The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Okuma becerinizi geliştirin

Başka bir dilde hızlı ve doğru okumakta zorlanabilirsiniz – insanların yaklaşık% 10’u ana dillerinde okuma becerisini geliştirirken bile zorlanıyor. mücadele ediyor. Bir araştırmaya göre günde 80 dakika boyunca video oyunu oynayan çocukların okuma yeteneği, bir yıldan fazla bir süre geleneksel öğrenme yöntemleriyle çalışanlardan daha fazla gelişmitir. Tabi ki okuma becerinizi geliştirmek için seçeceğiniz oyun yeterli metin içermelidir.

Daha iyi bir dinleyici olun

Metin tabanlı video oyunlarının günleri geride kaldı. Günümüzde oyunlar genellikle çeşitli aksanlara sahip yetenekli aktörler tarafından seslendirilmekte, bu nedenle oyun oynamak sizi çok farklı aksanlarla karşılaştıracaktır. Dinleme becerinizi geliştirmenin en iyi yolu, ilginç bulduğunuz bir şeyi dinlemektir. Beğendiğiniz bir oyun oynarken dinleme becerileriniz dikkate değer bir oranda gelişecektir.

Bir beceri için çalışırken hepsini geliştirin

Hiçbir zaman tek bir dil becerisi geliştiremezsiniz. Daha iyi bir okuyucu olmak sizi daha iyi bir yazar yapar çünkü doğru görünen şey için bir içgüdü geliştirirsiniz. Daha iyi bir dinleyici olmak da sizi daha iyi bir konuşmacı yapar çünkü doğal telaffuz duyarsınız. İngilizce okumak ve dinlemek, kelime dağarcığınızı ve dil bilginizi genişletebilir. Altyazıları açmanız gerekiyorsa, utanmayın – anadili İngilizce olan pek çok insan da çoğu zaman altyazılı izliyor, böylece önemli bilgileri kaçırmamış oluyor. Aynı zamanda dinlerken okumak, dili daha kolay anlamanıza yardımcı olur.

Çoklu görevlerde daha iyi olun

İletişim çoklu görevleri içerir: bir kişiyi dinlerken doğal olarak söylemek istediklerinizi nasıl ifade edeceğinizi düşünürsünüz. Anadilinizde bunu daha kolay yaparken, ikinci bir dilde bu daha zor olabilir çünkü ihtiyacınız olan kelimeleri bulmak için daha çok düşünürsünüz. Yapılan araştırmaya göre 10 hafta boyunca haftada 5 saat oyun oynamanın, insanların aynı anda daha fazla şeye konsantre olma yeteneğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bunun temel sebei ise video oyunlarının çok fazla konsantrasyon gerektirmesi – bu yüzden saatlerce oynamış olsanız da 20 dakika oynadığınızı hissedebilirsiniz. Yani, video oyunları oynamak birden fazla şeye odaklanma becerinizi de geliştirecektir.

Ara verin

Çoğu insan dil öğrenimini sonsuz kelime listeleriyle ilişkilendirir, saatlerce masa başında oturarak çözülen testlerle ilişkilendirir. Ancak öğrenmenin bu şekilde olması gerekmez. Öğrenmenin eğlenceli olması durumunda daha kolay öğrenir ve öğrenme isteğinizi artırırsınız. Video oyunu oynamayı asla ertelemeyeceksiniz, çünkü eğlenceli, ancak bağlamda çok kullanışlı kelimeler duyacak ve okuyacaksınız. Oyun oynayarak dil becerinizi geliştirin ancak ara vermeyi unutmayın. Günde bir saat oyun oynamak için harcayın, boş zamanlarınızda yaptığınız bir şey yüzünden İngilizcenizi geliştirdiğinizi fark etmeye başlayacaksınız!