The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Hayalinizdeki üniversiteyi yurtdışında okumak istiyorsanız, IELTS'e girmeniz ve başvurunuz için gerekli olacak iyi bir IELTS puanı almanız gerekebilir.

Neyse ki, iyi bir hazırlık ve doğru kaynaklarla, özellikle Listening sınavı bölümü sırasında başarıya giden yolda pratik yapabileceksiniz.

Ancak, sınava nasıl hazırlandığınız da son derecede önemlidir. Listening sınavıyla ilgili çeşitli yanlış anlamalarla, efsanelerden kaçındığınızdan ve doğru olan şeye odaklandığınızdan emin olmak istersiniz.

Bu makalede, IELTS Listening sınavıyla alakalı 9 yanlış anlaşılmayı ve neden yanlış olduklarını size anlatacağız.

IELTS Listening sınavıyla alakalı 9 efsaneyi çürütüyoruz

1. Soruyu imla veya dil bilgisine dikkat etmeden cevaplamak kabul edilebilir.

Soruyu doğrudan yanıtlamak ve bunu olabildiğince çabuk yapmak cazip gelse de, yazım ve dil bilgisi kullanımınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Özellikle kısa cevaplı soru bölümünde, sadece birkaç kelime yazarken, mümkün olan en yüksek puanı alabilmek için cevaplarınızın doğru dil bilgisi kurallarına uygun şekilde yazılması gerekmektedir.

2. Ses rastgele sırayla çalacak. Bu nedenle ekstra özen gösterilmesi gerekiyor.

IELTS Listening sınavını çözmek kesinlikle sese çok dikkat etmenizi gerektirir, ancak sınav sırasında sesin rastgele sırayla çalınacağı bir efsanedir.

Sesli konuşma her zaman testteki soruların sırasını izleyecektir, bu nedenle sıralama hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Ancak soruları daha iyi yanıtlamak için sesin içeriğine daha ayrıntılı olarak dikkat edin.

3. Örnek Listening sınavları yapmak gerekli değildir

üyük bir yanılgı, Listening sınavlarının sadece ses kliplerini Listeningnizi ve sonunda basit soruları yanıtlamanızı gerektirmesidir.

Ancak gerçekte, sınav formatının, pratik yapmazsanız sizi hayal kırıklığına uğratabilecek dört benzersiz farklı görevi vardır.

Çoktan seçmeli sorularda şema işaretlemeye ve özet tamamlamaya kadar her görev, adayın sesin içeriğini anlamasını ve ardından tamamlamak için belirli bir dizi talimatı yerine getirmesini gerektirir.

Listening yeteneğiniz iyi olsa bile, sınavı pratik yapmazsanız, sınav gününde düşük puan almanıza neden olacak şekilde formata oldukça yabancı olacaksınız.

4. Her adaya özel bir kulaklık verilecektir.

Listening sınavı sırasında adaylara özel bir kulaklık verilebilse de, bu her zaman doğru değildir.Bazı sınav merkezleri, sınavın sesli kısmı için hoparlörlü bir ses sistemi sunar. Sınava gireceğiniz merkezin bir kulaklık sağlayıp sağlamadığını sınav merkezinize danışmak en iyisidir.

Alternatif olarak, hem bilgisayar hoparlörleriniz ile hem de bir kulaklık kullanarak evde deneme sınavları yapabilirsiniz, böylece her iki durum için de pratik yapmış olursunuz.

5. Cevaplarımı yazmak için zaman ayırabilirim

Listening sınavının her bölümü için bir zaman sınırı vardır ve her bölüm ve görev giderek daha zor hale gelir.

Toplamda, sınavı tamamlamak için sadece 30 dakika artı 10 dakika transfer süreniz olacak.

Bu bakımdan, alıştırma seansları sırasında kendinize zaman ayırmanız ve cevaplarınızı yazmak için sınav sırasında her dakikayı mümkün olduğunca artırmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

6. Bilgisayarda olan IELTS sınavı kağıt üzerinde olan sınavdan farklı olacaktır.

Tek fark, cevaplarınızı nereye gireceğiniz olacaktır.

Bilgisayar sınavı için cevaplarınızı bilgisayara yazacaksınız, kağıt üzerinde olan sınav için cevaplarınızı kağıda yazacaksınız.

En rahat olduğunuz sınav formatına karar vermek ve daha sonra rahat olmak için pratik yapmak iyidir.

7. Listening sınavı anadilimdeki aksanımla yapılacaktır.

Listening sınavı ülkenizde yapılabilirken, çalınan ses kayıtları İngiliz, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerikan ve Kanada aksanlarını içeren bir dizi aksanda yapılmaktadır.

Buna hazırlanmak için hem örnek sınavlarla hem de BBC radyo istasyonu gibi gerçek hayattaki çeşitli ses aksanlarına kendinizi maruz bırakmalısınız. Bu, aksan ne olursa olsun rahat olmanızı ve ses içeriğini daha iyi anlamanızı sağlar.

A female candidate preparing for the listening test.

8. Ses her bölümden sonra duraklayacaktır.

Çürütmemiz gereken belki de en tehlikeli yanılgı budur. Listening sınavı sırasında hiçbir duraklama veya başa sarma olmadığına dikkat etmek çok önemlidir.

Ses, cevaplarınızı yazmanız için hiçbir duraklama olmadan, sürekli olarak devam edecek. Yanıtlarınızı sesi dinlemeye devam ederken yazmak zorundasınız.

Yani, bu çoklu görev konusunda daha iyi olabilmek için mutlaka Listening sınavı pratiği yapmalısınız.

9. Cevaplarım doğru olduğu sürece talimatları görmezden gelebilirim.

Çürütmemiz gereken belki de en tehlikeli yanılgı budur. Listening sınavı sırasında hiçbir duraklama veya başa sarma olmadığına dikkat etmek çok önemlidir.

Görevlerin her biri için, özellikle boşlukları belirli bir şekilde sunulan bilgilerle doldurmanızı isteyebilecek son görev olmak üzere, izlemeniz gereken talimatlar olacaktır (örneğin “en fazla 3 kelime ve/veya bir sayı").

Cevabınız doğru olsa bile, belirtilen kelime sayısını aşarsanız, cezalandırılırsınız ve puanınız düşer.

A female test taker preparing for listening test