The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Yeni bir ülkeye taşınmak göz korkutucu bir deneyim olabilir. Ancak, önceden doğru bilgilere sahipseniz, alışmanız çok daha kolay olabilir. Birleşik Krallık'ın gelişen ekonomisi, gelişmiş eğitim ve sağlık sistemleri ve zengin kültürel çeşitliliği, onu yurt dışına taşınmak isteyen birçok insan için ilk tercih haline getiriyor.

Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik değişikliği Aralık 2019'da yürürlüğe girmiştir. Birleşik Krallık'ta taşınmayı, çalışmayı veya eğitim görmeyi düşünüyorsanız, Birleşik Krallık’ta hayatın nasıl olduğunu size gösterecek ve amacınıza sizi ulaştıracak Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış bir Güvenli İngilizce Dil Testi (SELT) olan IELTS'in nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Birleşik Krallık’ta Okumak

Birleşik Krallık, Oxford'dan Cambridge'e kadar dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ve Edinburgh Üniversitesi gibi dikkatten kaçmış olanlara ev sahipliği yapmaktadır.Birleşik Krallık'ta okumak istiyorsanız, çoğu İngiliz üniversitesinin ve kolejinin UKVI sonuçları için IELTS Academic'i kabul ettiğini duymaktan memnun olacaksınız.Belirli kurumlarda eğitim alabilmeniz için ihtiyacınız olan IELTS puanı hakkında daha fazla bilgi için IELTS puanlarını kimler kabul etmektedir sayfamıza göz atın. Birleşik Krallık Hükümeti vize kontrol listesi, UKVI için IELTS'in sizin için bir sınav olup olmadığını görmeniz için de faydalı olacaktır.

Birleşik Krallık’a Göç Etmek

İş veya eğitim, Birleşik Krallık'a taşınma nedenlerinizin dışındaysa ve eş, partner veya ebeveyn olarak aile seçeneğinden ilerlemek istiyorsanız, İngilizce becerilerinizi kanıtlamanız gerekebilir. Ve bu durumda, IELTS Life Skills, seçmeniz gereken sınav olabilir. Ancak emin olmak için Birleşik Krallık Hükümeti vize kontrol listesini kontrol edin.

Birleşik Krallık’ta Çalışmak

Birleşik Krallık'ta çalışmak ve yerli gibi yaşamanın nasıl bir şey olduğunu keşfetmek ister misiniz? Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, eksiklik bulunan bir dizi mesleğe sahiptir. Bu nedenle, İngiltere’ye taşınmak isteyen bir mühendis veya bilim insanıysanız, şanslı olabilirsiniz. Şu anda bu listede yer alan diğer meslekler şunları içerir:

 • Jeolog

 • Hidrojeolog

 • Biyolog

 • Biyokimyager

 • İnşaat Mühendisi

 • Sistem Tasarımcısı

 • Hemşire

Birleşik Krallık'ta pratik yapmak istiyorsanız, Genel Tıp Konseyi (GMC) ve Hemşirelik ve Ebelik Konseyi (NMC), UKVI sınav puanları için IELTS Academic'i kabul eder.Ve Birleşik Krallık'ta çalışabilmek için artık Birleşik Krallık vize başvurunuz için tek bir İngilizce dil sınavını kullanabiliyorsunuz. İngilizce dil gereksinimleri hakkında en güncel bilgiler için GMC web sitesini ve NMC web sitesini kontrol edin. Birleşik Krallık Vizesi gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için, Birleşik Krallık göçmenlik web sitesini ziyaret edin.

İhtiyacınız olan IELTS puanı, söz konusu mesleğe bağlı olarak değişecektir. Hangi vizenin ve UKVI sınavı için IELTS sınavının sizin için geçerli olduğunu görmek için Birleşik Krallık Hükümeti vize kontrol listesine bakın.

Sizi İngiltere'ye götürebilecek UKVI sınavları için IELTS türlerine bir göz attık. Günlük hayatın nasıl olabileceğini inceleyelim.

Sizi İngiltere'ye götürebilecek UKVI sınavları için IELTS türlerine bir göz attık. Günlük hayatın nasıl olabileceğini inceleyelim.

Birleşik Krallık’ta Eğlence

Birleşik Krallık, ekonomik merkezi Londra ile dünyadaki altıncı büyük ekonomiye sahip ülkedir.Çok kültürlü yapısına istinaden, Birleşik Krallık'ın hangi köşesinde olursanız olun iyi yemek bulmak kolay olacaktır. İyi bir İngiliz mutfağının peşindeyseniz, Brighton'ın kayalık kıyılarında balık ve patates kızartması mutlaka denemelisiniz.

Birleşik Krallık'ın bağlantılı yapısı, ülke çapında ve yurt dışında seyahat etmeyi kolaylaştırır. Çarpıcı kaleler, tarihi evler, ilginç barlar ve gelişen müzik, sanat ve tiyatro sahneleri asla sıkılmayacağınız anlamına geliyor. Ziyaret Büyük Britanya web sitesi, Birleşik Krallık'ta gezmek için sonsuz ilham kaynağı sunuyor.

