The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Göçmenlik başvuruları için geçerli İngilizce sınavlarını mı merak ediyorsunuz? IELTS General Training ve TOEFL dünya çapında İngilizce sınavına girenler arasında en çok tercih edilen iki sınavdır. IELTS gibi TOEFL’da da reading, writing, listening ve speaking puanları vardır. Fakat bu iki sınav arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Hadi detaylarıyla inceleyelim.

Göçmenlik için IELTS mi TOEFL mı? Farklılıklar neler?

 • IELTS’in dünya çapında geçerliliği vardır! Kanada ve İngiltere hükümetleri de dahil. Kanada ve İngiltere hükümetlerinin yanı sıra Avustralya, Kanada, İngiltere ve Yeni Zelanda’nın göçmenlik daireleri yalnızca IELTS General Training sınavını kabul etmektedir. IELTS, İngilizce dil sınavı isteyen tüm hükümetler tarafından kabul edilmektedir.Buna karşılık TOEFL yalnızca belli hükümetler ve göçmenlik daireleri tarafından kabul görmektedir.

 • Esneklik

TOEFL, ülkelerin çoğunda genellikle bilgisayar üzerinden yapılırken IELTS, birçok yerde hem bilgisayarlı hem de kâğıt üstünden sınava girme şansını sağlar.

 • IELTS daha kısa sürer ve daha fazla soru çeşidi içerir

IELTS General Training 165 dakika sürer ve çoktan seçmeli, doğru-yanlış, başlık eşleştirme ve şemalar olmak üzere çeşitli soru çeşitlerinden oluşur. TOEFL iBT sınavı ise 195 dakika sürmektedir.

 • Bilgisayarla konuşmaya karşılık gerçek bir insanla konuşmak

TOEFL speaking bölümünde diğer tüm sınava girenler gibi bir odada mikrofona karşı konuşmanız gerekir. IELTS’te ise İngilizce konuşma beceriniz farklı aksanları anlayan gerçek bir insanla yüz yüze yapılan bir konuşmayla değerlendirilir. Bu da anlamadığınız bir şey olduğunda examiner’a soru sorabileceğiniz anlamına gelir.

 • IELTS ve TOEFL skorları

IELTS skorlarınız en yakın 0,5’liğe tamamlanır. Bu da 6,75’lik bir skorun 7,0 olacağı anlamına gelir. Öte yandan TOEFL “ham” ve “ölçekli” puan sistemini kullanır.

Göçmenlik için IELTS

IELTS 

TOEFL

Popülarite (2018’de girilen sınav sayısı)

3,5 milyon

2,3 milyon

Sınav süresi (göçmenlik sınavı)

165 dakika (IELTS General Training)

195 dakika (TOEFL iBT)

Sınav türü

Kâğıt bazlı ve bilgisayarlı  

Yalnızca bilgisayarlı

Kanada ve İngiltere Göç daireleri tarafından kabul edilir

Evet 

Hayır

Speaking sınavı

Farklı aksanları anlayacak gerçek bir insanla

Bilgisayarla konuşma

Kaynaklar: 

 1. https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/documents/language-requirements/language-testing.html 

 2. https://www.gov.uk/guidance/prove-your-english-language-abilities-with-a-secure-english-language-test-selt 

 3. https://www.ets.org/toefl/test-takers/ibt/about/content.html 

 4. https://www.ets.org/toefl/test-takers/ibt/about/content/speaking.html 

 5. https://www.ets.org/toefl/test-takers/ibt/scores/understand-scores.html 

 6. https://www.ets.org/toefl.html 

 7. https://cambridge-exam-services.com/exam-preparation

SSS:

 • IELTS skoru vizeyi etkiler mi?

IELTS, Avustralya, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda olmak üzere dört hükümet tarafından göç amacıyla kabul edilen tek İngilizce yeterlilik sınavıdır. Minimum skor şartları zaman zaman değişmeye devam etmektedir. Buna ek olarak bazı göç programları daha yüksek skoru olanlara bonus puan sağlamaktadır. Göç alan bazı popüler yerler için gerekli minimum IELTS skorlarını görmek için skorlar sayfasına göz atın.

 • IELTS mi TOEFL mı: göçmenlik için hangisi daha kolay?

Göçmenlik için iki sınav da uygundur fakat sınavlar, esneklik ve sınavın yürütülme yöntemi konusunda farklılık göstermektedir.

 • Göçmenlik için hangi IELTS sınavına girmek gerekir?

İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmeyi planlıyorsanız, göçmenlik yetkilileri İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanızı isteyebilir. Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’ya göç eden kişilerin IELTS General Training sınavına girme şansı vardır. Bazı bireysel kuruluşlar General Training yerine Academic sonuçlarını kabul edebilir fakat bu kurumun tercihine bağlıdır. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili kuruma başvurmanız gerekmektedir. Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Dairesi (IRCC) normalde çalışma vizeleri ve göçmenlik amaçları için İngilizce yeterlilik kanıtı talep eder. IELTS General Training sınavı, IRCC’nin kabul ettiği uluslararası geçerliliğe sahip tek İngilizce dil sınavıdır. Eğer İngiltere’ye göç etmeyi planlıyorsanız IELTS UKVI sınavlarına girmeniz gerekebilir. Vizenize göre değişen farklı sınav türleri vardır: IELTS Academic UKVI , IELTS General Training UKVI ve IELTS Life Skills UKVI.

 • Kanada için IELTS General Training UKVI sınavını kullanabilir miyim?

İngiltere’ye gitmeyi planlıyorsanız, vize türünüze göre değişebilse de yalnızca IELTS General Training UKVI sınavına girebilirsiniz. Fakat Kanada’ya göç etmeyi planlıyorsanız IELTS General Training sınavı IRCC’nin kabul ettiği uluslararası geçerliliğe sahip tek İngilizce yeterlilik sınavıdır.