilgiler) ve

 • ırk veya etnik köken (kayıt sırasında ve testinizin kaydında verdiğiniz bilgilerden).

Cinsiyet gibi bazı kişisel veriler, uygun olduğu durumlarda, Karşılayanların, Gözetmenlerin ve Sınav Görevlilerinin sınav katılımcılarına yerel yasalara ve uygulamalara uygun olarak atanmasını sağlamak için kullanılabilir.

Ayrıca, kimlik doğrulama amacıyla yüzlerinin görsel bir görüntüsünü yakalarken IELTS Online Sınavına girenlerin biyometrik bilgileri de işlenmektedir. Testin başında çekilen görüntü, testteki kişinin her zaman aynı kişi olduğunu doğrulamak için test boyunca kullanılacaktır.

Test sırasında gözetleme ve tespit amacıyla video, ses ve ekran kaydı da yapılmaktadır. Bu kapsamda Sınava Giren'e herhangi bir şekilde yardımcı olmaya çalışan diğer kişilerin ses ve görüntü verileri gözetmenlik amacıyla buna dahil edilecektir. Çevrimiçi gözetleme ile ilgili daha fazla bilgi aşağıda verilmiştir.

Uzaktan Kontrol

IELTS katılanlar için önemli sonuçları olan bir sınav olduğundan, tüm IELTS Online sınavları, sınav bütünlüğünü sağlamak ve yanlış uygulamaları önlemek için gözetime tabidir. Web kameranızdan ve mikrofonunuzdan gelen ses ve videonun yanı sıra bilgisayar ekranınızın kaydı, gözetleme amacıyla testin tüm bölümlerinde kayıt altında tutulmaya devam edilecektir.

Uzaktan kontrolün kullanılması, IELTS sınavına çevrimiçi girmenin bir koşuludur. Bu koşulu kabul etmiyorsanız, alternatif bir IELTS Test Merkezinde sınava katılmanız gerekmektedir.

IELTS, uzaktan gözetleme hizmetleri de dahil olmak üzere IELTS Online platformunu sağlamak için Inspera adlı bir şirketle birlikte çalışır. Inspera'nın gizlilik uygulamaları hakkında daha fazla bilgiyi web sitelerinden ve https://www.inspera.com/legal/privacyexternal icon adresinden ulaşabilirsiniz.

Uzaktan gözetleme iki bölümden oluşur:

Ön test kimlik kontrolü

Test başlamadan önce, onaylanmış bir resimli kimlik formu ibraz etmeniz istenecektir. Teste Karşılayan Kişi, test oturumu için kameranın önündeki kişiyle kimlikteki yüz görüntüsünü eşleştirecektir. Bu, sınava giren kişinin kayıt yaptıran kişiyle aynı kişi olduğundan emin olmak içindir.

Test oturumu

Test sırasında cihazınızın kamera ve mikrofonundan ses ve video ile birlikte test için kullanılan cihazın ekranının bir görüntüsünü kaydedilecektir. Ayrıca, test başlamadan önce sizden odanın tam bir görüntüsünü sağlamanız istenecektir. Bu, size herhangi bir şekilde yardımcı olacak başka kimsenin bulunmadığını doğrulamak içindir.

Tüm test oturumunuz gerçek zamanlı olarak izlenir ve cihazınız aracılığıyla kaydedilir. Yüzünüzün, sesinizin ve çalışma alanınızın sesi ve videosu çekilecektir.

Bu kayıtlar, Avrupa'daki Inspera test platformunda altmış gün boyunca güvenli bir şekilde tutulur ve sonrasında otomatik olarak silinir. Devam eden soruşturmalar gibi yasal gerekçeler varsa, bu verilerin daha uzun süre tutulması mümkündür.

Yanlış uygulamaya işaret edebilecek şüpheli veya olağandışı davranışlar için cihazınızdan gelen ses ve videoyu izlemek için bir Yapay Zeka (AI) yazılımı kullanır. Yazılım , test sırasında veya sonrasında herhangi bir davranışı potansiyel olarak şüpheli olarak işaretlerse, bu rapor herhangi bir işlem yapılmadan önce test oturumunuzu izleyen gerçek bir gözetmen tarafından incelenir.

Yazılım aşağıdaki davranışları fazla araştırma için işaretleyecektir

 • Beklenmeyen gürültü – sistemler, mikrofonunuz tarafından alınan olağandışı sesleri algılayacaktır. Bu, özellikle sınava giren kişiden gelmeyen konuşmaları algılamak için tasarlanmıştır.

 • Çerçeveye giren veya çerçeveden çıkan kişiler – test sırasında bir kişi çerçeveye girdiğinde veya çerçeveden ayrıldığında, yazılım çerçeveye giren kişinin yüz görüntüsünü testin başında gönderilen kimlikteki yüz görüntüsüyle karşılaştırır. Görüntüler eşleşmezse, yazılım bu davranışı işaretler.

