The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Daha çok IELTS olarak bilinen International English Language Testing System, dünyanın her yerinde en prestijli dil sınavı olarak kabul edilmektedir. Bu anlamda lisans eğitimini yurtdışında sürdürmek isteyen tüm öğrenciler için IELTS'e hazırlanmak en büyük önceliktir.

Dolayısıyla IELTS sınavına girecek kişilerin, yaklaşan sınavlara hazırlanabilmelerine yardımcı olabilecek en iyi kaynaklardan biri, online seminerlerdir. Bu sayede puanınızı yükseltmek için önemli ipuçlarını öğrenmenin yanı sıra, daha önce sınava giren kişilerin deneyimlerini, hikayelerini ve size özel ipuçlarını öğrenme fırsatını da elde edebilirsiniz.

İşte online seminerlerden yararlanmanın ve bunları en iyi şekilde kullanmanın 8 etkili yolu.

IELTS online seminer deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak için 8 Strateji

1. İyi not alın

Basit ve kolay bir görev gibi görünse de, bir online seminer sırasında iyi not alma yeteneğiniz, oyunun kurallarını tamamen değiştirebilir.

Çünkü iyi not almak, online seminer ve sonrası için oldukça önemlidir. Bir diğer yandan, seminer sırasında not almak, meşgul kalmanızı ve odaklanmanızı sağlayacak. Böylece daha sonrası için faydalı olacak, bir takım önemli bilgileri koruyabileceksiniz.

Emin olun, online seminerlerden sonra, notlarınız, sınav sırasında işinize yarayacak önemli bilgilerin özetlenmiş versiyonlarıyla dolacaktır. Bunun dışında her zaman çoklu görevlerden kaçınmaya çalışın. Zamanınızı ve enerjinizi gerçekten her şeyi özümsemeye adayın.

2. Size yardımcı olması için Evernote gibi not alma uygulamalarını indirin

Amaca yönelik not alma sanatında ustalaştıktan sonra, işi daha hızlı ve verimli bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak iyi not alma uygulamalarına ihtiyacınız olacak. Bu nedenle online seminerlerin ortalama hızına bağlı olarak, kalem ve kağıttan daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Bu nedenle kişinin kendi eliyle oluşturduğu, kelime dökümasyonuyla karşılaştırıldığında, dijital not alma uygulamaları daha sezgisel bir arayüze sahiptir. Özellikle notlar için yapılmış özel destek kalemlerinden, görüntüye ve metne kadar herşeye ulaşabileceğiniz benzersiz özelliklere sahiptir. Ayrıca notlarınız kağıt üzerinde değil, uygulamada saklandığından, senkronizasyonu ve diğer öğrencilerle veya IELTS sınavına hazırlanma ihtimali olabilecek arkadaşlarla otomatik olarak paylaşmanızı da mümkün kılar.

3. Online seminerlerin soru-cevap bölümü için önemli soruların bulunduğu bir liste hazırlayın

Her online seminerden sonra düzenlenen soru-cevap kısmı, IELTS sınavında aklınıza takılan soruları sormak için en iyi zamanlardan biridir. Ancak soruları önceden hazırlamak çok önemlidir.

Özellikle canlı online seminerler için, eş zamanlı diyalog kurmaya çalışın. Böylece, konuşmacılar ve moderatörlerle, sorularınızı tartışabilir ve fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Böylece, diğer katılımcılar da sorunuza verilen yanıtlardan yararlanabilir.

4. Önceden kaydedilmiş online seminerler için en iyi zaman dilimlerini seçmeye odaklanın

COVID-19 ve dijital kitleye uyum sağlama ihtiyacı nedeniyle, fiziksel olarak gerçekleştirilmesi gereken seminerlerin çoğu, online olarak yapıldı. Bu durum öğrencilerin, uluslararası arenada tanınmış moderatörler tarafından gerçekleştirilen online seminerlere erişmini, daha da kolaylaştırdı.

Mevcut olan ücretsiz online seminerlerin tümüne kaydolmak, ilk etapta cazip gelebilir. Fakat, yalnızca programınıza en uygun zaman aralıklarına sahip olan seminerlere kaydolmaya özen gösterin.

