The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IDP Education uzmanlarına, IELTS sınav adayları tarafından en sık sorulan sorulardan biri: IELTS ve IELTS UKVI (United Kingdom Visa and Immigration) sınavları arasındaki fark nedir? Bu iki sınav içerik açısından tamamen aynı, tek fark UKVI sınavının İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanması. Duyduğunuzda kafanızın karışmaması için bir de not: UKVI sınavları, SELT (Secure English Language Test) ismiyle de anılıyor.

İçerik ve zorluk düzeyi tamamen aynı

IELTS; iş verenler, eğitim kurumları ve göçmenlik makamları tarafından en güvenilen sınavlardan biri. Dünyanın en popüler İngilizce yeterlilik sınavı olan IELTS’in Türkiye’deki resmi sınav yetkilisi olan IDP, sınav adaylarının her aşamasında yanında oluyor. IDP uzmanlarına, sınav tipleri hakkında sık sık sorular geliyor. En çok sorulan soru da şu: IELTS ve IELTS UKVI sınavları arasındaki fark nedir? Hemen kısaca anlatalım.

IELTS ve IELTS UKVI sınavları;

  • Format

  • İçerik

  • Zorluk düzeyi

  • Skorlama açısından tamamen aynı.

IELTS ve IELTS UKVI sınavları arasındaki tek fark ise şu: IELTS UKVI sınavı, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından iş, eğitim ve göç amacıyla onaylanıyor. Onaylı bir sınav merkezinde IELTS UKVI sınavına girdiğinizin gösterilmesi adına, sınav sonuç belgeniz biraz farklı düzenleniyor.

Sınav fiyatları:

Kağıt üzerinden ve Bilgisayarlı IELTS 2400 TL

Kağıt üzerinden ve Bilgisayarlı IELTS UKVI 2815 TL

IELTS Academic ve IELTS General Training hakkında

Hakkında sıkça soru sorulan iki IELTS sınavı daha bulunuyor. IELTS Academic ve IELTS General Training arasındaki farkı da şöyle özetleyebiliriz:

  • IELTS Academic; yükseköğrenim almak veya çalışmak için düzenleniyor.

  • IELTS General Training; orta öğretime devam etmek, mesleki bir eğitime kaydolmak, çalışmak veya İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak için düzenleniyor.

Ayrıca hem IELTS sınavı ve IELTS UKVI sınavı, bu iki modüle de sahip ve adaylar ihtiyaçlarına göre bu sınavları seçebiliyor.

IELTS sınavları hakkındaki sorularınızı IDP Education’a iletebilir veya IELTS sınav başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.external icon