Kayıtlar sınavın bir parçasını oluşturmaz ve notunuzu etkilemez - bunlar yalnızca yanlış uygulamayı önlemek, dolandırıcılık faaliyetlerini araştırmak ve sınava giren kişinin kimliğini doğrulamak için kullanılır.

Uzaktan Konuşma Testi

IELTS Online Testinin Speaking kısmı için Zoom video konferans platformu kullanılacaktır. Konuşma sınavının dijital kaydı Zoom platformu üzerinden yapılacaktır.

Bu kayıt geçici olarak Zoom tarafından saklanacak ve Singapur'daki bulut depolamamıza aktarılacak ve burada Ses ve Video bileşenlerine ayrılacaktır. Kayıt, testi yapmak için kullandığınız cihazda tutulmayacaktır. Video dosyası 3 ay, ses dosyası 3 yıl süreyle saklanacaktır.

Zoom platformunun veri korumasına ilişkin yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi için lütfen web sitelerinin gizlilik bölümlerini ziyaret edin:

https://zoom.us/privacyexternal icon

Amaçlar

Kişisel bilgileriniz aşağıda sayılan işlemleri yapabilmek için toplanmaktadır:

 • IELTS Online testinizi yönetmek

 • Test bütünlüğünü korumak, dolandırıcılık ve yanlış uygulama faaliyetlerini önlemek

 • IELTS Online'ın sunulma şeklini iyileştirmek

 • Sağladığımız hizmetler hakkında sizi bilgilendirmek ve size bilgi sağlamak (projelere/programlara katılmaya yönelik etkinlikler ve fırsatlar dahil)

 • Bilgilerinizi isimsiz bir biçimde, Cambridge Assessment English sınavlarının geliştirilmesi için bilgilendirme, araştırma, istatistik ve eğitim amaçlarıyla kullanmak

 • Dahili iş operasyonlarımızı yönetmek

 • Sorularınıza cevap vermek

 • Tabi olduğumuz ilgili mevzuata göre destek hizmetleri sağlamak

Kişisel verilerinizin işlenmesinin yasal dayanağı

Kişisel veriler yalnızca yasal bir dayanağa sahip olduğumuz durumlarda işlenecektir. Kişisel verilerinizi işlemenin temeli, topladığımız faaliyete bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda, veri işleme için birden fazla yasal dayanağımız olabilir. Kişisel verilerinizi meşru menfaatimiz ve Şirket İlkelerimiz uyarınca topladığımız gibi , ilgili kurum ve kuruluşlarla olan sözleşme ilişkisine dayalı olarak da toplamaktayız. (Daha fazla bilgi için lütfen kişisel verilerin Alıcıları ve Fırsat Eşitliği izleme bölümünü inceleyin).

Aşağıdaki bilgiler , IELTS Sahiplerinin kişisel bilgileri işlediği temelleri özetlemektedir.

Sözleşme

IELTS Sahipleri, IELTS Online Testiniz için bir sözleşmenin yerine getirilmesi için gerekli kişisel verileri işler. Buna IELTS kaydı, kimlik kontrolleri ve test yönetimi dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Yasal zorunluluk

IELTS Sahipleri, yasal yükümlülüklere uymak için gerekli kişisel verileri işler. Bu, düzenleyici kurumlara, kanun uygulayıcı kurumlara ve yasal kurumlara kişisel bilgilerin sağlanmasını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Meşru menfaat

IELTS Sahipleri, IELTS sınavlarının küresel sağlayıcısı olarak meşru çıkarlarımızı karşılamak için kişisel verileri işler. Bu, genel sorulara yanıt vermeyi, sınava girenleri desteklemeyi, dolandırıcılık faaliyetlerini önlemeyi ve hizmetlerimizi iyileştirmeyi içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Özel Kategori Kişisel Verilerin (Hassas Kişisel Verilerin) işlenmesi

IELTS Sahipleri, Özel Kategori kişisel verilerini aşağıdaki yasal dayanaklar altında işleyecektir.

Açık Rıza

IELTS Sahipleri, IELTS Online sınavının başında kimlik doğrulama amacıyla yüzünüzün görsel bir görüntüsünü sağladığınızda, açık rızanızla kişisel verileri işler.

Ayrıca, sizin rızanız ile gözetim için test sırasında video, ses ve ekran kaydı yapılmaktadır.

Tıbbi bilgileri, IELTS Online sınavınızla ilgili olarak yapılacak özel düzenlemelere yönelik talepleri desteklemek için de talebiniz ve izniniz doğrultusunda işleyebiliriz.