İnanın, isteyeceğiniz en son şey, pasifik saatine göre, öğlen saatlerinde gerçekleşecek bir online seminere, sabahın erken saatlerinde uyanmak olacaktır.

Two female test takers preparing for IELTS Listening test using headphones;

5. Neleri kaçırmış olabileceğinizi belirlemek için diğer katılımcılarla işbirliği yapın ve notlarızı paylaşın

Moderatörlerin ve konuşmacıların görüşlerini öğrenmenin yanı sıra, online seminerlerin diğer katılımcılarla işbirliği yapmak ve ağ kurmak için de harika bir platform olduğunu biliyor muydunuz? Tıpkı sınıf arkadaşlarınızla tanışacağınız bir üniversite dersinde gibi, katılımcılar ve sunum yapan kişiler, birbirleriyle tanışmak için iletişim bilgilerini önceden paylaşacaklar.

Bu sayede katlılımcılarla daha sonrasında bile, tartışmaya devam edebilir, oturum sırasında kaçırmış olabileceğiniz tartışma konuları hakkında fikir alışverişinde bulunabilir ve notlar paylaşabilirsiniz.

Kurduğunuz bağlantılar sayesinde buradaki kişilerle iletişim halinde olmak, gelecekteki kariyeriniz açısından avantaj kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, böylesi bir network ağı oluşturma fırsatını adım adım değerlendirdiğinizden emin olun!

6. İçeriğe, formata ve kaynağa göre size en yararlı online seminerleri seçin

Bir hafta gibi kısa bir sürede oturumlara kaydolmak yerine, katılmayı seçtiğiniz online seminerlerde akıllıca davranın. Seçeneklerinizi tartmanın en etkili yolu, içerik, biçim ve kaynağa göre seçim yapmaktır. İşte bunun nasıl olacağına dair hızlıca bir bakış atalım;

İçerik: Mevcut hedefleriniz, hazırlık teknikleriniz ve IELTS puanlarınızı yükseltme yönelik içerik sağlayan online seminerler ana önceliğiniz olmalıdır. Bunun dışındaki her şey isteğinize bağlı olarak şekillenebilir.

Format: Canlı online konferanslardan bilgilendirici sunumlara kadar, online seminerlerin yapısı çeşitli farklılıklar gösterebilir. Örneğin, IELTS için listening sınavlarına yönelik olan online seminerler, önceden kaydedilmiş bir versiyonun aksine, canlı olarak gerçekleşmesi daha iyi olabilir.

Source: Etkinlikle ilişkili konuşmacılar ve grupların yanı sıra online seminerleri düzenleyenleri de dikkate alın. Nitelikli kanaat önderleri ve profesörlerin ev sahipliğinde düzenlenen seminerlere katılmak, küçük gruplardan daha etkili olabilir.

Bu üç faktörü göz önünde bulundurarak online seminerler konusunda daha dikkatli yol alabilirsiniz.

7. Online seminerlerde verilen ipuçlarını veya tavsiyeleri iyice gözden geçirin ve uygulayın

Katıldığınız tüm farklı seminerlerden sonra, yeni edindiğiniz bilgileri sağlamlaştırmak için öğrendiklerinizi uygulamaya koymanın zamanı geldi.

Seminer sırasında aldığınız notları gözden geçirin ve öğrendiklerinizi bir uygulama testi üzerinde deneyin.

Online bir deneme sınavına girmek, kendinizi IELTS formatına alıştırmanın ve gerçek sınav sırasında ne kadar iyi performans göstereceğinizi ölçmenin en etkili yoludur.

8. Önemli bilgileri daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacak bilgi kartları oluşturun

Her öğrenci için en etkili not alma tekniklerinden biri bilgi kartları kullanmaktır. Bu yöntem ne kadar basit olursa olsun, bilginin daha verimli bir şekilde akılda tutulmasına yardımcı olacağından üst bilişi kolaylaştırır. Bilgi kartları, insanlara notlarını ezberlemek yerine düşünce süreçlerini ve arkalarındaki bağlantıları anlamayı öğretir.

Bu sayede aktif hatırlamaya girdiğinizde, beyniniz bağlamsal ipuçlarına ihtiyaç duymadan, bir terimi daha hızlı hatırlayabilir.

A test taker taking notes for IELTS test.