The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Yurt dışında saygın bir üniversitede okumak, birçok öğrencinin hayalidir. Fakat hayalinizdeki üniversiteye gidebilmek için, IELTS sınavından iyi bir puan almanız gerekmektedir. Ancak, IELTS’e ilk kez giriyorsanız, sınavın dört farklı bileşeni ve formatı olan listening, writing, speaking ve reading bölümleri ile karşı karşıya kaldığınızda biraz zorlanabilirsiniz. Üstelik pandemiden dolayı özellikle sınavın gerçek yaşamla etkileşiminin yüksek olduğu, speaking bölümü için bir merkezde ya da aile veya arkadaşlarla pratik yapmak oldukça zordur.

Günümüz pandemi ortamında IELTS sınavına hazırlanmak

Neyse ki, modern teknoloji ve kaynaklar sayesinde, evinizin konforunda IELTS sınavına hazırlanmanın etkili yollarını bulabilirsiniz!

Bir IELTS sınav merkezinde, sınava girmenin güvenli olup olmayacağı konusunda endişeleriniz mi var? O halde kaygılarınızı bir kenara bırakın!

Çünkü IDP, IELTS sınav merkezlerinde pandemi koşullarına uygun, güvenli bir sınav ortamı sağlamak için aşağıdakileri kapsayan çeşitli güvenlik önlemleri almaktadır.

 • Oturum başına en fazla 10 sınav katılımcısı

 • El dezenfektanları ve steril hale getirilmiş odalar ve ekipmanlar

 • Her zaman dikkat edilen, en az 1 metrelik güvenli mesafe kuralı

Bu önlemler, öğrencilerin sınavları sırasında mümkün olduğunca iyi korunmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Hadi şimdi gelin de, pandemi ortamında IELTS sınavınıza nasıl etkili bir şekilde hazırlanabileceğinize bir bakalım!

Pandemi sırasında IELTS sınavına hazırlanmanın ve başarılı olmanın 5 yolu

1. IELTS Masterclass etkinliklerine katılın

IELTS hazırlığınıza başlamanın etkili yollarından ilki, bir IELTS uzmanı tarafından yürütülen ve 90 dakikalık, ücretsiz bir seminer olan IELTS Masterclass'a katılmaktır. Bu ücretsiz kaynağın sizlere ciddi oranda yardımı olacaktır. Böylece;

 • Örnek sorular ve cevaplar aracılığıyla sınavın 4 bölümünü de daha iyi anlayabilir

 • Kaçınılması gereken yaygın hatalar hakkında bilgi edinebilir

 • Değerlendirme kriterlerini öğrenmek ve iyi puan almak için ipuçları ve tavsiyeler alabilirsiniz.

Üstelik sadece bu kadar değil, online seminerler sırasında IELTS uzmanlarına kafanızdaki tüm soruları sorabilir ve sınava dair tüm endişelerinizden kurtulabilirsiniz.

2. Online IELTS hazırlık kursuna katılın

Bir sonraki adım ise, Macquarie Üniversitesi tarafından geliştirilen ve IELTS akademik sınavı için gerekli becerileri öğrenmenize ve bu becerilerde ustalaşmanıza yardımcı olacak online IELTS hazırlık kursuna katılmaktır.

IDP ile IELTS sınavına kayıt yaptırdığınızda, kursa 30 güne kadar ücretsiz erişim hakkı kazanabilirsiniz. Çalışmalarınız için herhangi bir IELTS bölümünü (Reading, Writing, Listening veya Speaking) seçebilir ve 30 gün boyunca ilgili tüm çalışma materyallerine erişebilirsiniz. Veya temelden öğrenmek istiyorsanız, 14 gün boyunca IELTS ‘in tüm dört bölümüne, ücretsiz ve sınırsız olarak erişim sağlayabilirsiniz. Seçilen ücretsiz çalışma paketine bağlı olarak, aşağıdakiler arasından seçim yapabilirsiniz.

 • 60'tan fazla uzman rehberli eğitim videosu

 • 100'den fazla deneme sorusu ve sınav

 • 150'den fazla dilbilgisi ve kelime bilgisi dersi

 • Model yanıtlarıyla 14 örnek writing değerlendirmesi

 • 7 speaking değerlendirmesi

 • Geri bildirimli 8 deneme sınavı

Üstelik bütün bunları kendi evinizin konforunda dilediğiniz zaman tamamlayabilirsiniz. İster hızlı ister yavaş.

Başlamak için IELTS hazırlık kılavuzunu indirindownload this IELTS preparation guide

A test taker is preparing for IELTS test using preparation guide

3. Ücretsiz deneme sınavları hakkında bilgi edinin

Hazırlık kılavuzlarını okumak ciddi anlamda yardımcı olabilir, peki ya sınava gerçek sınav koşullarında girmeye hazır mısınız? Bu ücretsiz testler, sınav gününde karşılaşacağınız tüm koşulları, özellikle de zaman sınırlarını deneyimlemenizi sağlayacak. Listening ve Writing bileşenleri de dahil olmak üzere IELTS sınavlarının tüm temel bileşenlerini hem bilgisayar hem de kağıt tabanlı seçeneklerde uygulayabileceksiniz. Üstelik hepsi bu kadar değil, aynı zamanda eşleştirme ve akış şeması tamamlama gibi sınavın belirli bölümlerini de uygulayabileceksiniz!

5. IELTS Uzmanlarından ve eski sınav katılımcılarından görüş ve tavsiyeler alın

Örnek testler almak ve hazırlık kılavuzlarını okumak paha biçilmez deneyimler kazandırsa da, uzmanlardan ve sizden önce sınava girenlerden ipuçları almak da oldukça faydalı olacaktır. Bu makale koleksiyonu, sizlere özel ipuçları konusunda yardımcı olacak ve IELTS sınavı hakkında sahip olabileceğiniz tüm yanlış anlamaları ortadan kaldıracak.

Hazırlığınızı tamamladığınızda bu makaleler, sizlere her bir sınav bileşeninin bölümlerine dair değerli bilgiler sağlayacak.

A candidate taking notes for IELTS test.