Kamu Yararı

Cambridge Değerlendirmesi söz konusu olduğunda, kişisel verilerinizin uzaktan gözetim altında toplanması, kamu yararı için, testin yanlış uygulanmasını önlemek ve testin bütünlüğünü sağlamak için, Tanıyan Kuruluşların ve Tanıyan Kuruluşlara başvuruda bulunulması halinde gerekli olabilmektedir.

Fırsat eşitliği izleme

IELTS Sahipleri, fırsat eşitliği sağlanmasını sağlamak için özel kategorideki kişisel verileri işler. Bu işlemeden elde edilen bu tür çıktılar toplu olarak saklanacak, yalnızca belirli kişileri tanımlamayacaktır.

Özel kategori verileri, yalnızca bireysel IELTS Sahibi güvenlik politikasına uygun olarak kesinlikle bilinmesi gereken kişiler bazında paylaşılacaktır.

Kişisel Verilerin Alıcıları

Ayrıca, adımıza hizmetleri yürütmek için kişisel bilgilerinizi işlenmek üzere diğer kuruluşlar ile paylaşmaktayız. Bu veriler aşağıdaki amaçla kullanılmaktadır:

 • Müşteri hizmetleri, anketler ve pazarlama

 • Hizmetlerimizi kişiselleştirmek

 • İşlem ödemeleri

 • Dolandırıcılık ve diğer yasal soruşturmaları yürütmek.

Başka bir kuruluşu kullandığımızda, kişisel bilgilerinizin korunmasını ve kontrolümüzde kalmasını sağlarız.

Açıklama

IELTS Sahipleri, IELTS Online kaydınız veya IELTS Online sınavınızdaki ilgili bilgileri aşağıdakilerle paylaşabilir:

 • Eğitim kurumları, IELTS sınav merkezleri , hükümetler (vize işleme yetkilileri dahil) veya IELTS Online puanlarını tanıyan meslek kuruluşları ve ticari kuruluşlar

 • Doğrulama amacıyla, IELTS Online sınavını ve paydaşlarını korumak için veya yasal olarak gerekli olduğunda düzenleyici makamlarla

 • Belirli durumlarda, kişisel bilgileri, kanunen veya mahkeme emriyle gerekli görülen hallerde , devlet kurumları ve kanun uygulayıcı kurumlarla.

Kanunen zorunlu olmadıkça, yukarıda sıralanan açıklamalar, IELTS bilgilerinizi hangi kuruluşların görüntüleyebilmesini istediğinize ilişkin talimatlarınız doğrultusunda gerçekleşir.

Bu tür kuruluşlarla kişisel bilgileri paylaştığımız durumlarda, makul ölçüde mümkün olduğu sürece bunların korunmasını sağlarız.

Kişisel verilerin saklanması

Bilgileriniz, Amaçlar bölümünde listelenen ilgili amaçlar için gerekli olduğu sürece saklanmaktadır.

IELTS, Online sınavını yönetmek amacıyla bilgileri saklarken;

 • Kimlik belgeniz de dahil olmak üzere, kaydınız ve sınava girmenizle ilgili tüm sınav sonuçları ve kayıtlar, en son sınav sonucunuzdan sonra 3 yıl süreyle saklanır.

 • IELTS Online sınavınızın uzaktan gözetimi sırasında sınav katılımcısının ve bilgisayar ekranının video ve ses kaydı, IELTS Online sınavınızdan sonraki 60 gün boyunca tutulur.

 • Konuşma sınavınızın videosu, IELTS Online sınavınızdan sonra 3 ay boyunca tutulur.

 • Konuşma sınavınızın sesi, IELTS Online sınavınızdan sonra 3 yıl boyunca tutulur.

Ayrıca, örneğin olası anlaşmazlıkları çözmek, diğer raporlama ve saklama yükümlülüklerine uymak veya dolandırıcılığın önlenmesi gibi diğer meşru nedenlerle (IELTS Sahipleriyle olan ilişkiniz sona erdikten sonra da dahil olmak üzere) belirli diğer kayıtları tutabiliriz.

Test sırasında topladığımız ve ürettiğimiz tüm kişisel bilgiler (örn. video ve ses kaydı, sorulara verdiğiniz cevaplar veya kimliğinizi kanıtlayacak belge, örneğin Kimlik Kartınız veya Pasaportunuz) geçici olarak teste girdiğiniz cihazda saklanır ve testin sonunda normal olarak kaldırılır. Test işlemi tamamlanmazsa, bu kişisel bilgilerin bir kısmı manuel olarak kaldırılana kadar cihazda kalacaktır.

