The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Avustralya, iki yıllık bir aradan sonra sınırlarını ziyaretçilere yeniden açarken, Down Under (Avustralya ve Yeni Zelanda) eğitimlerini ilerletmeyi amaçlayan öğrenciler için iyi haberlerin sinyalini veriyor. Diğer taraftan bu durum, Oz kıyılarına doğru ilerleyen büyük bir öğrenci akınının olacağı anlamına geliyor. Peki, bir adım önde başlamak için ne yapabilirsiniz? Hemen IELTS sınava girerek!

1. Adım: Hangi sınava gireceğinizi belirleyin

Genellikle ilk adım, IELTS Academic veya IELTS General Training sınavı arasında bir seçim yapmaktır. Avustralya'da eğitim görmek istiyorsanız, genellikle Academic sınava girmeniz gerekir.

2. Adım: Sınav hakkında bilgi edinin

Sınav formatından bölümlerine ve hatta beklenen soru türlerine kadar, tipik bir IELTS sınavını oluşturan farklı hususlar vardır. IELTS'in ne olduğu, hangi becerilerin test edildiği ve sonuçların anlamını tam olarak anlamayı gerektirir.

IELTS sınavı, her biri farklı bir beceriyi test eden dört bölüme ayrılmıştır. Test edilen dört beceri Reading, Writing, Listening ve Speaking'dir. Her biri, o beceri ile ilgili farklı bir görevi kapsayacaktır.

IELTS sınavının düzenini anlamaya ek olarak, onu uygulamaya koymak da aynı derecede önemli olduğu için IELTS sınav gününe kendinizi hazırlayabilmeniz adına IELTS deneme sınavları mevcuttur.

3. Adım: Soru türlerini öğrenin

IELTS, İngilizce yeterlilik sınavı olarak tasarlanmış olsa da gerçek dünyaya hazırlanmanıza da yardımcı olur.

İngilizce dil yeterliliğini test etmesinin yanı sıra, bilgileri analiz etme ve fikirleri tartışma yeteneklerini de ölçer.

Bundan dolayı, IELTS soruları Reading bölümü için çoktan seçmeli ve doğru - yanlış şeklindedir, Speaking bölümünü ise mülakat ve tartışmalar oluşturur. En iyi sonucu elde etmenin anahtarı, her bir bölümün nasıl ele alınacağını bilmekten geçer.

4. Adım: Bant puanlarının ne olduğunu anlayın

IELTS Bant 0'dan Bant 9'a kadar değişen bant puanları, sınava giren kişinin İngilizce yeterlilik düzeyine karşılık gelir. Bir sınav katılımcısı, sınavın dört bölümünün her biri için bir bant puanına ek olarak genel bir bant puanı alacaktır. Bunlar tam ve yarım bantlarda bildirilir. Bant puanları hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

IELTS bant puanlarını ve bunların bir IELTS Sınav Denetmeni'nin notunu nasıl etkilediğini derinlemesine anlamak faydalıdır.

5. Adım: Bir çalışma süreci oluşturun

Sabit bir çalışma planı oluşturun ve her gün IELTS'in dört bölümüne de zaman ayırın. Örneğin, günlük olarak İngilizce programları dinleyerek veya İngilizce kitap ve yayınlar okuyarak İngilizce becerilerinizi geliştirin.

6. Adım: Sınav gününde hazırlıklı olun

Ne bekleyeceğinizi bilmek, IELTS sınav gününüzde kaygılarınızı hafifletmek için size oldukça yardımcı olur.

Sınava erken gelmek, kişisel cihazlarınızı (telefonunuz, akıllı saatiniz veya tabletiniz gibi) kaydettirip, teslim etmeniz için size zaman kazandıracağından dolayı stres seviyenizi hafifletebilir. Ayrıca, IELTS Sınav kaydı için gerekli olan kimliğinizin de yanınızda olduğundan emin olun. Bazı durumlarda kimlik olarak sadece geçerli bir pasaport kabul edilir, bu yüzden emin değilseniz Sınav Merkezinize danışın.

Planlamayı hallettikten sonra düşünmeniz gereken tek şey IELTS sınavınız için rezervasyon yaptırmaktır. Çevrimiçi olarak veya size en yakın Test Merkezi'nde rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Bu yüzden, uzun olması muhtemel bir IELTS Sınav kuyruğundan kaçınmak için erken davranın. Kim bilir? Avustralya'nın çağrısına kulak veren şanslı azınlıktan biri siz olabilirsiniz!