Birleşik Krallık'ın bağlantılı yapısı, ülke çapında ve yurt dışında seyahat etmeyi kolaylaştırır. Çarpıcı kaleler, tarihi evler, ilginç barlar ve gelişen müzik, sanat ve tiyatro sahneleri sayesinde asla sıkılmayacaksınız. VisitBritain web sitesi, Birleşik Krallık'ta gezmek için sonsuz ilham kaynağı sunuyor.

Birleşik Krallık'ta sağlık

Dikkat edilmesi gereken bir başka şey, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) adı verilen sağlam bir sağlık sistemine sahiptir. Örneğin, uluslararası öğrenciler, Uluslararası Sağlık Ek Ücreti (IHS) için ödeme yaptıklarında NHS'ye kolayca erişebilirler. Ek ücretin sizin için geçerli olup olmadığını ve ne kadar ödemeniz gerekebileceğini öğrenmek için hükümetin göçmenlik sağlığı ek ücret hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.

UKVI için kimlere IELTS gereklidir?

UKVI için IELTS, Birleşik Krallık'a vize başvuruları için onaylanmış bir Güvenli İngilizce Dil Testidir (SELT). İngiltere'de okumak, çalışmak veya İngiltere'ye göç etmek için İngiltere Vize puanı için geçerli bir İngilizce Dil sınavına ihtiyacınız var. Birleşik Krallık Eş Vizesi almak istiyorsanız, UKVI puanı için geçerli bir IELTS'e ihtiyacınız olacaktır.

Hangi IELTS benim için en uygunu?

Peki, hangi IELTS sınavının UKVI için en uygunu olduğunu sorduğunuzu duyar gibiyim. UKVI için IELTS, bir dizi test seçeneğine sahiptir. İhtiyacınız olan vizeye bağlı olarak aşağıdaki testlerden herhangi birine girebilirsiniz:

 • UKVI için IELTS Academic

 • UKVI için IELTS General Training

 • IELTS Life Skills A1 

 • IELTS Life Skills B1 

Hangi IELTS sınavının sizin için geçerli olduğunu iki kez kontrol etmeyi unutmayın. Birleşik Krallık Hükümeti vize kontrol listesi, onaylanmış bir İngilizce dil sınavına girmeniz gerekip gerekmediğini, hangi grup puanını almanız gerektiğini ve hangi IELTS sınavına girmeniz gerektiğini bulmanıza yardımcı olur.

IELTS hazırlık materyalleri için, nasıl ilerlediğinizi görmek için bir IELTS Masterclass'a katılın veya IELTS alıştırma materyallerini inceleyin.

UKVI sınavları için alabileceğiniz farklı IELTS sınavları nelerdir?

Alabileceğiniz farklı UKVI IELTS sınavları nelerdir? Academic, General ve Life Skills, şu anda mevcut olan üç UKVI için IELTS sınav türüdür.

Sınav Türü

Kimler Bu Sınava Girmeli?

IELTS Academic

• Birleşik Krallık'ta Lisans veya Yüksek Lisans düzeyinde eğitim almak isteyen sınav katılımcıları için geçerlidir. • Birleşik Krallık'ta profesyonel kayıt yaptırmak isteyen sınav katılımcıları için geçerlidir.

IELTS General Training

• Belirli vize kategorileri kapsamında Birleşik Krallık'a göç etmek isteyen sınav katılımcıları için geçerlidir.
• Derece seviyesinin altında eğitim almak veya eğitim almak isteyen sınav katılımcıları için geçerlidir.

IELTS Life Skills A1

Yerleşik aile vizesine başvurmak isteyen sınav katılımcıları için geçerlidir.

IELTS Life Skills B1

Süresiz oturma izni veya vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen sınav katılımcıları için geçerlidir.

UKVI sınav sonuçları için IELTS'i kullanma

Birleşik Krallık'ta herhangi bir vize başvurusunda bulunmak için UKVI için IELTS sınavına girmeniz gerekir.UKVI için IELTS Genel Eğitimi veya UKVI için IELTS Akademik puanlarınız, dünya genelinde eğitim, çalışma veya göçmenlik vizelerine başvurmak için kullanılabilir.

Ancak, Birleşik Krallık Vizesine başvurmak için IELTS General Training veya IELTS Academic puanlarını kullanamazsınız.

IELTS sınavı ile UKVI için IELTS sınavı arasındaki fark nedir diye soruyor olabilirsiniz. UKVI sınavları için IELTS, UKVI onaylı bir sınav merkezinde yapılır ve Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından belirtilen idari gereklilikleri karşılamalıdır. Testin UKVI onaylı bir test merkezinde yapıldığını göstermek için Test Rapor Formu (TRF) biraz farklı görünecektir. Bununla birlikte, UKVI için IELTS sınav formatı diğer IELTS sınavlarıyla aynıdır: içerik, format, puanlama ve zorluk seviyesi.

Göçmenlik ve hukuk

İngiltere'de göçmenlikle ilgili mevzuat sık sık değişmektedir. Sizin için geçerli olabilecek değişiklikler için Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik web sitesini kontrol etmeniz önemlidir. Birleşik Krallık öğrenci vizeleri, çalışma vizeleri ile ilgileniyorsanız veya süresiz kalma izni arıyorsanız, Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Departmanına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bir avukattan veya göçmenlik acentesinden destek almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca öğrenci vizeleri için ücretsiz tavsiye alabilirsiniz.