Kişisel Verilerinizle İlgili Haklarınız

Veri koruma kanunu kapsamında aşağıdaki haklara sahipsiniz:

 • Bilgilendirilme hakkınız – kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini ve işleniyorsa işlenme amaçlarını öğrenme hakkınız vardır.

 • Erişim hakkınız – kişisel bilgilerinizin kopyalarını isteme hakkına sahipsiniz. Ancak, IELTS Online sınavınızda üretilen materyaller genellikle sağlanmayacaktır.

 • Düzeltme hakkınız – yanlış olduğunu düşündüğünüz bilgileri düzeltmemizi isteme hakkınız vardır. Ayrıca, eksik olduğunu düşündüğünüz bilgileri tamamlamamızı isteme hakkına da sahipsiniz.

 • Silme talebi hakkınız – belirli durumlarda kişisel bilgilerinizi silmemizi isteme hakkına sahipsiniz. Sonuçlarınızın bir kaydını tutmak söz konusu olduğunda bu hakkın kullanımı her durumda mümkün olmayabilir.

 • İşlemeyi kısıtlama hakkınız – belirli durumlarda bilgilerinizin işlenmesini kısıtlamamızı isteme hakkına sahipsiniz.

 • İşlemeye itiraz etme hakkınız – belirli durumlarda bilgilerinizin işlenmesine itiraz etme hakkınız vardır.

 • Veri aktarılmasını isteme hakkınız – bize verdiğiniz bilgileri belirli durumlarda başka kuruluşlara veya size aktarmamızı isteme hakkınız vardır.

 • Tazminat talep etme hakkınız – kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi nedeniyle zarara uğramanız halinde tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır.

 • Haklarınızı kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bir istekte bulunursanız, size yanıt vermek için bir ay süremiz var.

Bu haklar hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://ico.org.uk/your-data-matters/ adresindeki Information Commissioner's Office web sitesini ziyaret edin.external icon

Yukarıda ayrıntıları verilen haklardan herhangi birini kullanmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki bilgileri kullanarak kaydolduğunuz IELTS ortağına e-posta gönderin:

British Council için: IGDisclosures@britishcouncil.org

IDP için: privacyofficer@idp.com

Cambridge Değerlendirmesi İngilizce için: privacy@cambridge.org

IELTS Sahipleri tarafından işlenen kişisel verilerle ilgili haklarınızı kullanma konusunda daha fazla ayrıntı için lütfen https://www.ielts.org/policy/privacy-policy adresindeki IELTS için IELTS Sahiplerinin gizlilik ve veri koruma politikalarına bakın.external icon

Şikayet

Kişisel bilgilerinizi nasıl ele aldığımızdan memnun değilseniz, sorularınız veya şikayetlerinizle ilgilenmek için prosedürlerimiz mevcuttur.

İlk olarak, şikayetinizi sınava kayıt yaptırdığınız IELTS Sahibine iletmelisiniz. Rezervasyon onayınız, IELTS sahibinin British Council veya IDP Education olup olmadığını belirtecektir.

British Council'a şikayette bulunmak isterseniz, lütfen IGDisclosures@britishcouncil.org ile iletişime geçin. IGDisclosures@britishcouncil.org ile iletişime geçin.

IDP ile bir şikayette bulunmak isterseniz, lütfen privacyofficer@idp.com ile iletişime geçin.

Cambridge Assessment English ile bir şikayette bulunmak isterseniz, lütfen privacy@cambridge.org ile iletişime geçin.

Gizliliğinize izinsiz girdiğimizi veya verilerinizi kötüye kullandığımızı düşünüyorsanız, aşağıdaki şekilde şikayette bulunabilirsiniz:

Avustralyada

Avustralya Bilgi Komisyonunun (OAIC) web sitesi https://www.oaic.gov.au/privacy/privacy-complaintsexternal icon

İngiltere'de

Bilgi Komisyonu’ nun web sitesi:

https://ico.org.uk/make-a-complaint/external icon

Web sitesi kullanımı ve bu web sitesinde toplanan diğer bilgiler

IELTS Sahiplerinin Gizlilik Bildirimi, yalnızca bizim tarafımızdan toplanan bilgiler için geçerlidir ve bu web sitesinden bağlantı verilen diğer şirketlerin veya kuruluşların web sitelerinin politikalarından farklı olabilir. Web sitemizden bağlantı verilen diğer tüm şirket veya kuruluşların web sitelerinin gizlilik politikalarını okumanızı öneririz.

IELTS Child Protection Policy

IELTS Bilgi Uçurma Politikası

IDP'de güvenliği ciddiye alıyoruz. Herhangi bir suç faaliyetine müsamaha gösterilmeyecektir. Test merkezinizde herhangi bir şüpheli faaliyete tanık olursanız, lütfen bunu security.ielts@idp.comadresine bildirin.