The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Yeni göçmenlik düzenlemeleri kapsamında, Kanada New Brunswick'teki dört özel kariyer kolejinden mezun olanlar, Nisan 2022'den itibaren daimi ikamet başvurusunda bulunmaya hak kazanacaklar.

1 Nisan 2022'den itibaren, hedeflenen 19 meslekten birinde okuyan ve Atlantic Business College, Eastern College, McKenzie College veya Oulton College'dan mezun olan uluslararası öğrenciler, İl Aday Programına (PNP) başvurabilecekler.

PNP, Kanada eyaletlerinin ekonomilerine katkıda bulunacak becerilere, eğitime ve iş deneyimine sahip göçmen adaylarını belirlemelerine yardımcı olur. Bu program, uluslararası öğrencilerin daimi ikamet için beklerken New Brunswick'te çalışmasına ve yaşamasına izin verecektir.

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık (IRCC) ile işbirliği içinde olan bu pilot program, New Brunswick'in önde gelen iş geliştirme şirketi olan Opportunities NB (ONB) tarafından yönetilmektedir.

Basın açıklamasında Opportunities NB'den sorumlu bakan Arlene Dunn, "New Brunswick için yenilikçi bir yol açarak daha fazla uluslararası öğrencinin elde tutulmasına yardımcı olabileceğimiz için heyecanlıyız" dedi.

“Nitelikli işgücü için artan rekabetle birlikte, uluslararası öğrencileri kalıcı oturma iznine dönüştürme potansiyeli çok önemlidir.”

IELTS, Kanada'ya göç için güvenilen tek uluslararası İngilizce dil sınavıdır.

Çalışma Bakanı Trevor Holder basın açıklamasında, "Yeni gelenler, işgücü piyasamızın zorluklarını ele almanın anahtarıdır ve bu ek göç akışını sağlayarak, New Brunswick'in ihtiyaç duyduğu nitelikli işçileri geliştirmek için lise sonrası kurumlarımızın çoğunu güçlendiriyoruz" dedi.

Kanada'daki işgücü açığını kapatmaya yardımcı olacak hedeflenen meslekler

yeni pilot projenin özel gereksinimleri ve daha fazla ayrıntısı yalnızca önümüzdeki birkaç ay içinde burada sunulacak. Pilot projenin, şu anda federal Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni programına uygun olmayan yeni mezunlara yönelik olduğunu belirtmek önemlidir.

Ayrıca, bu pilot programa katılım, New Brunswick Belirlenmiş Öğrenim Kurumları ile sınırlı olacaktır:

 • Bu unvanı en az beş yıldır elinde tutan

 • Hedeflenen mesleklerle ilgili programlar sunan

Bu pilot uygulama için hedeflenen meslekler şunları içerir:

Kaynak: New Brunswick Hükümeti.

Kanada'nın İl Aday Programı nasıl çalışır?

Kanada'da federal hükümet ve her eyalet ve bölge, ülkenin göçmenlik sistemini yönetme yetkisini paylaşır. Eyalet Aday Programı (PNP), Kanada eyaletlerinin Kanada'ya taşınmak isteyen ve belirli bir eyalete yerleşmekle ilgilenen kişileri aday göstermesine olanak tanır.

Bu program aşağıdaki özelliklere sahip adaylar içindir:

 • Belirli bir ilin ekonomisine katkıda bulunacak beceri, eğitim ve iş deneyimine sahip olan

 • O ilde yaşamak isteyen

 • Kanada'nın daimi ikametgahı olmak isteyen

Her il ve bölgenin kendi “akışları” (belirli grupları hedefleyen göç programları) ve gereksinimleri vardır. Örneğin, bir program akışında iller ve bölgeler şunları hedefleyebilir:

 • Öğrenciler

 • Iş insanları

 • Yetenekli çalışanlar

 • Yarı vasıflı işçiler

Başvuru sürecine genel bakış

Adayların nasıl başvuracakları, seçtikleri İl Aday Programı akışına bağlıdır. Kağıt bazlı süreci kullanarak veya Ekspres Giriş yoluyla çevrimiçi süreçle başvurmanız gerekebilir.

Sürecin bir parçası olarak, başvuru sahiplerinin tıbbi muayeneden geçmeleri ve polis kontrolünden (sertifika) almaları gerekmektedir. Kanada'da nerede yaşamayı planlıyor olursa olsun, herkes bu çeklere sahip olmalıdır.

Kağıt bazlı süreçte:

 • Ekspres olmayan bir Giriş akışı kapsamında adaylık için eyalete başvurursunuz.

 • Sizi aday gösteren ilin şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Aday gösterildikten sonra, Göçmenlik, Mülteciler ve Kanada Vatandaşlığı'na daimi ikamet için bir kağıt başvuruda bulunursunuz.

 • Bir tıbbi muayeneden geçmeniz ve bir polis kontrol sertifikası almanız gerekir.

 • Başvuru işleme süreleri, Ekspres Girişten daha uzundur.

Lütfen Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Dairesine (IRCC) bakın.

Süreç ve uygunluk gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için: New Brunswick'te Yaşam

Life in New Brunswick

play button

As an increasing number of people search for a better life in Canada, New Brunswick is a popular province due to the many advantages and beautiful nature that it has to offer.

Why New Brunswick?

There are many reasons to move to New Brunswick, some of them include:

 • basic, universal, government-funded health care

 • good education system

 • job opportunities

 • affordable lifestyle

 • lively urban centres

 • smaller friendly communities

 • minutes away from oceans, lakes rivers, and trails

New Brunswick and COVID-19

New Brunswick has one of the lowest rates of COVID-19 cases in the country. Most businesses and organizations have safely reopened by adopting additional measures to protect the health of their employees and customers. And, people in New Brunswick are dedicated to supporting those who have been impacted financially and emotionally by the pandemic. There are financial assistance, food programs and mental health resources available to help families recover.

Job opportunities in New Brunswick

According to the New Brunswick Labour Market Outlook Report for 2018-2027, approximately half of all job openings in the next 10 years will be in the following sectors:

 • Healthcare and social assistance

 • Retail and wholesale trade

 • Manufacturing

 • Construction

To search for job opportunities currently available in New Brunswick, visit NBJobs.ca. The IELTS Academic test is accepted by some 400 Canadian universities and colleges as evidence of your English language proficiency

If you intend to migrate to Canada, it’s likely you need to provide evidence of your English language skills. Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) trusts IELTS for all visas that require you to provide proof of English language proficiency.

IELTS General Training is the only internationally available English proficiency test accepted.

IELTS is the English language test that supports your Canadian study, migration and career goals.

Choose a non-academic English test for migration

Why take an Academic test when you don’t need to? The IELTS General Training test examines your English using every-day, non-academic English, and is accepted for migration in Canada.* In Australia, you can take the IELTS General Training test on paper or on computer.

Always check with your migration agent, education consultant or workplace to find out which IELTS test you need.

Immigration and the law

Content on this page is for general information on immigration to Canada and does not constitute legal advice or immigration advice. Legislation about immigration changes frequently. It’s important to check the IRCC website for changes that may apply to you.

If you are interested in Canadian student and work visas, or looking to migrate permanently, you need to lodge an application with the Canadian Government. You may want to consider getting support from a lawyer or registered Canadian Immigration Consultant.